Kişisel Bakım

Cilt Bakımında Yosunun Faydaları

instagram takipçi hilesi

Yosun cildimiz için oldukça faydalıdır. Genel olarak, doğamızda var olan birçok şeyin cildimiz için faydalı olduğu bir gerçektir. Moss bunlardan sadece biri. Alglerin en bilinen özelliği su tutma yetenekleridir. Algler vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir ve genel olarak cilt üzerinde yaşlanma karşıtı etkilere sahiptir.

Okyanusun derinliklerinden gelen algler, içerdikleri amino asitler, potasyum, iyot ve çinko ile sadece yüzümüz için değil vücudumuz için de çok etkilidir.

Yosun

Doğamızda birden fazla alg türü bulunmaktadır. Cilt bakımı söz konusu olduğunda bu çeşitlerden bazıları ön plana çıkmaktadır. Bu türler ve cilde faydaları şu şekildedir:

Yosun Çeşitleri

Kırmızı Yosunlar

Kırmızı algler dayanıklılıklarıyla bilinir. Bu alg türevleri en derin okyanuslarda bulunur ve tüm koşullara dayanabilir. Yüksek kırmızı alg kalsiyum içeriği cilt bariyerini güçlendirebilir, cildi güzelleştirebilir ve cildi UV hasarından koruyabilir.

Kahverengi Yosunlar

Kahverengi yosun çok farklı bir görünüme sahiptir ve genellikle kuzeyde yetişen bir yosun türüdür. Bu alg, okyanusta oluşan akıntılara kendini sıkıştırarak direnir ve yaşamı sürdürme yetenekleriyle bilinir, yüksek miktarda manganez ve bakır içerir. Ciltte bu iki madde cildin bağışıklık sistemini güçlendirmeye, cildi sakinleştirmeye ve iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olur.

Yeşil Yosunlar

Hepimizin aşina olduğu yeşil algı, güçlü güneş ışığı altında sığ sularda yaşayabilen ve gelişebilen bir deniz yosunu türüdür. “Bitki havyarı” olarak da bilinen Chlorella, cildin serbest radikallerden korunmasına yardımcı olur ve cilde ve hücrelere zarar gelmesini önler. Ayrıca cilt yapısını iyileştirme özelliğinden dolayı erken yaşlanmayı önler.

Yosun Maskesi Nasıl Yapılır?

Yosun her yaştan insanın kullanabileceği doğal bir üründür. Ergenlik sivilcelerinden yaşlanma belirtilerine kadar her şeyi ele alır. Deniz yosunu Spirulina’dır. Spirulina, B, E ve C vitaminleri açısından zengindir. Kas gelişiminin korunmasını ve kas oluşumunu destekler.

cilt bakiminda yosunun faydalari3

Aynı zamanda iyi bir göz dostudur ve cildin nem seviyesini dengeler. Nem probleminiz varsa deniz yosununu cildinize uygulayabilirsiniz. Yosun hemen hemen tüm cilt tiplerinde kullanılabilir ve yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir.

Zeytinyağı Yosun Maskesi Tarifi

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı deniz yosunu tozu
 • 3 yemek kaşığı saf zeytinyağı

Hazırlanışı

 1. Tüm malzemeleri karıştırıp cilde uygulayın ve 20 dakika kurumasını bekleyin. 20 dakika sonra cildi bol su ile yıkayın.

Bal Yosunu Maskesi Tarifi

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı deniz yosunu tozu
 • 1 yemek kaşığı ılık su
 • 1 çay kaşığı aloe vera jeli
 • 1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı

 1. Tüm bu malzemeleri karıştırıp cilde uygulayın, 15 dakika sonra cildi durulayın. Bu maskeye eklenen aloe vera jeli ve bal cilde mükemmel bir yenilenme ve esneklik sağlayacaktır.

cilt bakiminda yosunun faydalari2

Ballı Yosun Maskesi Tarifi

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı deniz yosunu
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı bal
 • Biraz su

Hazırlanışı

 1. Tüm malzemeleri geniş bir kapta karıştırarak cilde elle veya fırça ile uygulayın, 15 dakika bekletin, ardından bol su ile durulayın. Yağlı, kuru, karma cilt tipleri için güvenle kullanabilirsiniz.

Yosun Maskesi İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu