Yaşam

Gıdı Nedir, Nasıl Eritilir?

instagram takipçi hilesi

Çenenin alt kısmında bulunan ve boynun başlangıcında yer alan bölge, gıdı olarak adlandırılır. Gıdı bölgesindeki yağ tabakası zaman zaman artabilir veya gıdının üstündeki deri gevşeyebilir. Bu durum, gıdının daha belirgin hale gelmesine neden olabilir ve birçok kişide estetik endişelere yol açabilir.

Gıdı bölgesindeki şekil ve görüntü bozukluklarına sebep olan birçok faktör bulunmaktadır. Örneğin, gıdı bölgesindeki derinin esnekliğini kaybetmesi, kişinin çene ve boyun yapısına bağlı olarak, kilo alma veya aşırı yağlanma sonucu gıdıda yağ birikmesi gibi etkenlerle bu bölgede deformasyonlar meydana gelebilir.

gidi nedir 3

Gıdı Sarkması Nedenleri Nelerdir?

Gıdı bölgesi, genellikle yaş ilerledikçe derinin elastikiyetini kaybettiği zamanlarda sarkmaya başlar. Ancak, bazen genç yaşlarda da bu durum görülebilir. Fazla kilo alma ve boyun bölgesinde yağlanma da gıdı sarkmasını etkileyen faktörler arasındadır. Gıdı estetiği operasyonu öncesinde, gıdı sarkmasının nedeni belirlenmelidir. Böylece en uygun yöntem kişiye uygulanabilir. En yaygın gıdı sarkması nedenleri şunlardır:

 • Gıdı sarkması, bazı bireylerde genetik nedenlerden kaynaklanabilir. Bazı kişilerde çene ve boynu arasındaki bölgede su tutulumu veya yağ depolanması olabilir. Ayrıca, doğuştan gelen zayıf çene yapısı da gıdı sarkmasının önemli bir etkenidir.
 • Yaş ilerledikçe, gıdı sarkmasının bir diğer nedeni ortaya çıkar. İlerleyen yaşla birlikte cilt, eski gergin ve elastik yapısını kaybeder. Bu durum, çene bölgesindeki derinin kendisini aşağı doğru bırakarak sarkmasına neden olabilir.
 • Aşırı kilo alımı ve yağlanma da gıdı sarkmasına etki eden faktörler arasındadır. Fazla tüketilen besinler, zamanla vücutta birikerek yağa dönüşür. Yağlanma genellikle kişiden kişiye farklılık gösterse de, genellikle aşırı kilolu ve yağlanma sorunu yaşayan bireylerde gıdı sarkması sorunuyla karşılaşılabilir.

gidi nedir 2

Gıdı Nasıl Erir?

Sarkan gıdılarla mücadele eden birçok kişi, hızlı ve etkili bir çözüm arayışındadır. İlk adım, gıdı sarkmasına neden olan faktörleri anlamak ve ele almakla başlar. Sigara kullanımını azaltmak veya bırakmak, güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalmamak için etkili bir güneş kremi kullanmak gibi basit önlemler almak, cildin sağlığını korumak için önemli adımlardır. Bu önlemler gıdı sarkmasını tamamen ortadan kaldırmaz, ancak kötüleşmesini engelleyebilir.

Ayrıca, gıdı sarkmasıyla başa çıkabilmek adına egzersizler denenebilir. Ancak, gıdı sarkması için yapılan egzersizlerin, gıdı görünümünü azaltma konusunda resmi bir kanıt bulunmamaktadır. Bu nedenle, gıdıyı tamamen ortadan kaldırmak isteyenler için tek etkili çözüm estetik cerrahidir.

 • Estetik Cerrahi: Gıdı sorununuzu tamamen çözmek için tercih edebileceğiniz bir cerrahi yöntemdir. Ameliyat olma düşüncesi her zaman uzman bir cerrahla detaylı bir konsültasyon ile başlamalıdır; doktorunuz ameliyatın potansiyel faydalarını değerlendirecek ve mevcut seçenekleri önerebilecektir.
 • Liposuction: Bu noktada, liposuction bir seçenek olabilir; bu işlem, çene ve boyun bölgesindeki yağları çıkarmak için bir kanül kullanma sürecidir. Bu, gelecekteki sarkmaları önlemeye yardımcı olmak amacıyla alanın yeniden şekillendirilmesini içerir. Liposuction, yüksek maliyetlidir ve aynı zamanda invaziv bir prosedürdür, bu nedenle iyileşme süreci zaman alabilir. Ameliyat sonrasında morarma ve şişme normaldir, ancak birkaç gün içinde dinlenme ile bu belirtiler kaybolacaktır.
 • Yüz ve Boyun Germe: Düşünülmesi gereken bir diğer cerrahi prosedür, yüz ve boyun germe işlemidir. Liposuction’a benzer bir şekilde, yağ alınır ve ardından kaslar gerilir; kalan deri daha uygun bir konuma dikilir. Genellikle kulaklara yakın ve mümkün olduğunca gizli bir kesi yapılır. Boyun germe, liposuction’a göre daha maliyetlidir, ancak gıdı sıkılaştırmak için etkili bir yöntemdir.

gidi nedir 4

Gıdı Nasıl Sıkılaşır?

Gıdı sıkılaştırma için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Bu teknikler, gıdı bölgesindeki sarkmayı tamamen ortadan kaldırmaya yönelik olmasa da daha estetik bir görünüm elde etmeye yardımcı olabilir. Gıdı sıkılaştırma amacıyla uygulanabilecek egzersizler ve diğer yöntemler şunlardır:

 • Çene egzersizi
 • Boyun egzersizi
 • Spor yapmak
 • Makyaj
 • Dermal dolgu
 • Lazer

Gıdı İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu