Yaşam

Dört Yapraklı Yonca Hakkında 11 Gerçek

instagram takipçi hilesi

Dört yapraklı yoncanın dörtten fazla yaprağı olabileceğini biliyor muydunuz? Ne kadar çok yaprakları varsa, o kadar nadirdirler! Dört yapraklı yonca, tavşan ayağı ve nalların ortak noktası nedir? Hepsi şans tılsımı! Bir çayırda şanslı bir yonca bulmak şanstan fazlasını gerektirir; sabra ihtiyacınız olmalı. Nadir oldukları kadar değerlidirler ve birini bulmak her zaman heyecan vericidir.

Dört Yapraklı Yonca Hakkında 11 Gerçek

Dört yapraklı yoncaları çevreleyen batıl inançlar, kötü şansı savuşturmak için kullanılabileceğine inanan pagan Kelt rahiplerine kadar izlenebilir. Hristiyan geleneğine göre, dört yapraklı yoncayı Aden Bahçesi‘nden çıkarken hatıra olarak toplayan Havva‘ydı. En şanslı yapraklar hakkında daha fazla şey öğrenmek ister misiniz? Kim bilir tüm bu şanslı gerçekleri okuduktan sonra belki de şansınız dönebilir.

Dört Yapraklı Yonca Hakkında 11 Gerçek

Bir sürü taklitçi dört yapraklı yonca var

yonca hakkinda 3

Trifolium repens, gerçek şanslı yoncaların bilimsel adıdır. Genellikle üç yaprakları vardır, ancak bazen mutasyona uğrayabilir ve ek yapraklar üretebilirler. Su yoncası, karabiber ve oksalis gibi benzer görünüşlü bitkiler dört yapraklıdır ve şanslı yoncalar olarak geçebilirler, ancak bunlar aynı değildir.

Şanslı yoncaların dörtten fazla yaprağı olabilir

Bazı yoncaların beş, altı veya daha fazla yaprağı vardır. Yaprakları ne kadar çok olsa da bulunmaları o kadar zor olur. 2009 yılında, Shigeo Obara 56 yapraklı bir yonca buldu, bu şimdiye kadar kaydedilenlerin en büyüğü.

Her şanslı yonca yaprağının daha derin bir anlamı vardır

Dört yapraklı yonca, pagan Keltler için önemli bir anlam taşıyordu ve onu bulduğunuzda her yaprağı sizin için bir kutsama taşıyordu. İlk yaprak şöhreti, ikincisi zenginliği, üçüncüsü aşkı ve dördüncüsü sağlığı simgeler. Diğer İrlanda efsaneleri, beş yapraklı bir yonca bulmanın para getirdiğini, altının şöhret getirdiğini ve yedinin de uzun bir ömrün olacağı anlamına geldiğini söylüyor!

Dört yapraklı yoncanın anlamı zamanla değişmiştir

yonca hakkinda 5

Hıristiyanlık batıda daha baskın din haline geldikçe, dört yapraklı yonca Hıristiyan erdemlerini temsil etmeye başladı: umut, inanç, hayırseverlik ve şans. Bazı Hıristiyan gelenekleri ayrıca Baba, Oğul, Kutsal Ruh ve Tanrı’nın Lütfunu temsil etmek için dört yapraklı yonca kullanır.

Dünyanın en büyük dört yapraklı yonca koleksiyonu 100.000’i aşıyor

En büyük dört yapraklı yonca koleksiyonu için Guinness Dünya Rekoru sahibi, 25 Şubat 2023‘te 118.791 yonca ile yeni bir rekor kıran Gabriella Gerhardt‘tır. Gabriella, bir saat içinde bulunan en fazla dört yapraklı yonca için Guinness Dünya Rekoru’na sahip olduğu için oldukça şanslı görünüyor!

Dört yapraklı yonca çok nadirdir

yonca hakkinda 2

Dört yapraklı yonca seçme şansınızın 10.000’de 1 olduğuna inanılıyor. Bununla birlikte, İsviçreli araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırma, oranların 5.000’de 1 gibi olduğunu buldu ki bu hala nadirdir. Bir yoncanın yaprakları ne kadar çoksa, bulma şansınız o kadar düşük olur.

Dört yapraklı yonca çok nadirdir çünkü bir yoncadaki her hücrede dört kromozom kopyası vardır. Bu nedenle, dört yapraklı mutasyonun meydana gelmesi için, gen resesif olduğundan, her bir kromozom kopyasının dört yapraklı genetik özelliği içermesi gerekir.

Abraham Lincoln her yerde dört yapraklı bir yonca taşırdı

Dürüst Abe, şans tılsımını gittiği her yere götürürdü. Ancak, John Wilkes Booth‘un onu öldürdüğü gece dört yapraklı yoncasını evde bıraktığı bildirildi.

Dört yapraklı bir yonca, Napolyon Bonapart’ın hayatını savaşta kurtardı

Efsane, Napolyon Bonapart‘ın savaşın ortasında dört yapraklı bir yonca gördüğünü ve onu almak için eğildiğini söylüyor. Kendisine yönelik bir mermiden kaçtığı için yaptığı aslında çok şanslı bir hareket olmuş.

Dört yapraklı bir yonca bulursanız, muhtemelen yakınlarda daha fazlasını göreceksiniz

Dört yapraklı yonca bulma şansınızı artırmaya çalışıyorsanız, ilk bulduğunuz yerden devam edin. Bunun nedeni, aynı bitkinin diğer dallarının da dördüncü yaprağı oluşturan gene sahip olabilmesidir.

Daha sıcak aylarda dört yapraklı yonca bulma şansınız daha yüksektir

yonca hakkinda 4

Bilim adamları, şanslı yoncaların havalar ısındığında fazladan yaprak üretme olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuşlardır. Ancak hava çok ısındığında değil çünkü yoncalar genellikle nemli ve serin ortamlarda gelişirler.

Dört yapraklı yonca, İrlanda’nın simgesi değildir

New York Times 2017 yılında aynı hatayı yaptığı için ilk düşünen siz olmayacaksınız. Ancak ertesi gün hatalarını hızla düzelttiler. İrlanda için doğru sembol yoncadır.

Teknik olarak aynı bitkidirler, ancak yoncada sadece üç yaprak bulunurken, dört yapraklı bir yoncada dört yaprak bulunur. Aziz Patrick, Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’u temsil etmek için yonca yaprakları kullandı. Dört yapraklı yoncaların uğurlu olduğuna inanıyor musunuz? Kırsal kesimde bir tane görürseniz, onu almaktan çekinmeyin. Herkesin biraz fazladan sevgiye ve şansa ihtiyacı vardır.

Dört yapraklı yonca avlamak heyecan verici olabilir, o halde neden arkadaşlarınızla dışarı çıkıp biraz bulmak için şansınızı denemiyorsunuz? Hiç bulamayabilirsiniz, ama sorun değil, yine de yonca ararken öğrendiğiniz bilgileri gösterebileceksiniz.

Dört Yapraklı Yonca Hakkında 11 Gerçek ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu