MaksatBilgi Kapak

MaksatBilgi Kapak Mayıs “Anne Yüreği İşte” Adile Naşit

MaksatBilgi Kapak Mayıs
MaksatBilgi Mayıs Kapağı

MaksatBilgi Kapak bölümünü, aylık olarak yapmaya 3 aydır çalışıyoruz. O ayın en önemli günlerinden editör arkadaşlarımızla aralarından seçiyoruz ve en anlamlı olanı kapak yapıyoruz. MaksatBilgi kapak , o ay kapak için yazılan konular değildir. MaksatBilgi kapak sadece bir aylığına da olsa MaksatBilgi’nin sadece popüler kişileri değil anlamlı ve unutulmuşları da siz ziyaretçilerimizin ilk göreceğe yere koyuyoruz.

Gelelim bu ayın kapak konusu olan “Anne Yüreği İşte” Adile Naşit’ bir filmde söylediği bir söz.Türk sinemasında anne deyince akla gelene karakterlerin başında geliyor Adile Naşit . 11 Mayıs Anneler günü nedeniyle , MaksatBilgi’nin Mayıs ayını Annelerimize adadık.

Her şeyin başı annelerimiz ve babalarımız.Onların sayesinde , başarılı kişiler,yaratıcı fikirler, erdemli insanlar veya olumsuzu düşünmekten kaçınsak ta ….Onların sayesinde hayata başlıyoruz ve devam ediyoruz.

İLGİLİ BİLGİ:
MaksatBilgi 2017 Haziran Kapağı,Hakkı Devrim

Adile Naşit hakkında bilgi vermek istersek ;

17 Haziran 1930′da Istanbul’da doğan Adile Naşit, tiyatrocu bir aileden gelmiştir. Babası ünlü komedyen Komik-i Şehir Naşit, annesi de Ermeni tiyatro oyuncusu Amelya Hanım’dır. Ağabeyi Selim Naşit ve 1950′de evlendiği eşi Ziya Keskiner de tiyatro sanatçısıdır.
Babası öldükten sonra okulunu bırakan Adile Naşit 14 yaşında İstanbul Şehir Tiyatroları, Çocuk Tiyatrosu’na girdi.
Halide Pişkin’in grubunda “Herşeyden Biraz” oyunu ile İstanbul turnesine çıkan Adile Naşit sonradan Muammer Karaca’nın tiyatrosunda çalıştı.
1948-1951 arasında komedyen Aziz Basmacı ve Vahi Öz ile birlikte kurdukları toplulukta çalışan sanatçı, sonradan 1954′te döndüğü Muammer Karaca tiyatrosunda 1960′a kadar oyunlarda rol aldı.
1961′de eşi Ziya Keskiner ve ağabeyi Selim Naşit Özcan ile birlikte kurdukları Naşit Tiyatrosu dağıldıktan sonra, 1963′te girdiği “Gazanfer Özcan – Gönül Ülkü” tiyatrosunda, 1975′e kadar aralıksız olarak uyunlarda oynadı.
Sinemaya girişi de 1947 yılında Seyfi Havaeri’nin yönettiği Yara filmiyle olmuştur ancak 1970′lerde filmlerde oynamaya başlamıştır.
Adile Naşit eşi Ziya Keskiner’in Temmuz 1982′deki ölümünden sonra 16 Eylül 1983 tarihinde Cemal İnce ile gizlice evlendi.
Oyunlarında ve sinema filmlerindeki anne tiplemesi, kendine has üslûbu ve kahkahası onu Türk Sinemasının unutulmaz isimleri arasına yerleştirmiştir.
1976′da İşte Hayat adlı filmdeki rolüyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.
Hababam Sınıfı film serisindeki rolüyle büyük beğeni kazandı. 1978′de Uluslararası Sanat Gösterileri’nin tiyatro ve müzikallerinde rol almaya başladı.
Daha çok Ertem Eğilmez ve Kartal Tibet’in çektiği güldürü filmlerinde oynamıştır.
Masalcı Teyze TRT’de 1980 yılında T.R.T Ankara Televizyonu prodüktörlerinden İlhan Şengün’ün (1946-2003) yapımcısı olduğu; Uykudan Önce isimli çocuk programıyla anılmaya başladığı isimdir.
Masal ve öykü anlattığı bu program çocuklar tarafından büyük ilgi görmüştür.
Sinema dünyasında, Rıfat Ilgaz’ın ünlü eseri Hababam Sınıfı’ndan uyarlanan filmlerdeki müstahdem Hafize Ana rolü ile olduğu kadar,
Münir Özkul ile karşılıklı oynadığı filmlerdeki “Anne” rolleriyle de ünlenen Adile Naşit 11 Aralık 1987′de doğduğu şehir olan İstanbul’da 57 yaşındayken bağırsak kanseri sonucu hayatını kaybetmiştir.

 

İLGİLİ BİLGİ:
MaksatBilgi Şubat 2016 Kapağı – Mehmet Kuşman

Tabi biyografi bölümüz de daha detaylı inceleyebilirsiniz!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı