Yerli Erkek Ünlüler

Mabel Matiz Kimdir?

instagram takipçi hilesi

mabel 11
Tam adı: Fatih Karaca (Mabel Matiz)
Doğum tarihi: 31 Ağustos 1985
Doğum yeri: Mersin / Türkiye
Burcu: Başak
Mesleği: Doktor, Şarkıcı, Besteci
Aktif Yılları: 2008 yılından beri
youtube-chanel spotify-connect-compatibility-logo-
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Mabel Matiz kimdir? Mabel Matiz, 31 Ağustos 1985 tarihinde Mersin’in Erdemli ilçesinde dünyaya gelmiştir. Gerçek adı Fatih Karaca’dır. Çocukluk dönemi ve gençlik yıllarını Erdemli’de geçirmiştir. İlkokulu is Tömük Dr. Mustafa Erden İlkokulunda, orta ve lise eğitimini ise Erdemli Anadolu Lisesi’nde okumuştur.

Takma adını Mabel’i Buket Uzuner’in “Kumral Ada” kitabındaki Tuna karakterinden almıştır. Matiz’i ise yaptığı müziği en iyi tanımlayan sözcük olduğuna inandığı için yunan kökenli argo bir sözcük olan “düşkün kimse, çok sarhoş” ü kullanmıştır.

2003 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ni kazanmış ve 2008 yılında mezun olmuştur. 2011 yılında ise İstanbul  Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku bölümünde yüksek lisans eğitimine başladı. Lise ve üniversite yıllarında bir süre şan ve gitar dersleri aldı. 2011 yılında başladığı yüksek lisans eğitimini 2014’te yarıda bırakmıştır.

İlk albümünü yayınlamadan önce kendi yaptığı şarkıları yayınladığı demoları internet aracılığıyla Mabel Matiz adı ile yayınlamasına rağmen kendi hayatı ile ilgili bir bilgi paylaşmamıştır.

2011 yılında Zoom Kurumsal firması aracılığıyla kendi adını taşıyan “Mabel Matiz” adlı ilk albümünü çıkarmıştır. o dönem yapılan değerlendirmelerde yaptığı albüm yılın en iyi 10 albümü içinde gösterilmiş ve albümdeki “Söylese O Ben Söyleyemem”, “Filler Ve Çimen”, “Kül Hece”, “Barışırsa Ruhum” ve “Arafta” adlı şarkılar için çekilen video klipler oldukça olumlu tepkiler aldı. “Öteki” adlı şarkısınıysa öldürülen yazar, gazeteci Hrant Dink’e ithafen yazdığını açıklamıştır.

Matiz, yalnızca kendi şarkılarını yapmakla kalmayıp başka sanatçılara da yapacakları albümler için şarkılar vermektedir. Ceylan Ertem’in “Ütopyalar Güzeldir” albümündeki “Cennetin Irmakları” Teoman’ın “Aşk Ve Gurur” albümündeki “Sahilde Bir Sarhoş” ve Göksel’in “Bende Bir Aşk Var” albümündeki “Yarım Kalan Şarkı” şarkılarının söz ve  besteleri Mabel’e aittir.

Mabel Matiz, başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere Anadolu’nun birçok kentinde konserler verdi. 2013 yılında ikinci albümü olan “Yaşım Çocuk” DMC Müzik / Zoom Kurumsal desteğiyle piyasadaki yerini aldı.

Mabel, kendi yaptığı albümler dışında Özge FışkınGökselCeylan ErtemTeoman, Burcu Tatlıses ve Ayşegül Aldinç gibi sanatçıların yaptığı albümlerde de besteci ve söz yazarı kimliği ile katkı vermiştir.

Mabel Matiz uzun bir süre devam eden Yaşım Çocuk Turnesinden sonra 2014 yılında yeni albümü “Gök Nerede”nin çalışmalarına başlamıştır. 14 yeni şarkıdan oluşan bu albüm Şubat 2015 yılında piyasaya Can Güngör’ün aranjmanıyla Zoom / DMC etiketiyle çıkmıştır. Albümdeki 9 şarkının söz ve müziği Matiz’e aittir. Usta söz sanatçısı Nazan Öncel‘den de bu albümde bir şarkı yer almıştır.

2018 yılında ses getiren albümü Maya’yı çıkardı. Bu albümdeki bütün parçaları birçok listede, liste başı oldu. 2022 yılında da Antidepresan albümü ile kendine has tarzıyla, kariyerinde emin adımlarla yürüyor. Bu arada Antidepresan albümündeki, albümünde ismi olan parçanın farklı bir tonu olduğu düşünülüyor. Sürekli dinletiyor. Bu arada bu parçanın videosunu aşağıya bıraktım dinleyebilirsiniz.

Mabel Matiz Ödülleri:

 1. 2013 – GQ Türkiye Dergisinin Men Of The Year Ödüllerinde “Yılın Müzisyeni” Ödülü
 2. 2013 – Haliç Üniversitesi 2013 Yılının En İyileri Ödülleri, En İyi Çıkış Yapan Şarkıcı
 3. 2013 – Ege Üniversitesi 3. Medya Ödülleri, Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı
 4. 2013 – Yıldız Teknik Üniversitesi 2013 Yılın Yıldızları, Yılın En Beğenilen Erkek Şarkıcısı
 5. 2013 – 11. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri, EnCover Uyarlama (Sultan Süleyman)
 6. 2013 – GQ Türkiye Men Of The Year, Yılın Müzisyeni
 7. 2014 – 41. Altın Kelebek Ödülleri, Yılın En İyi Çıkış Yapan Solisti
 8. 2015 – 12. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri – En İyi Albüm

Mabel Matiz Albümleri

 1. 2016 – Mabel Matiz & Yaşım Çocuk
 2. 2015 – Gök Nerede
 3. 2013 – Yaşam Çocuk
 4. 2011 – Mabel Matiz

Single:

2014 – Alaimisema (2014 Radio Edit)
2014 – Kör Heves (Ceylan Ertem’le düet)

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
googlebiyografiinfoyoutubefacebooktwitterınstagramspotify

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu