Anne ve ÇocukYaşam

Koruyucu Aile Nedir? Evlat Edinme İle Farkı Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Koruyucu aile, biyolojik aileleriyle kendi aile ortamında yaşama şansı elde edemeyen, devlet gözetiminde, ücretli veya gönüllü olarak yaşayan çocukların uzun süreli ya da kısa süreli bakım ve yetiştirilmesidir.

Koruyucu Aile Nedir? Evlat Edinme İle Farkı Nelerdir?

Herhangi bir nedenle biyolojik aileleriyle yaşayamayan ve yaşam için uygun olmadığı kabul edilen 0-18 yaş arası çocuklar devlet tarafından korunmaktadır. Devlet kurumlarında çocuklara nasıl bakılırsa bakılsın, koruyucu aile uygulaması başlamıştır çünkü psikolojik olarak ev ortamında büyümeleri daha iyidir.

Birde evlat edinme vardır. Evlat edinme ve koruyucu aile pek çok kişi tarafından karıştırılmaktadır. Aslında ikisi de faklı terimlerdir. Gelin bu farklara yakından bakalım…

Koruyucu Aile ve Evlat Edinme Arasındaki Farklar

koruyucu aile nedir 2 721x405 1

Koruyucu aile ve evlat edinme arasındaki farklar şunlardır;

 • Evlat edindiğinizde çocuk tamamen sizindir ve ömür boyu yanınızda kalır. Kanunlar önünde de çocuğun ebeveyni siz olursunuz. Koruyucu aile iseniz, çocuğun biyolojik ebeveynlerinden bira tanesi ya da sadece bir tane yaşar. Bu nedenle, koruyucu evlat olarak aldığınız çocuklar nüfusunuza girmeyecek. Devletin çocuk bakım ortağı olursunuz ve ayrıca devletten belirli çocuk bakım ödenekleri alırsınız.
 • Evlat edindiğinizde çocuğun anne ve babası artık siz olursunuz. Koruyucu ailede ise devlet size çocuğun bakımını yapmanız için verir. Bunun içinde size belli bir ücret öder. Koruyucu ailede biyolojik aile çocuğu kendi durumunu düzelttikten sonra sizden geri alabilir.

2022 Koruyucu Aile Ücretleri Ne Kadar?

koruyucu aile nedir 4 768x511 1

Koruyucu aile olduğunuzda devlet size çocuğun bakımını sağlamanız için belli bir ücet öder. Bu ücret çocuğun yaşına göre değişir. Bu ödemelere ek olarak okul servisi, üniversite ücreti gibi diğer ihtiyaçlar içinde ekstra aylık ödemeler yapılmaktadır.

Sabit aylık koruyucu aile ücretleri şu şekildedir;

 • 0 ve 3 yaş arasındaki çocuklar için 750,02 TL.
 • 4 ve 5 yaş arasındaki çocuklar için 1125,03 TL.
 • 6 ve 14 yaş arasındaki çocuklar için 1200,04 TL.
 • 15 ve 18 yaş arasındaki çocuklar için 1275,04 TL.
 • 19 yaş yüksek öğrenim gören çocuklar için 1350,04 TL

Koruyucu Aile Olma Şartları Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve sürekli olarak Türkiye’de yaşamak
 • 25 ila 65 yaşları arasında olmak
 • En az ilkokulu bitirmiş olmak
 • Düzenli aylık bir gelire sahip olmak
 • Çocuklu, çocuksuz, bekar ya da evli olmanız engel değildir.

Koruyucu Aile Süreci Nasıl İşler?

koruyucu aile nedir 3 768x516 1

Hukuki süreç varsa yani bir çocuk istismara veya zarara uğramışsa biyolojik anne ve babasından alınıp koruyucu aileye verilebilir. Bu sürecin Türk Medeni Kanununda çok iyi anlatıldığını görmekteyiz.

Çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimi mahkeme tarafından tehit edilirse ya da çocuk ahlaki olarak terk edilirse hakim, bakıma muhtaç çocuğu biyolojik ebeveynden alıp bir eve veya kuruma yerleştirebilir.

Burada verdiği aile koruyucu ailedir. Hâkimler, mahkemenin tehlikeli gördüğü durumlarda aynı önlemleri alabilecekleri gibi, çocuğun biyolojik ebeveynleri çocuklarına iyi bakamayacaklarını anlayıp başvurduklarında da aynı önlemleri alabilirler.

Koruyucu Aile İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu