Cilt SağlığıHastalıklar

Erkeklerde Meme Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde Meme Kanseri Olur Mu?

instagram takipçi hilesi

Erkeklerde Meme Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Erkeklerin de kadınlar belli olacak şekilde göğüsleri olmasa da az miktarda göğüs dokusu bulunmaktadır. Yetişkin bir erkeğin göğüsleri ergenlik öncesi bir kadının göğüslerinin boyutlarına benzer. Yağ ve diğer dokularla çevrili birkaç kanaldan oluşur.

Kız çocuklarında bu doku kadınlık hormonlarına tepki olarak büyür ve gelişir. Bu hormon östrojendir. Östrojen bir kadınlık hormonudur. Erkeklerde aynı görevi gören hormon ise testosteron hormonudur.

Fakat erkeklerde de meme dokusu olduğu için meme kanseri meydana gelebilir. Gerçekte, memenin anne sütü üreten ve depolayan bölgelerini içeren kanserler çok nadir görülmesine rağmen, erkekler kadınlar ile aynı meme kanserine yakalanmaktadır.

erkeklerde meme kanseri

Erkeklerde Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde meme kanseri kadınlara göre çok yaygın olmasa da görülebilen bir durumdur. Belirtiler kadınlarda meydana gelen meme kanserine çok benzemektedir. Meme kanseri, bir kişinin göğsünde bir yumru fark hissedildiğinde teşhis edilir.

Bununla birlikte, kadınlardan farklı olarak, erkekler genellikle meme ucundan kanama ve kanserin hemen üzerindeki bölgedeki cilt problemleri içeren daha şiddetli belirtiler ile doktora başvururlar.

Erkeklerde Meme Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerde meme kanserinin nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Uzmanlar, erkeklerde görülen meme kanserinin, bazı meme hücrelerinin sağlıklı hücrelere göre daha hızlı büyüdüğünde ortaya çıktığını bilmektedir.

Biriken ve çoğalan hücreler, yakın dokuya, lenf düğümlerine ya da vücudun diğer kısımlarına yayılabilen bir tümör oluşturur. Bu tümör de göğüste bir his yaratır.

erkeklerde meme kanseri

Bu yazıyı okuyanlar şunları da okudu..!

Nasıl Tedavi Edilir?

Kadın cerrahisinde meme kanseri tedavisinde kullanılan 4 tedavinin aynısı erkeklerde de kullanılmaktadır. Radyasyon, kemoterapi ve bazı hormonlar da erkeklerdeki meme kanserini tedavi etmek için tercih edilmektedir. Ameliyat gerektiren durumlarda da erkeklerde genellikle mastektomi ameliyatı yapılır.

Erkeklerde pek çok meme kanseri hormon reseptörlerine sahiptir. Yani açmak gerekir ise kanser hücrelerinde östrojen gibi belirli hormonların etki edebileceği belirli bölgeleri vardır. Bu sebepten ötürü, erkeklerde de hormonal tedavinin meme kanserinin tedavisinde etkili olması büyük bir olasılıktır.

Eğer yukarıda anlattıklarımızdan bir çoğuna sahip iseniz doktora görünmenizde fayda vardır. Unutmayın..! ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR.

erkeklerde meme kanseri

Erkeklerde Meme Kanseri ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu