Yaşam

Kurşungeçirmez Camlar Nasıl Yapılır?

Kurşungeçirmez Camlar Nasıl Yapılır?

Kurşungeçirmez camlar, günümüz dünyasında siyasilerin, magazin ünlülerinin ve sporcuların her süre zarfında hedefte olduklarından ötürü korunabilmelerini sağlayan yegane muhafaza sistemidir. Özellikle siyasilerin bulundukları evlerde, meclislerde, ofislerinde ve araçlarında uygulanan söz konusu koruma sayesinde bugüne dek pek çok kişi ölümden kurşungeçirmez cam sayesinde hayatta kalmışlardır.

Peki bu kadar önemli bir buluş olan kurşungeçirmez cam nasıl meydana gelmektedir? Kurşungeçirmez camı normal camdan ayıran özellikler nelerdir?

Kurşungeçirmez Camlar Nasıl Yapılır?

Kurşungeçirmez Camlar Nasıl Yapılır?

İlk bakıldığında kurşun geçirmez cam herhangi bir pencere camı ile aynı gibi görünebilir fakat bu benzerliğin en son noktasıdır. Sıradan alelade bir cam parçası, tek bir mermi ile tuzla buz olabilir.

Mermiye dayanıklı cam birkaç kez ateş edilse de bu baskıya ve şiddete dayanıklı biçimde üretilmektedir. Öyleyse bu tür camlara kurşungeçirmez olma yeteneğini ne vermektedir?

İLGİLİ BİLGİ:
Sumak Suyu Faydaları

Kurşungeçirmez Camlar Nasıl Yapılır?

Farklı üreticiler, pek çok ülkede kurşungeçirmez cam üretimi gerçekleştirirler fakat bu camlar, standart olan gündelik yaşamda kullandığımız camların arasına yerleştirilmesi ile meydana gelmektedir. Söz konusu işleme laminasyon adı verilmektedir. Polikarbonat, şeffaf ve sert bir plastik türüdür.

Kurşungeçirmez cam 7 mm ile 75 mm arasında bir kalınlıktan meydana gelmektedir. Kurşun geçirmez cama ateş edildiğinde dış katmanı delecek fakat katmanlar haline gelen polikarbonat cam malzemesi ateşlenen merminin enerjisini son katmandan dışarı çıkarmaya ve soğurmaya engel olmaktadır.

Kurşungeçirmez Camlar Nasıl Yapılır?

Kurşungeçirmez camın mermiyi durdurabilme kabiliyeti camın kalınlığına göre belli olmaktadır.Seri şekilde atış yapabilen bir silahtan ateşlenen mermiler, standart bir el tabanca ile yapılan atışlardan farklı olarak çok sayıda cam ile aynı anda çarpışmaktadır. Bu durumda, daha kalın yapıdaki kurşungeçirmez cama mutlaka ihtiyaç vardır.

İLGİLİ BİLGİ:
Hayatımıza yön Veren İnsanlarda Olan ve Bizde de Olması Gereken 10 Şey!

Tüm bunların yanı sıra, tek bir yönden gelecek olan kurşunları tutabilirken diğer yöne kurşunun geçmesine izin veren tek yönlü kurşungeçirmez camlar da vardır. Bu hal de gerçekleşen saldırıya karşılık verme olanağı sağlamaktadır. Bu tarz kurşungeçirmez camlarda esnek ve narin malzeme kullanılmaktadır.

Kurşungeçirmez Camlar Nasıl Yapılır?

Örneğin bir araç tek yönlü bir kurşungeçirmez cam ile donandı. Eğer ki dışarıdan bir ateş açılırsa mermi ilk anda narin bölüme çarpar. Söz konusu narin malzeme çarpma noktasının çevresinde dağılır ve geniş bir alandaki enerjinin bir bölümünü emer. Esnek malzeme sonradan merminin kalan enerjisini emer ve kurşunu durdurur.

Kurşungeçirmez Camlar Nasıl Yapılır?

İç bölümden ateşlenen mermi kolay bir biçimde geçer çünkü merminin gücü ufak bir bölüme yoğunlaşmaktadır. Bu durum da malzemeyi oldukça esnek bir hale getirmektedir. Narin malzeme dışa doğru kırılarak merminin esnek olan malzemeyi delerek asıl hedefine vurmasına izin vermektedir.

İLGİLİ BİLGİ:
İsrail Nerededir? Kültürel Özellikleri Nelerdir?

Kurşungeçirmez Cam İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=xcPSInkvzj4

Kaynak
neoldu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı