MaksatBilgi Kapak

MaksatBilgi Temmuz 2015 Kapağı – Kazım Koyuncu

instagram takipçi hilesi
MaksatBilgi-com-Temmuz-2015-Kapak-Kazim-Koyuncu
MaksatBilgi Temmuz 2015 Kapağı

Giriş

Merhabalar mı demeliyim ? Yoksa Hoş geldiniz mi? Yeni ve yeniden deyimiyle yeni bir ay daha ve yeni bir ay da MaksatBilgi olarak gelenek haline getirdiğimiz “Kapak” projemizin sizlerle birebir konuşma ortamı bulduğumuz bir mecra oluveriyor.Aynı zamanda dertleştiğimiz…Peki kapak dışında neden yazmıyoruz? Bunu başta prensip haline getirdiğimiz için öylesine bir yazıyla kafa şişirmek yerine anlamlı bir iş yapıp içinde dertleşeceğimiz bir muhabbet havası katmak istedik.Bizi bilen bilir 🙂 Genelde kapak bölümümüzün giriş kısmında biraz tellendiririz…Siyasetten,savaştan,ölümden,stresten,kaderin kötü yazısından bunalanlara iyi yazılar ve hoş muhabbetler umuduyla yazmaya çalışıyoruz.

Umarım bizi anlıyorsunuzdur.Sitemizde hiçbir haber yazısını göremezsiniz.Misal “Maksat Güncel” diye bir bölümümüz var.Bu bölüm sadece bize göre güncel olan yazıları yazmak istediğimiz yer.

Bildiğiniz üzre sitemizi baştan tasarladık geçen ay ve yeni bu tasarımızın en güzel özelliği ise sürekli oynayarak daha iyisini yakalamayı çalışmak bizlere keyif sizlere hoş geleceğini düşündük. Öyle ki birçok özellik de ekledik.Benim en çok hoşuma giden baştan aşağı gidince bilgi yazılarımızın belirmesi.Bu çok güzel bir özellik benim için çünkü MaksatBilgi’yi öyle bir doldurmalıyız ki bilgi yazılarımızla aşağı doğru gidince hiç bitmesin!Canlı arama özelliği de favorilerimden…Örneğin bir kelimeyi yazmaya başlıyorsunuz,canlı arama özelliği hemen size resimli önizlemesiyle birlikte seçenekler gösteriyor…Oldukça etkileyici renk düzenekleri ve en önemli olanlardan birisi de tasarımsal olarak yazı fontu ve logo.Bu yüzden, MaksatBilgi V2 benim için çok özel! Geliştiğimizi ve gelişeceğimizi müjdeleyen bir evrim…

Kendimizi bu kadar övmek yeter! Şimdi sizlere filmini de yaptıkları,Karadeniz’den bütün Türkiye’ye ve hatta bütün dünyaya,en güzel şarkılarını bırakan müzisyen ve özgür adam Kazım Koyuncu’dan bahsetmek isteriz.Kazım Koyuncu’ya çok şey borçluyuz.Şarkılarından ötürü,düşüncesinden ötürü ve hatta kendisinin bu dünyada oluşundan ötürü…Bu yüzden bu ay onu analım ve MaksatBilgi’nin Kapak albümünün onsuz olmasını istemedik.Tabi daha birçok özel insanlar da olacak bu albümde ama Kazım Koyuncu’suz da olmayacak…

Sadece Karadeniz değil Ülkenin ve hatta Dünyanın Sanatçısıdır.Şarkıları, sözleri,tarzı,görüşü, konserlerindeki performansı ile  insanların gönlünde taht kurmuştur.

Geleneksel Karadeniz Müziği ile Rock’n Roll müziği sentezleyerek kendi tarzını yaratan Laz müzisyenidir. Maalesef ki 33 yaşında , akciğer kanserine düşmüş ve hayata gözlerine yummuştur.

Yaşamı

Artvin’in Hopa ilçesine bağlı Yeşilköy (Pançol)’de  7 kasım 1971 tarihinde doğmuşsa da nüfusa geç kaydedildiğinden dolayı resmi doğum tarihi 10 Mayıs 1972’dirMüziğe ortaokul birinci sınıfta mandolin çalarak başlamış, çocukluğu, “üstadım” dediği, “Kemençeci Yaşar” lakabı ile tanınan Yaşar Turna’nın yanında türkü dinleyerek geçmiştir. İstanbul’a üniversite eğitimi için geldikten sonra müzikle yoğun olarak uğraşmaya başlamışsa da İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden siyasi nedenlerle ayrılmıştır. 1992 yılında profesyonel müzik hayatına atılmıştır. 2004’ün sonlarında sanatçıya akciğer kanseri teşhisi konulmuş ve kanser tedavisi görmeye başlamıştır. 25 Haziran 2005’de, 33 yaşında, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmiştir.

“Ben bir müzisyenim, ondan sonra biraz Karadenizliyim, ama hepsinin ötesinde ben bir devrimciyim. Ve gerçekten doğru bildiğim bir şeyi en azından çok zorlanırsam ortaya koymaktan çekinmem” diyordu bir röportajında Kazım Koyuncu.

Müzik kariyeri
1992’de henüz 20 yaşında iken Ali Elver ile “Dinmeyen” adlı özgün müzik grubunu kurmuş ve profesyonel müzik hayatı başlamıştır. Zamanla Lazca müzik yapmak için bu gruptan ayrılmışsa da rock’tan kopamamış ve geleneksel Laz halk müziğini rock tabanlı yorumlamaya başlamıştır.

1993’te Mehmedali Barış Beşli ile birlikte Zuğaşi Berepe (Denizin Çocukları) adlı rock müzik grubunu kurmuştur. Lazca rock yapma iddiası ile yola çıkan ve 1995’te Va Mişkunan (Bilmiyoruz), 1998’de de İgzas (Gidiyor) adlı albümleri yaparak bu iddialarını da gerçekleştiren grup, sınırlı sayıda (yalnızca 130 adet) basılmış bir konser albümü (Bruxel Live)çıkardıktan sonra 1999 yılında dağılmıştır.

Kazım Koyuncu, tek başına müziğe devam etmiş ve Salkım Söğüt adlı projelerin ikincisinde 3 şarkıyla yer almıştı. 2001’de Viya! adlı ilk solo albümünü çıkardıktan sonra Kanal D televizyonunda yayınlanan popüler TV dizisi Gülbeyaz’ın  müziklerini yapınca yurt çapında tanınmıştır. Daha sonra Kemal Sahir Gürel ile birlikte Sultan Makamı adlı televizyon dizisinin müziklerini hazırlamıştır..

Karadeniz müziğinin güçlü temsilcilerinden Fuat Saka, Volkan Konak ve Bayar Şahin ile birlikte düzenledikleri, büyük ilgi gören Hey Gidi Karadeniz konserler dizisinin de öncülüğünü yapmış, Nisan 2004’te çıkardığı ikinci solo albümü Hayde ile popülaritesini arttırmıştır.

Ölümünden sonra 16 şarkının 4 tanesi konser kaydı, 4 tanesi (Dünyada Bir Yerde, Yalnızlığı Anla, Hoşçakal, Yine Burada) demo kayıt, geri kalanı ise farklı albümlerde (Gitarın Asi Çocukları (Anılar Düştü Peşime), Grup Patika/Aşk Beni Büyütmedi (Ayrılık Şarkısı), Seyduna (Hayat), Tuncay Akdoğan/Bir Nehir ki Ömrüm (Darbedar), Dinmeyen/Sisler Bulvarı (Askıda Yaşamak), dizi müziği (Le le le) yer alan Dünyada Bir Yerdeyim albümü Halkevleri tarafından 18 Aralık 2006’da çıkartılmıştır. Bu albümün geliriyle Kazım Koyuncu Kültür Merkezi çalışmalarına başlamış ve halen çeşitli atölye çalışmalarıyla katılımcılarına ücretsiz eğitimler vermeye devam etmektedir. 2008 yılında Kazım Koyuncu’nun hayat hikâyesinin yanı sıra bir kısmı hiçbir yerde yayınlanmamış görüntülerle anlatan yönetmenliğini Ümit Kıvanç’ın yaptığı “Şarkılarla Geçtim Aranızdan” belgeseli 3 DVD halinde yayınlanmıştır.

Kaybının yankıları
26 Haziran 2005’te Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nda düzenlenen tören sonrası on binler tarafından Hopa’ya uğurlanmış ve 27 Haziran 2005’te, doğduğu köy olan Pançol’da fındık ağaçlarının çevrelediği köy mezarlığında ebedi istirahatgahına konulmuştur.

Kişiliği


“Bu arada; hiç başımızdan eksik olmayan gökyüzüne, günün karanlık saatlerine, ara sıra kopsa da fırtınalara, bir gün boğulacağımız denizlere, eski günlere, neler olacağını bilmesek de geleceğe, kötülüklerle dolu olsa bile tarihe, tarihin akışını düze çıkarmaya çalışan tüm güzel yüzlü çocuklara, Donkişotlar ‘a, ateş hırsızlarına, Ernesto “Çe” Guevara’ya, yollara-yolculuklara, sevgililere, sevişmelere, sadece düşleyebildiğimiz olamamazlıklara, üşürken ısınmalara, her şeyden sıcak annelere, babalara ve tadını bütün bunlardan alan şarkılara kendi sıcaklığımızı gönderiyoruz. Kötü şeyler gördük. Savaşlar, katliamlar, ölen-öldürülen çocuklar gördük. Kendi dilini, kendi kültürünü, kendisini kaybeden insanlar, topluluklar gördük. Yanan köyler, kentler, ormanlar, hayvanlar gördük. Yoksul insanlar, ağlayan anneler, babalar, her gün bile bile sokaklarda ölüme koşan tinerci çocuklar gördük. Biz de öldük. Ama her şeye rağmen bu yeryüzünde şarkılar söyledik. Teşekkürler dünya.”

Çevreci kişiliği
Koyuncu, çevre sorunlarına duyarlı olmuştur. Karadeniz Sahil Yolu inşaatına karşı Rize ilinin Fındıklı ilçesinde düzenlenen eylemlere destekte bulunmuştur.

 

Albümleri

  • Viya! (2001)
  • Hayde (2004)
  • Dünyada Bir Yerdeyim (2006)

https://youtu.be/uqjJJpFSAPI

 

MaksatBilgi-com-Temmuz-2015-Kapak-Kazim-Koyuncu
MaksatBilgi Temmuz 2015 Kapağı Kazım Koyuncu Afiş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu