Yaşam

Soğuk Odada Uyumanın 9 Faydası!

instagram takipçi hilesi

Soğuk odada uyumanın faydaları..! Hepimizin bildiği gibi uyku kalitesi ve sağlıklı bir şekilde uykuyu alabilmek, hem günlük hayattaki verimliliğimizi arttırıyor, hem de biyolojik ve mental sağlığımızı korumaya önemli oranda etki ediyor. Dolayısıyla bunun tam aksi olan uyku bozuklukları da, yaşam standartlarını bir o kadar sekteye uğratıyor.

Uyku bozukluklarına yol açan alışkanlıkları daha önceki yazımızda sizlere aktarmıştık. Fakat herkes tarafından bilinen bazı faktörlerin yanı sıra, oda sıcaklığının da uyku düzeniniz üzerinde önemli etkileri olduğunu biliyor muydunuz? Geleneksel yöntemlere baktığımızda; her ne kadar bu zamana dek, bizlere bunun tam tersi öğretilmiş olsa da, aslında durum pek de öyle değil!

soğuk odada uyumanın faydaları

İşte biz de bu yazımızda sizlere, sıcak odada mı yoksa soğuğa yakın bir odada mı uyumak daha faydalıdır, faydaları nelerdir gibi soruların, cevaplarını veriyor olacağız. Konuya ilişkin videolara ise yazımızın son bölümünde ulaşabilirsiniz.

Soğuk Odada Uyumanın Faydaları!

Kış günlerinde uyku demek; hepimiz için şöminenin karşısında, sobanın yanında veya kaloriferin yakınında uzanıp üzerimizi örtmek demek! Peki bu ne kadar doğru? Evet bizler, uzun yıllardır doğru bildiğimiz yanlışlarla yaşayan bir nesil olduk.

Fakat bilim ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte, artık bilgiye ulaşmak da daha kolay bir hale geldi. Soğuk bir odada uyumanın, sıcaklık değeri yüksek olan bir odada uyumaya göre çok daha faydalı ve güvenli olabileceği kanıtlandı. Bu değerin ise 15 ile 19 derece arasında olması gerektiği belirtiliyor. Peki nedir bu soğuk odada uyumanın faydaları, haydi bir bakalım..

Daha Genç ve Zinde Bir Görünümde Olmanızı Sağlar

Sıcaklık değeri ortalama ve üzerinde olarak ayarlanan bir odada uyuduğunuz takdirde; uyku esnasında salgılanması gereken melatonin hormonu yeterince salgı üretemez. Ancak soğuk odada uyuduğunuzda melatonin salgısında artış görülür. Bu da uyku kalitesini arttırmasının yanı sıra, antioksidan etki göstererek yaşlanmayı geciktirir. Böylece cildiniz tazelenmiş bir şekilde uyanabilirsiniz.

sogukodada

Uykuya Geçişi Kolaylaştırır

Soğuk odada uyumanın uykuya dalmakta güçlük çekenler için mutlaka denenmesi gereken bir şey olduğunu söyleyebiliriz. Isısı yükseltilmiş bir ortamda kişilerin bedensel mekanizması uyku hazırlığı yapmakta zorlanır. Ancak vücudunuzu soğuttuğunuzda, daha rahat ve net bir biçimde uykuya dalmanız mümkün olacak, geceleri olan uyku bölünmeleriniz de aynı oranda azalacaktır.

Stres Seviyesini Düşürür

Çoğu kişiden duymuş veya bizzat yaşamış olabiliriz ki; sıcak havalarda daha gergin ve öfkeli hissedilmesi olağandır. Bunun nedeni ise; bulunulan ortamdaki sıcaklık arttıkça, vücuttaki stres hormonu olan kortizolün de daha çok açığa çıkmasıdır. Ancak soğuk bir odada derin bir uyku çekmeniz halinde kortizol seviyeniz düşer ve bu da stres düzeyinizin azalmasına, dolayısıyla da daha mutlu uyanmanıza yol açar.

Bir Takım Hastalıklara Yakalanma Riskini Azaltır

Soğuk odada uyumak metobolizmanın daha hızlı çalışmasına olanak tanır. Bu da diyabet gibi metabolik hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Ayrıca yine metabolizmanın işleyişine bağlı bir sorun olan obezite ihtimalini azaltır. Tüm bunların dışında; depresyon gibi psikolojik kökenli hastalıklar ile kalp problemlerine karşı da vücudu korur.

Derin Bir Uyku Uyumanızı Sağlar

Uykunun kalitesi aslında biraz da derinliği ile ilgilidir. Öyle ki bazı günler, saatlerce uyumuş olmamıza rağmen sanki uykumuzu hiç alamamış gibi hissederiz. İşte bunun nedeni uykunun yüzeysel kalmasıdır. Ancak soğuk odada uyumak, REM uykusuna geçmeyi ve sağlıklı bir şekilde uyuyabilmeyi de beraberinde getirir.

sogukodadaa

Vajinal Mantar Enfeksiyonunu Engeller

Kadınların baş belası vajinal mantar! Evet soğuk odada uyuyarak bu problemden korunma ihtimaliniz mevcut! Çünkü bakteriler, virüsler, parazitler ve mantarlar hem nemli hem de sıcak ortamlarda çok daha hızlı ürerler. Odanızın ısısını düşürerek bunun üstesinden gelebilirsiniz.

Erkeklerdeki Üreme Yeteneğini Arttırır

Sıcak ve nemli ortamlar, erkeklerdeki sperm kalitesini ve canlılığını bozarak, doğurganlığı zorlaştırabilir. Ancak soğuk odada uyumak ve bol iç çamaşırı giymek bu önemli sorunun önüne geçecektir.

Yağ Yakmanıza Yardımcı Olur

Soğuğun metabolizma hızını arttırdığından az önce söz etmiştik. Soğuk odada uymak da buna paralel olarak; kalori yakmakla görevli olan kahverengi yağ dokusunu harekete geçirir ve istenmeyen yağları vücuttan uzaklaştırabilir.

Vücuttaki Ağrıları Giderir

Soğuk bir yerde kaliteli bir uyku uyumak doğal bir ağrı kesici gibi gelebilir. Ayrıca vücudun herhangi bir bölümündeki iltihaba karşı da onarıcı etki gösterir.

Soğuk Odada Uyumanın Faydaları İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu