MaksatBilgi Kapak

MaksatBilgi Kapak Mart “En Baba Protesto”Marlon Brando

instagram takipçi hilesi
maksatbilgicom mart kapak
MaksatBilgi Mart 2014 Kapağı.

Neden Marlon Brando?

Önümüzde Malum Oscar Gecesi var.Bizde Bu ay Dünyanın izlemek için televizyonlara kitleneceği bir ödül töreni için aklımıza ilk gelenin bu olduğunu düşündük.

– Geçen Senelerde , Bir dergide görmüştüm.Osar Tarihinde ilk ve son oscarda protesto eden tek adamın Marlon Brando olduğunu yazıyordu.İlgimi çekti ve okumya başladım.Yazanları aklımda kalanlarıyla yazmaktansa O derginin (Altta Kaynak Olarak Vereceğim) O sayısını Buldum.

Yazanlar Şöyleydi;

OSCARLARIN EN ‘BABA’ PROTESTOSU

Bugüne kadar en iyi erkek oyuncu ödülüne iki kez erişmiş dokuz aktörden biri Marlon Brando.”On The Water Front”(Rıhtımlar Üzerinde) ve “The God Father” (Baba) Filmleri ile … Ama Onun bir Farkı daha var !

İkinci kez Oscar kazandığında takvim yaprakları 27 mart 1973’ü gösteriyordu.Gecede Sıra en iyi erkek oyuncu ödülünü açıklamaya gelmişti. Liv Ullman Zarftaki ismi  okuyunca salonda alkış tufanı koptu.Herkes Gelmekte olan şoktan habersizdi.Salonda Nino Rotanın Klasik Bestesi Çalmaya başladı.Heyhat , Brando’nun Koltuğundan yerli kıyafetli bir kızıldereli kız kalktı,Ağır adımlarla sahneye geldi.Roger Moore “un” uzattığı Heykeli “Teşekkürler,İstemiyorum”der gibi bir hareketle reddetti.Moore tevekkül ile kafasını sallayıp geri adım attı ve apaçi kız Sacheen Littleteather kendisini tanıttıktan sonra karşısındaki seçkin kalabalığa Şunları Söyledi:

Marlon Brando benden uzun bir konuşma yapmamı istedi ama zaman darlığından dolayı bunu sizlerle paylaşamıyorum.Törenden sonra metni basına memnuniyetle ileteceğim.Kendisi bu cömert ödülü üzülerek redediyor. Buna gerekçe olarak ta bugün film endüstrisinde ve televizyonlardaki Film gösterimlerinde Amerikan Yerlilerine Reva görülen muameleyi ve Wounded Knee ‘de olan son olayları gösteriyor.Gelecekte Bu törene bu gece ki gibi katılmamamızı diliyorum.Kalplerimizi ve anlayışımızı birleştirecek şey Sevgi ve Cömertliktir.Marlon Brando’ yu Temsilen Sizlere Teşekkür ederim.

Konuşmasını noktalayınca Yuhalamalar alkışlara karıştı ve Sacheen Littleteather sahneden indi.Aradan 38 yıl geçti;Ama her oscar töreninde hala hem Marlon Brando Hem de Amerikan yerli halkı anımsanmaya devam ediyor.

Sacheen Littlefeather

 İşte O gecenin Videosu :

 

Kaynaklar :

  • Digiturk Dergisi
  • Youtube

Kaynaklardan  Derlemeye Çalıştık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu