MaksatBilgi Kapak

MaksatBilgi 2017 Haziran Kapağı,Hakkı Devrim

instagram takipçi hilesi
2017 MaksatBilgi Hakki Devrim Haziran Kapak
Hakkı Devrim Haziran 2017 Kapak

Giriş

İki aydır kapak bölümümüzden, sizlere seslenemediğimiz için özür dileyerek, başlamak istiyoruz.

 

Bilmeyenler için;  Kapak bölümü nedir? neden yapıyoruz? ile ilgili yinelemek isteriz!

MaksatBilgi’yi kurduğumuz 4 yıl önce, henüz hazırlık aşamasındayken, insanların bilgileri ararken daha derli toplu ve düzenli şekilde bulmasını düşündük. Bunu düşünürken, özellikle biyografi bölümüne olan özeni sağlamak adına genelde de kendi editörlerimiz tarafından hazırlattık. Hal böyle olurken, biyografi bölümünden herkes için özel olan ve unutulan , hatta bilmediğimiz ,bizim de yeni keşfettiğimiz yetenek veya bir türlü toplumdan hak ettiğini alamamış insanları kapak yapmak istedik. Bir nevi kendimizce, insanların bilgiyi okurken, sağda veya solunda bu insanı görmesini ve fark etmesini sağlamaktı. Onlara MaksatBilgi olarak anmak veya hatırlatmak istedik.

Kapak bölümü bizim için MaksatBilgi’nin kuruluşundan beri önemli bir bölümdür. Bu yüzden her ay yeni bir yüz yeni bir insanı kapak yaparak, onu anmak veya hayatta ise insanlara ,hatırlatmak istedik. Tıpkı dergiler gibi amaç ise farklıdır. Dergiler, insanların dergiyi alması için popüler veya almasını sağlan birilerini her ay kapak seçer.

Son iki aydır üzerinde çalıştığımız MaksatBilgi’nin 3.4 versiyonunu 03.06.2017 tarihi itibariyle yayınladık. Bu güncellemede, anasayfa dizaynı ve yazı fontları gibi değişiklikler yer alırken,hata gidermeleri yaptık.

Bu kısa bilgiyi de aktardıktan sonra, son zamanlarda Okan Bayülgen’in onur konuğu olarak Disko Kralında yer alarak, gençlerin de kendisini tanımasına izin veren, Hakkı Devrim’i kapak konusu yaptık. Daha önceden tanınmıyor muydu? Tabi ki de tanınıyordu. Ama daha geniş kitleye ve özellikle genç kitleye hedefleyen bir programda çıkması onu daha fazla gence hitap ederek tanınmasına şahit olduk.

Detay

1929 yılında Eskişehir’de dünyaya gelen Hakkı Devrim,1947 yılında Kabataş Erkek Lisesini bitirdi. Buradan 1951 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirip mezun oldu.1950-1954 yılları arasında İstanbul Radyosu söz ve temsil yayınlarında reji asistanı olarak çalıştı.

Daha sonra ise şimdiki mesleği olan gazeteciliğe ilk defa, 1952 yılında “Son Saat ” de röportaj yazarı olarak ,başladı.Bundan sonraki işleri ise sırayla ; Tercüman, Havadis, Yeni Sabah, Ege Ekspres ve Tasvir gazetelerinde çeşitli görevlerde bulundu. Yeni Sabah’ta genel yayın yönetmenliği yaptı; “Fısıltı” köşesinin yazarıydı.

1965’te ise Meydan Dergisi‘nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.”Meydan Larousse “ansiklopedisinin genel yayın müdürlüğünü yaptı. 1973 yılında, arkadaşlarıyla birlikte “Kaynak Kitaplar” Yayınevi’ni kurdu.

Hakkı Devrim bir süre çok sevdiği gazetecilikten ve yazarlıktan uzaklaştıktan sonra 1990’da Doğan Yayın Grubu’nda gazeteciliğe döndü. Burada tanıtım (promosyon) programlarında yer alan ansiklopedilerin hazırlanmasına katıldı. Buradan sonra da AD Kitapçılık’ta Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştı (halen yayın kurulu üyesidir.)

Doksanların ortasında da 1995’te Posta’da Telaynak köşesini yazdı. CNN Türk’te “Hakkıyla Sohbet” ve “Günbegün” adıyla sohbet programları yaptı. 1996’dan bu yana Radikal’de köşe yazarlığı (Cihannüma) yapmakta.

Yakın tarihte hatırlayacağınız üzre, 2005-2011 yılları arası Okan Bayülgen’in, “Disko Kralı,Muhabbet Kralı “adlı programlarda konuk sanatçı olarak Okan Bayülgen ile çalıştı.

Hakkı Devrim ,26 Nisan 2008’de eşi Gülseren Devrim’i toprağa verdi.

Bir süredir kanser tedavisi gören Hakkı Devrim, yaşının da verdiği sorunlardan kaynaklı olarak 15 Haziran 2016’da  evinde hayatını kaybetti.

Yazdığı Kitaplar

  • Türkiye 1923-1973 Ansiklopedisi (4 cilt- 1974; 1 ek cilt- 1981),
  • Başlangıcından Bugüne Dünya Tarihi (3.cilt- 1974),
  • Elörgüsü ansiklopedisi (3. cilt- 1975).
  • Meydan Larousse (12 cilt-1969-1973)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu