BiyografiFoto GaleriYerli Erkek Ünlüler

Mabel Matiz

Mabel Matiz
Mabel Matiz

Tam adı: Fatih Karaca
Doğum tarihi: 31.08.1985
Doğum yeri: Mersin
Burcu: Başak
Mesleği: Doktor, Şarkıcı, Besteci 
Aktif Yılları: 2008 yılından beri


youtube-chanel Mabel Matiz spotify-connect-compatibility-logo- Mabel Matiz
Sosyal Medyada

instagram-hesabi Mabel Matiz facebook-sayfasi Mabel Matiz twitter-hesabi Mabel Matiz
Başlıklar

Hakkında

Mabel Matiz, 31 Ağustos 1985 tarihinde Mersin’in Erdemli ilçesinde dünyaya gelmiştir. Gerçek adı Fatih Karaca’dır. Çocukluk dönemi ve gençlik yıllarını Erdemli’de geçirmiştir. İlkokulu is Tömük Dr. Mustafa Erden İlkokulunda, orta ve lise eğitimini ise Erdemli Anadolu Lisesi’nde okumuştur.

Takma adını Mabel’i Buket Uzuner’in “Kumral Ada” kitabındaki Tuna karakterinden almıştır. Matiz’i ise yaptığı müziği en iyi tanımlayan sözcük olduğuna inandığı için yunan kökenli argo bir sözcük olan “düşkün kimse, çok sarhoş” ü kullanmıştır.

2003 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ni kazanmış ve 2008 yılında mezun olmuştur. 2011 yılında ise İstanbul  Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku bölümünde yüksek lisans eğitimine başladı. Lise ve üniversite yıllarında bir süre şan ve gitar dersleri aldı. 2011 yılında başladığı yüksek lisans eğitimini 2014’te yarıda bırakmıştır.


İLGİLİ BİLGİ:
Meral Akşener

İlk albümünü yayınlamadan önce kendi yaptığı şarkıları yayınladığı demoları internet aracılığıyla Mabel Matiz adı ile yayınlamasına rağmen kendi hayatı ile ilgili bir bilgi paylaşmamıştır.

2011 yılında Zoom Kurumsal firması aracılığıyla kendi adını taşıyan “Mabel Matiz” adlı ilk albümünü çıkarmıştır. o dönem yapılan değerlendirmelerde yaptığı albüm yılın en iyi 10 albümü içinde gösterilmiş ve albümdeki “Söylese O Ben Söyleyemem”, “Filler Ve Çimen”, “Kül Hece”, “Barışırsa Ruhum” ve “Arafta” adlı şarkılar için çekilen video klipler oldukça olumlu tepkiler aldı. “Öteki” adlı şarkısınıysa öldürülen yazar, gazeteci Hrant Dink’e ithafen yazdığını açıklamıştır.

Matiz, yalnızca kendi şarkılarını yapmakla kalmayıp başka sanatçılara da yapacakları albümler için şarkılar vermektedir. Ceylan Ertem’in “Ütopyalar Güzeldir” albümündeki “Cennetin Irmakları” Teoman’ın “Aşk Ve Gurur” albümündeki “Sahilde Bir Sarhoş” ve Göksel’in “Bende Bir Aşk Var” albümündeki “Yarım Kalan Şarkı” şarkılarının söz ve  besteleri Mabel’e aittir.

İLGİLİ BİLGİ:
Yunus Emre Yıldırımer

Mabel Matiz, başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere Anadolu’nun birçok kentinde konserler verdi. 2013 yılında ikinci albümü olan “Yaşım Çocuk” DMC Müzik / Zoom Kurumsal desteğiyle piyasadaki yerini aldı.

Mabel, kendi yaptığı albümler dışında Özge Fışkın, Göksel, Ceylan Ertem, Teoman, Burcu Tatlıses ve Ayşegül Aldinç gibi sanatçıların yaptığı albümlerde de besteci ve söz yazarı kimliği ile katkı vermiştir.


Mabel Matiz uzun bir süre devam eden Yaşım Çocuk Turnesinden sonra 2014 yılında yeni albümü “Gök Nerede”nin çalışmalarına başlamıştır. 14 yeni şarkıdan oluşan bu albüm Şubat 2015 yılında piyasaya Can Güngör’ün aranjmanıyla Zoom / DMC etiketiyle çıkmıştır. Albümdeki 9 şarkının söz ve müziği Matiz’e aittir. Usta söz sanatçısı Nazan Öncel’den de bu albümde bir şarkı yer almıştır.

İLGİLİ BİLGİ:
Aykut Işıklar

Ödülleri:

2013 – GQ Türkiye Dergisinin Men Of The Year Ödüllerinde “Yılın Müzisyeni” Ödülü
2013 – Haliç Üniversitesi 2013 Yılının En İyileri Ödülleri, En İyi Çıkış Yapan Şarkıcı
2013 – Ege Üniversitesi 3. Medya Ödülleri, Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı
2013 – Yıldız Teknik Üniversitesi 2013 Yılın Yıldızları, Yılın En Beğenilen Erkek Şarkıcısı
2013 – 11. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri, EnCover Uyarlama (Sultan Süleyman)
2013 – GQ Türkiye Men Of The Year, Yılın Müzisyeni
2014 – 41. Altın Kelebek Ödülleri, Yılın En İyi Çıkış Yapan Solisti
2015 – 12. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri – En İyi Albüm

Albümleri:

2016 – Mabel Matiz & Yaşım Çocuk
2015 – Gök Nerede
2013 – Yaşam Çocuk
2011 – Mabel Matiz

İLGİLİ BİLGİ:
Ahmet Kaya

Single:

2014 – Alaimisema (2014 Radio Edit)
2014 – Kör Heves (Ceylan Ertem’le düet)

Videoları

Mabel Matiz – Öyle Kolaysa


Mabel Matiz – Gel

Mabel Matiz – Bir Hadise Var

Mabel Matiz – Ya Bu İşler Ne

Mabel Matiz – Boyalı da Saçların

Mabel Matiz – Zor Değil

Mabel Matiz – Sarmaşık

Fotoğrafları

 


Kaynak
googlebiyografiinfoyoutubefacebooktwitterınstagramspotify
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı