MaksatSpor

UEFA Konferans Ligi Nedir? UEFA Konferans Ligi’nin Formatı

instagram takipçi hilesi

Dünya futbol takviminde zaten yeterli futbol yokmuş gibi, UEFA 2021-22 sezonunun devreye girecek UEFA Konferans Ligi isminde yeni bir turnuvayı açıkladı. UEFA Konferans Ligi, UEFA’nın üçüncü kademe turnuvası olacak. Avrupa Ligi ve onun bir üst kademesi olan Şampiyonlar Ligi’nin arkasında yer alacak.

Temelde, Konferans Ligi, UEFA’nın 54 üye federasyonundan en az 34’ünün grup aşamasında yer almasını garanti ederek, Avrupa rekabetinde daha küçük ülkelerden kulüplere daha fazla fırsat sunmak için oluşturuldu.

UEFA Konferans Ligi Nedir?

UEFA Başkanı Alexander Ceferin Aralık ayında verdiği bir röportajda yeni ligin daha küçük takımlarında Avrupa’da mücadele edebileceklerini ve rekabetin daha geniş kitlelere ulaşabileceğini belirtmiştir. Grup aşamalarında temsil edilen daha fazla kulüp için daha fazla maç oynanacak diye de eklemiştir.

UEFA Konferans Ligi teoride daha küçük ülkelerden kulüplere fayda sağlamak için tasarlanmış bir lig olsa da, Premier Lig dahil olmak üzere Avrupa’nın daha büyük yerel liglerinden de birkaç takım yer alacak.

2021 yılında Türkiye’den bu lige Trabzonspor ve Sivasspor katılacak.

UEFA Konferans Ligi formatı

UEFA Konferans Ligi Format Nedir?

Toplamda 184 kulüp olacak. Ancak bu sayı dört eleme turundan sonra 32’ye kadar düşürülecek.

Grup aşamasında, Şampiyonlar Ligi formatının şu anki şekline ve Avrupa Ligi’nin gelecek sezondan itibaren nasıl olacağına benzer şekilde, dörtlü sekiz gruba bölünmüş 32 takım olacak.

Her grup birincisi otomatik olarak son 16 turuna katılmaya hak kazanacak. UEFA Konferans Ligi’nde ikinci olan takımlar ile Avrupa Ligi’nde üçüncü sıradaki takımlar arasında diğer sekiz takımı belirlemek için bir play-off turu oynanacak.

Buradan itibaren, lig iki ayaklı çeyrek final ve yarı final ile Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi ile aynı düzeni izleyecek. Daha sonra bir maçtan oluşan bir final maçı oynanacak. Avrupa Ligi’nde olduğu gibi, Konferans Ligi maçları da Perşembe akşamları oynanacak.

UEFA Konferans Ligi’nin Şampiyonu Ne Kazanacak?

Ligi birinci olarak tamamlayan takım gösterişli bir kupanın sahibi olacak. Aynı zamanda bir sonraki yıl UEFA Avrupa Ligi Gruplarına direkt olarak katılım sağlayacak.

UEFA Konferans Ligi

UEFA Konferans Ligi ile İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=i2K9ziZLoMg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu