MaksatBilgi Kapak

MaksatBilgi Mayıs 2016 Kapağı – Leyla Gencer

instagram takipçi hilesi
MaksatBilgi-com-Mayıs-2016-Kapak-Leyla-Gencer
MaksatBilgi Mayıs 2016 Kapağı: Leyla Gencer

Giriş

Merhabalar,

Yine kapak konumuzla karşınızdayız! Her ay bildiğiniz üzre bir ünlümüzü kapak yapıyoruz.Bir ay boyunca kapak yaptığımız kişiye o ayı maksatbilgi ekibi olarak adıyoruz.

Şimdiye kadar kapak yapacağımız kişiyi bulmada ekip arkadaşlarımızla pek sıkıntı çekmemiştik.Ancak konusunu yazarken ,neden bu ünlüyü yaptığımızdan çok giriş yazısını düşünüp çıkar yol bulamıyorduk bazen. Yani kapak yaptığımız kişiyi niye kapak yaptığımızı yazabiliyoruz ama giriş konuşmalarını pek beceremiyoruz.Şu an ki giriş bölümümüz ve şuan ki okuduğunuz bölümden bahsediyorum.

Bazen gündemden yazmak istiyoruz.Ama sürekli gündemi değişen bir ülkede gündemden bahsetmek tuhaf olurdu.Ha bir de  sürekli başbakanın değişmesi de var. Alıştık gibi bunlara… Ya kabineden birileri değişiyor ya da kanallar (tv) taraflının tarafı oluveriyor.Bu durumun iç açıcı olmadığını da bir kısım inanıyor.Diğer kısım ise hayranlıkla izliyor.

Geçenlerde başıma gepen olay aslında ülkemizin şu anki halini yansıtıyor gibiydi.Bir alışveriş merkezinde bir mağazada çalışıyorum. Mağazamızın önünde alışveriş merkezinin sergileri oluyor iki haftada bir .Geçtiğimiz iki hafta önce mozaik çalışmalarıyla bir sanatçının şuan ki hükümette bakanlık yapan bir bayan bakanın mozaik çalışması ve diğer bakanları  mozaik çalışması vardı .İlgi muhteşemdi! Almasalar bile  (keza alanlar oldu ) ilgi etkileyici derecedeydi.Sonraki iki hafta sonra ise bir sanatçının 18 Mart temalı Çanakkale savaşıyla ilgili muhteşem portreleri sergileniyordu.İlgi çok zayıfdı.Hatta inanmak istemedim için sergi görevlisine sordum.İlginin nasıl olduğunu sordum. Bana şu şekilde cevap verdi;

İlgi çok düşük .Düşük olmasını bir kenara bırakalım ,dalga geçenlerin büyük bir kısmı olduğunu söylüyordu.

İşte ülkemizin durumu!

Yanılmıyorsam hitler için söylenen bir laf vardı; “şeytanın zaferi için gereken tek şey insanların hiçbir şey yapmamasıdır.”

Nasıl mı?

-Okumamasıdır,

-Öğrenmek için hiçbir çaba göstermemesidir.

– Eleştiriye açık olmamaktır ve eleştiri yapmaması

-Düşünme duyusunu bırakması

– Korkması

-Evet.Ama ile başlayan cümlelerin yagın kullanımı  vs emin olun daha çok sıralanır böyle.

Ülkemizdeki durum bence bundan eksik değil sanki. Sanki insanlar (halk) sadece yaşamaya çalışıyor ve yukarıyı umursamıyor .Seçim zamanında da ; sınavda çalışmadığı yerlerden gelen soruyu sallayan öğrenci gibi oluyorlar (bir kısmı).

Bu ay kapak konumuz Leyla Gencer .Cumhuriyetin kuruluş yıllarında yoktan var olma çabası gösteren o yollarda Leyla Gencer bizi İtalya’da Opera da sanatıyla en iyi şekilde temsil ediyordu.

Hakkında bölümü birazdan…

 

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu