MaksatBilgi Kapak

MaksatBilgi Haziran 2016 Kapağı – Muhammed Ali

instagram takipçi hilesi

MaksatBilgi-com-Haziran-2016-Kapak-Muhammed Ali

Giriş

Vietnam’lı insanlar zarar vermedi.Ben niye zarar vereyim ki diyerek ,Vietnam Savaşına gitmemiş ve sırf bunun yüzünden hapis yatmıştır. Bununla birlikte Amerika’da yaşanan siyahilerle beyaz insanların savaşında da insanlık için doğru tavırlarıyla kalpleri kazanmıştır. Yaşamı boyunca sporda başarı hayatında ise siyasi ve toplumsal açıdan çok baskı görmüştür.Bu baskılara da göğüs germeyi de bilmiştir.

İşte bu yüzden ölümüne üzülmekle beraber Haziran ayı için Muhammed Ali’ye yani göklere giden iyi kalpli bütün insan severlere gönderiyoruz.

Detay

Muhammed Ali Kimdir?

Boks tarihinin en iyi boksörü olarak kabul görmüştür.Muhammed Ali, esas adı Cassius Marcellus Clay Jr’ dır. 17 Ocak 1942 tarihinde ABD’nin Kentucky eyaletinin Louisville şehrinde doğmuştur. Evlere temizliğe giden annesinin adı Odessa’dır.Daha 6 aylıkken attığı bir yumrukla annesinin dişini kırar.Haylaz bir çocukluk geçirir, gözü karadır, kendinden iri ve büyük çocuklara bile posta koyar, yediği dayaklar boyunu aşar. Babası sokak sokak dolanıp tabelacılık yaparmış.Babası ona bisiklet alır. Bir gün iki çocuğun bisikleti çalıp kaçtıklarını görür ve derhal karakola gider, şikayette bulunur. Memur Joe (boks yapan bir zencidir) elini “giden gitti” gibilerinden sallar. “Eğer boks bilseydiniz bisikletinizi çalamazlardı” diye laf sokar, “demek ki sizden korkmadılar.” Der. Doğrusu Joe, Cassius’un geniş omuzlarını ve uzun kollarını ilk bakışta farketmiş ve bu şampiyon adayını ringlerle tanıştırabilmek için sözü uzatmıştır. Nitekim onları alıp çalıştığı salona götürür ve hayatlarında yeni bir dönem başlar.

Cassius kendini boksa öyle bir kaptırır ki evden idmana koşarak gider, otobüsle yarışmaya kalkar. Henüz 12 yaşındadır ama tecrübeli rakiplerinden bile yumruk almayacak kadar hızlıdır. Kendi kendine bir stil geliştirir ellerini göbek hizasında tutar, vücudunu asla kapatmaz. Ringde adeta dans eder, hasmını ayak oyunlarıyla atlatır ve kolay kolay köşeye sıkışmaz. İcabında üç raund, beş raund dayak yer ama aradığı fırsatı mutlaka yakalar, rakibini yıkar. Onun bu kendine has stili klasik dövüşçülere ters gelir, Clay’a dikiş tutturamazlar.

Ha yeri gelmişken söyliyelim Clay “bulaşan bir çamur” demektir ve Clay “kıllık, klaylık” yapmaktan kaçmaz. Dövüşürken çenesi durmaz, hasmının sinirlerini bozar.

Henüz 12 yaşındayken 1954 yılında boksla tanışmış ve kısa zaman içinde amatör dövüşlere adını yazdırmıştır. Amatör ligde çıktığı 167 maçın 161’ini kazanarak bir rekor kırar. Yine 1960’ta Roma’da ağır hafif siklette altın madalyayı alarak profesyonel lige geçiş yaptı. 18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatları’nda altın madalya aldıktan sonra ünü giderek artmaya başladı.

İlk maçından 2 bin dolar kazanır ve bununla kendine elden düşme pembe renkli bir Cadillac alır. Yorgun babasını, vefakâr anasını arabasına atar, ışıklı caddeleri turlar.

1964 yılında 22 yaşındayken, dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu Sonny Liston’u yenip Dünya Şampiyonu oldu. İşte bu zaferden sonra dinini değiştirip İslam dinine geçti ve Muhammed Ali ismini aldı.

Müslüman olunca Ali’ye fena takarlar. Onu “Y” grubunda olmasına rağmen “A” kategorisine alır ve “ivedi” kaydıyla Vietnam’a yollamaya kalkarlar. Şampiyon buna karşı çıkar “Vietkonglularla alıp veremediğim yok” der, “hem onlar beni hiç aşağılamadılar!” Onu apar topar ligten kovar, ünvanına ve lisansına el koyarlar. Ali’yi “vatan haini” ilan eder ve hiçbir eyalette maça çıkarmazlar. Yetmez, ona bir trafik suçu isnat eder, alelacele içeri tıkarlar. Vietnam’a savaşa gitmediği için cezalandırıldı.

Muhammed Ali, bokstan koptuğu yıllarda üniversite üniversite dolaşıp konferanslar verir, mevzu boks olsa da yeri geldikçe İslâmiyet hakkında birşeyler anlatmaya çabalar. Durum böyle olunca birkaç maç sonra silinip gideceğine inandıkları için Ali’nin lisansını 1967 yılında iade ederler.

Ringteki zaferler zincirine 1970 yılında Jerry Quarry’i yenerek başlar. Ardından 1971 yılında Joe Frazier ile yaptığı maçı üstün bitirmesine rağmen hakemler rakibinin elini kaldırırlar. Ken Norton ile yaptığı maçta çenesi kırılır, maçı bırakmak zorunda kalır. Herkes Ali’nin bittiğini söylerken 1974 yılında Frazier’i eze eze yener ve rövanşı alır.

Ardından Zaire’de 1974’te Foreman’ı, 1975 yılında Joe Frazier ile yaptığı maçı ve Dünya Şampiyonluğu ünvanını alır. 1977 yılında Leon Spinks’e yenilip ünvanını kaptırır. 1978’de L. Spinks’i yenip Dünya Şampiyonluğu ünvanını geri aldı. Profesyonel döneminde sadece 5 kez yenilen, Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu olan Muhammed Ali, 36 yaşına kadar bütün şampiyonlar için tek isim olmayı başardı ve yaptığı toplam 61 maçın 37’si nakavt olmak üzere 56‘sını kazandı.

Dünya ağır sıklet boks şampiyonluğunu 1964, 1974, 1978 yıllarında 3 kez kazanan Muhammed Ali, bu unvanı rakipleri karşısında 19 kez korumayı başardı.

1981 yılında emekliye ayrıldığını duyurdu. Kendini hayır işlerine adadı.

Maç öncesinde rakibinin moralini bozmak için makineli tüfek gibi konuşan Ali’nin “Kelebek gibi uçarım arı gibi sokarım” diye meşhur sözü vardır. Atlanta, Georgia, 1996 Olimpiyatları’nda meşale yaktı.

Parkinson hastalığı yüzünden uzun süre Michigan’daki çiftliğinde gözlerden ırak yaşamayı tercih eden ünlü boksör, ringlerde 20 yıldır ağzından düşürmediği “Bütün zamanların en iyisiyim” lafını ispatlayarak bir efsane oldu. Kendi deyimi ile “bütün zamanların en iyisiyim” sözü hala kendisi için geçerlidir ve daha iyisini dünya henüz görmemiştir.

Beyazperdenin deneyimli yönetmenlerinden Michael Mann, “Ali” adlı filmde, bu efsane boksörün Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu Muhammed Ali’nin yaşamının en hareketli döneminden bir kesit sundu.

Bütün zamanların en büyük boksörü Muhammed Ali, yakalandığı Parkinson hastalığına rağmen hayata tutunmaya devam ediyor, sık sık toplum yaşamı içinde görünüyor.

Belli bir yaşa gelip de onu hatırlamayan yoktur herhalde. 70 li yıllarda O ringe çıkacağında saatler kurulur, sabaha karşı kalkıp televizyonun karşısına geçilirdi.

Uzun süredir Parkinson rahatsızlığı bulunan ve solunum yollarındaki rahatsızlık nedeniyle 3 Haziran 2016 tarihinde tedaviye gördüğü Arizona eyâletinin Phoenix bölgesindeki bir hastanede 74 yaşında yaşamını yitirdi.

Hakkında Videolar

Kaynak : Muhammed Ali MaksatBilgi Biyografi Sayfası ve tabi ki de Youtube

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu