MaksatBilgi Kapak

Özdemir Asaf Ocak 2021 MaksatBilgi Kapağı

instagram takipçi hilesi

Ozdemir Asaf 2021 Ocak Kapak

Giriş

Uzun Bir Aradan Sonra…

Kapak bölümümüzle yeniden birlikteyiz! 2020’nin Mayıs ayından bu yana, her ay düzenli şekilde yaptığımız kapak bölümüne ara vermiştik. Ekibimizin ortaklaşa planlanan projelerin yoğunluğu, yeni iş planlamaları, toplu büyük içerik güncellemeleri, bazı teknik detaylar, MaksatBilgi’nin gelişimi ve geleceği konusunda çok kafa patlattık.

Bu yüzden de hem site içinde yöneticilerimizin rutin yazı girişleri hem de yönetici editörlerimizle ortaklaşa yaptığımız içerik planlamalarında aksamalar oldu. Öncelikle, kapak bölümümüzü takip eden okuyucularımızda bu konu için özür dileriz.

Bilenler bilir ama ilk kez bu kapak yazımıza gelen ziyaretçilerimiz için bir hatırlatma yapmak isteriz. MaksatBilgi ekibi olarak, 2013 yılından bu yana, her ay ekibimizce seçilmiş olan bir ünlüyü kapak yapar, giriş bölümünde güncel kendi olaylarımız ve ülke gündemimizle ilgili olaylara istinaden yorumlamalarımız olur. Giriş bölümünden sonra da kapak ünlümüzü neden seçtiğimizi bildiririz. kapak ünlümüzle ilgili bölümünde ise kapak ünlümüz ile ilgili detaylar, bilgiler yer alır. 

Uzun bir ara… Her ay ay içinde konuşacaklarımızı özetleye, özetleye bile konuları derlemeye çalışırken, geçtiğimiz 7 ayın özetini çıkarmak (bizim usulümüzce), oldukça zor gibi. Ama en en önemlilerinden bahsederek, geçen süreyi telafi etmeye çalışacağız.

Mayıs’tan bu yana…

Detaylı koronavirüs verilerinin açıklanmasıyla durumun ciddi olması ve yeni tedbirler. Kadın cinayetlerinin yükselişi. İzmir depremi ile yaşanan kayıplar ve yapılardaki sorunlar. Ekonomideki sorunların gittikçe yükselişi. Siyaset gündemindeki sarsıntılı olaylar. İnsanın sabırlarını zorlayan ülkemizin garip, ilginç istenmeyen olaylarıBiden’ın kazanması.

Koronavirüs global bir sorun. Bunu çözümü kesin olarak aşı. Ama bizlerinde yapması gerekenlerle daha iyiye gidebilir. Temizlik, maske ve mesafe.

Kadın cinayetleri, her geçen zaman artıyor maalesef. 2020 yılı boyunca, erkeklerin şiddet uygulaması veya erkekler yüzünden katledilen kadın cinayetlerin sayısı 397. 397 savunmasız can. Bu canlar önce bebekti, sonra birer çocuk, sonra da genç kızlardı. Kadındı, anneydi! Tıpkı 397 kadınımızı katledenleri doğuran, büyüten, kahrını çeken anneleri gibi birer anneydi veya anne adayıydı.

Depremi engelleyemeyiz ama tedbirlerle, can ve mal kaybını en aza indirebiliriz. Yeni yapılan yapıların denetimini sıklaştırabiliriz. Ya da mevcut yapıları tek tek bütün ülkede ya da en azından deprem riski yüksek olan bölgelerde deprem yönetmeliğine göre yeniden düzenlemeler yapılabilir. Deprem ile ilgili eğitimler arttırılabilir.

Ekonomi, bir ekonomistin gözünden çözümlerle yapılanabilir, düzeltilebilir. Konuyla ilgili bu dalı okuyan ve sürekli araştıran, ekonomistlerle bir komite kurulup, bakanlıkça bu durumdan nasıl kurtulabiliriz bakılabilir. Halen geç değil!

Siyasette ise daha ılımlı ve ayrıştırıcı olmadan daha iyimser bir hava yakalayabiliriz. Bu sayede vatandaşlar üstünde olan koronavirüs psikolojisinin yanı sıra, her geçen zaman geçim sıkıntısıyla ortaya çıkan vatandaşların psikolojik ve sosyal yaşamlarına siyasetteki olumlu rüzgarların, birleştirici ve her kutupların fikirlerine saygı duyarak, bu fikirleri deneyerek, bu buhrandan çıkabiliriz. Çünkü hepimiz aynı gemideyiz!

Ülkemizde sosyal medya bile herkesin elinde oynattığı garip ilginç ama istenmeyen olaylarına çözümünü ise emin olun biz içimizde bile tartışırken bulamadık ya da bir iddia ortaya koyamadık. Ama kesin olan bir şey var; Eğitim her şeyin başı.

Joe Biden‘ın kazanması da dünya çapında, koronavirüsten sonra, en çok gündemi meşgul eden olaylardan biriydi. Donald Trump‘ın “kolay bırakmayacağım ” söylemleri ise demokrasinin meşiği Amerika’da ne yazık ki hüküm sürecek bir eyleme dönüşmeyecektir. Her ne kadar şuanda yazarken, Amerika’daki olaylar patlak verse de…

Yukarıdaki sorunlar ve çözümleri gibi duruyor. Basit gibi ama tabi ki zorlukları vardır. Elbette ki biz biliyoruz bunları ve çözümlerini, yapamıyorlar demiyoruz. Biz sadece çözüm üretmekle ilgilenip, kafa yorup, basit de olsa çözümler sunmak istiyoruz. Sizce sorunumuz bu değil mi? Çözüm önerisi bulamamak ya da onları hatalı da olsa dinlememek.

Gelelim MaksatBilgi’de 7 ayda neler oldu. Öncelikle, 2013 yılında kurduğumuz zamanlarda amacımızı daha iyi şekillendirmek için girişimlerimizi daha da sıklaştırdık. İçerik kurallarımızı daha iyi hale getirip, bunun üstüne çok konuştuk ve kararlarımızı, kurallara döktük. Uygulama kısmında yeni girilen içeriklerde uygulamaya başladık. Eskiye dönük ise ummalı bir çalışma gerekliydi.

MaksatBilgi’de bulunan 6 bine yakın içeriğin eskiye dönük güncellemeleri bitmek üzere. Birçok önceden girilmiş ama kesinleşmiş ve sabitlenmiş kurallarımıza aykırı olanlarını kaldırdık. Bu arada eskiye dönük içeriklerimizde, içerikle olan bilgilerde güncellik uygulanmaktaydı. Bu konuda sorun yoktu. Sorun yeni ve sabitlenmiş kurallarımıza göre yeniden düzenlenmesiydi ki bu konuda yarıyı geçtik diyebiliriz.

2021 yılı için planlamalarımızla ciddi anlamda 6 aydır yapıyorduk. Çünkü koronavirüs yüzünden web sitelerinde de yeni bir düzen gerekliydi. Buna göre site tasarımından tutunda teknik detaylara kadar yeni planlamalarımızı yaptık ve bir çoğunu sizler için yürürlüğe soktuk.

Aynı zamanda da anasayfada manşet bölümümüze biz ona “bilgi vitrini” diyorduk, bu alanı değiştirdik. Artık gündemle ilgili yer alan bilgilerimize yer veriyoruz. Bununla birlikte, gün içindeki sitemizdeki verilere göre; sitemizdeki gündemdeki içerikleri bu alanda yer veriyoruz.

Site tasarımımızın yanı sıra, alt yapı yatırımlarımızı ve teknik yatırımlarımızı 2021 ve sonraki en az 3 yıl için bir planlama yaparak, eylemlerde bulunduk. Yani uzun soluklu bir projenin daha somut adımlarını bir anlamda temellerini sağlamlaştırdık diyebiliriz.

Kapak Ünlümüz: Özdemir Asaf

Neden Özdemir Asaf?

Bizler gündemde olmasa da gündeme getirmek ve anmak için ülkemize, dünyaya ve insanlığa faydası dokunmuş kişileri kapak ünlümüz yapmayı amaçladık hep. Özdemir Asaf ,yazdığı yüzlerce şiirlerle birçok insanda anı bırakmıştır. Bıraktığı eserlerle de başkalarının yaşamını olumlu anlamda etki etmiştir. 28 ocak 1981’de hayata gözlerini yuman büyük ustayı, öldüğü ayda anmak istedik.

Özdemir Asaf Kimdir?

Özdemir Asaf, 1923 yılında Ankara’da doğmuştur. Gerçek ismi Halit Özdemir Arun olan “Asaf” ismini babasından almıştır. Babası Mehmet Asaf, danıştay üyesidir. 1930 yılında İstanbul’a gelmişlerdir. Bir süre sigorta prodüktörü olarak görev yapmıştır. Zaman ve Tanin isimli gazetelerde çeviriler ve farklı çalışmalarda görev almıştır. 1958 tarihine akciğer kanserine yakalanmış, 28 Ocak 1981 tarihinde de aramızdan ayrılmıştır.

Şimdiye kadar 3 kitap, 11 şiir kitabı, 276 şiir yazmıştır.  Detaylı biyografine ulaşmak için daha önce yazmış olduğumuz, biyografisine buradan ulaşabilirsiniz.

Özdemir Asaf Hangi Tür Eserlere Sahipti?

Şiirlerinde duyguların yanı sıra; alay ve taşlama da görülür.

Özel Hayatı

Özdemir Asaf, iki kez evlenmiştir. İlk eşinden Seda isminde bir kız çocuğu olmuştur. İkinci evliliğinden ise 3 tane oğlu olmuştur. İkinci kez evlendiği kişi olan Yıldız Muran; Türkiye’nin akademik eğitim alan ilk fotoğrafçısıdır.

Özdemir Asaf İle İlgili Videolar

TRT Arşivde yer alan aşağıdaki videosunu izleyebilirsiniz. Kendi sesinden kendisiyle ilgili bir konuşması…

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu