MaksatSpor

Paralimpik Olimpiyatları Nedir?

instagram takipçi hilesi

Paralimpik olimpiyatları, fiziksel engelli sporcuların katılım sağladığı uluslar arası bir spor müsabakasıdır. Bu kelime İngilizcede felçli anlamına gelen ‘Paralyzed’ ve olimpiyat anlamını taşıyan ‘Olympic’ kelimelerinin birleşiminden türemektedir. Bu tür paralimpik oyunlar da yaz oyunları ve kış oyunları olmak üzere iki farklı yöntemde, farklı kurallarla oynanılmaktadır. Bu tür oyunlar iki yılda bir düzenlenmektedir. Paralimpik oyunlar, engelli sporculara göre düzenlenmiş spor ekipmanları kullanımı şartı dışında diğer olimpiyat oyunlarına benzerlik sağlar ve çoğu spor dalını farklı yöntemlerde farklı kurallarla uygulamaya alınır.

Bu tür olimpiyatlara katılmak isteyen fiziksel engelli yarışmacılara göre ayrı ayrı kategorilerde yarışlar ve farklı spor dallarına göre farklı branşlara ayrılırlar. Paralimpik olimpiyatlarda düzenlenen genel sporlar 22 tanesi kış mevsiminde 6 tanesi ise yaz mevsiminde düzenlenmekte olan bu etkinlikler toplamda 28 farklı kategoriden oluşmaktadır. Bu noktada Badminton ve tekvando ilk defa 2020’ de düzenlenmiş tokyo oyunlarında uluslar arası paralimpik spor oyunlarına dâhil edilmiştir.

2016 Yılında Rio’da düzenlenmiş olan paralimpik oyunlarda 159 ülkeden 4.300 atlet yer almış ve 2.15 milyon biletin satıldığı bu müsabakada tüm dünya genelinden 4,1 milyar izleyiciyle buluşmuştur. 2020 tarihinde düzenlenmiştir paralimpik oyunlar ise 24 ağustos 5 Eylül 2021 tarihleri arasında Japonya’nın başkenti olan Tokyo’da düzenlenecektir. Bu büyük olimipiyat yarışmalarına tüm dünyadan katılım sağlanabilecektir.

1948 Yılında Sir Ludwig Gutmann’ın 2. Dünya savaşı gazileri için İngiltere’de düzenlemiş olduğu müsabakalar sonucu uluslar arası paralimpik oyunlar tüm kurallarıyla oyunculara sunulmuştur. İlk defa Roma’da engelli sporcular için düzenlenmiş bu olimpiyat tarzı müsabakalara engelli vatandaşlarımız için beğenerek katılım sağlanmakta ve başarılı bir şekilde oynanılmaktadır. Günümüz çağı paralimpik olimpiyatları, bilet satışları ile Olimpiyat oyunları ve FIFA dünya kupasından sonra dünyanın en büyük üçüncü sporu olarak seçilmiştir. Bu durumda 2001 yılında Olimpiyatların tamamlandığı bu şehir aynı zamanda paralimpik oyunlara da ev sahipliği yaparak olimpiyatlar takip edilirken tamamlanmalıdır.

Paralimpik Sporcular

paralimpik oyunlari nedir

Olimpiyat oyunlarına katılım sağlayan ilk paralimpik atlet, belden aşağısı felçli olan Neroli Fairhall yeni Zelandalı bir okçudur. Bu okçunun katılım sağladığı olimpiyat oyunları halk tarafından defalarca beğenilerek izlenmiştir.

Trischa Zorn, paralimpik olimpiyatlar tarihinde en fazla galibiyete sahip bir atlettir. 24 yıl boyunca paralimpik atletlerde yer almış, birçok oyunu üstün performanslarla tamamlamış zorn, görme engelli bir yüzücü olarak 41 tanesi altın olmak üzere toplam 55 tane madalyaya sahip bir oyuncudur. Sergilemiş olduğu bu performanstan ve diğer paralimpik oyunlardaki üstün başarısından dolayı halk tarafından oldukça sevilen ve desteklenmekte olan zorn bu başarı yolunda hızla ilerlemelerine devam etmektedir.

Norveçli Nagnhild Myklebust ise uluslar arası paralimpik yaz ve kış oyunlarında birçok madalaya sahip başarılı bir sporcudur. Farklı kategorilerde yarışmış bu atlet 17 tane altından oluşan toplam 22 tane madalyaya sahiptir.

Kaynakça

SporDurağı. “Spor Terimleri”. Erişim 9 Haziran 2022. https://sporduragi.com/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu