Yaşam

Kadir Gecesinin Önemi Nedir? Kadir Gecesi Anlamı

instagram takipçi hilesi

Kadir Gecesi Ramazan ayının son günlerinin yaklaşmasıyla birlikte manevi huzur ve heyecanla beklenir. İslamiyet dini için çok önemli olan Kadir Gecesi, Kur’an-ı Kerim’in indirildiği gündür. Bu yazımızda Kadir Gecesinin önemi hakkında bilgi vereceğiz.

Kadir Gecesinin Önemi Nedir?

Kadir Gecesinin Önemi Nedir? Kadir Gecesi Anlamı

İlk olarak Kadir Gecesi ne zaman sorusu hakkında bilgi verelim. Kur’an-ı Kerim’in indirildiği gece olan Kadir Gecesi bu sene 27 Nisan 2022 Çarşamba gününe denk geliyor.

“Kadir” kelimesinin anlamına bakıldığında “hüküm, güç, kıymet” gibi manalar taşıdığı görülür. Bu gecenin manası Kur’an’dan gelir. Allah’ın insanlara son mesajı olan Kur’an-ı Kerim bu kutsal gecede indirilmeye başlamıştır.

Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlanması ile birlikte kız çocuklarının diri diri toprağa gömülmesi ve putlara tapma, gibi birçok şeyin yaşandığı cahiliye dönemi son bulmaya başlar. Artık insanlar İslamiyet’in mucizeleriyle ve nuruyla tanışır.

Yüce Allah, Kadir Gecesi’nin bin aydan daha hayırlı olduğunu “…Bu ayda öyle bir gece vardır ki bin aydan daha hayırlıdır.” ayetinde Kur’an-ı Kerim’de bildirmiştir.

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu