Sağlıklı Yaşam

Meme Kanserinin Teşhisinde 5 Önemli Belirti

instagram takipçi hilesi

meme kanseri belirtileri

Bildiğiniz üzere kanser çağımızın en yaygın ve en öldürücü hastalığı sayılmaktadır. Her yaştan gencecik insanları pençesine alan bu hastalığın tedavisinde en önemli şeyler ise erken teşhis ve moraldir.

Bu hastalıktan kurtulmaya çalışırken moral ve motivasyon çok önemlidir. Moralinizi ne kadar yüksek tutarsanız hem hastalığın daha fazla yayılmasını hem de kendi kendimizi tedavi edebiliriz.

Bir diğer önemli konu ise erken teşhistir. Hastalık ne kadar kısa sürede tespit edilirse tedavide başarı oranı o kadar artar. Bu nedenle düzenli olarak bazı kontroller yaptırmakta fayda vardır.

meme kanseri belirtileri

Kadınlar arasında en yaygın görülen kanser türü olan meme kanserinde de diğer kanser türleri gibi erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Biz de konuya dikkat çekmek amacıyla 5 önemli belirtiyi ele aldık.

Bu belirtilerden herhangi birini kendinizde tespit ederseniz hemen bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Ele Gelecek Büyüklükte Kitle

meme kanserinde erken teşhis

Meme kanserinin en önemli belirtilerinden ilki ele gelecek büyüklükte ve kenarları düzensiz olan kitlelerdir. 20 yaşın üstündeki her kadın düzenli aralıklarla kendi kendisi muayene etmeli ve yılda bir kez bir hekime başvurarak meme yapısında bir farklılık olup olmadığını kontrol ettirmelidir.

40 yaşından sonra ise iki yılda bir kez mamagrofi çektirmelidir. Diğer bir önlem olarak ise kansere yakalanma riskine karşı sigorta yaptırmak önemlidir.

Meme Ucundaki Değişiklikler

meme ucundaki değişmeler kanser belirtisi olabilir

Meme uçlarında oluşan çekilme, çökme, soyulma, kabuklanma, gibi sıkıntılar meme kanserinin belirtileri arasındadır. Bu tarz farklılıklar farkettiğinizde vakit kaybetmeden bir hekime başvurmakta fayda vardır.

Meme Akıntısı

 

Meme kanseri söz konusu olduğunda her türlü ihtimali göz önünde bulundurarak memelerinizdeki her türlü belirtiyi dikkate almalısınız. Memenizi sıkmamanıza rağmen kanlı ya da renksiz saydam bir akıntı geliyorsa derhal bir hekime başvurmalısınız.

Memede Büyüme ve Şekil Bozukluğu

memede orantısız büyüme

Meme kanserinin belirtilerinden biri de memelerdeki orantısız büyüme ve şekil bozukluğudur. Böyle bir durum fark ettiğinizde panik yapmadan doktorunuza başvurmalısınız.

Memede Çukurlaşma

memede çukurlaşma

Meme derisindeki pürüzler ve çukurlaşma meme kanserinin önemli belirtileri arasındadır. Kendi kendinize fark edebileceğiniz bu belirtileri ciddiye almanızda fayda vardır.

Meme kanseri çok yaygın fakat tedavisi mümkün olan bir kanser çeşididir. Eğer ilk safhalarda teşhis edilirse ameliyatsız sadece ilaçla tedavi olabilirsiniz.

meme kanseri farkındalık ayı

Eğer bahsettiğimiz yukarıdaki belirtilerden herhangi birini kendinizde fark ederseniz panik yapmadan ve vakit kaybetmeden bir hekime başvurmalısınız. Bu belirtiler sizin kesinlikle kanser olduğunuzu göstermez fakat ciddiye almanızda fayda vardır. Unutmayın ki erken teşhis hayat kurtarır.

Kaynak
iyihisset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu