Yaşam

Tokofobi Nedir? Tokofobi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

instagram takipçi hilesi

dogum korkusu nedir

Doğum aslında kadınlar için oldukça doğal bir süreçtir. Fakat bazı kadınlar için bu doğal süreç korkulu rüya haline dönüşebilir. Tokofobi de tam da bu noktada devreye giren bir kavramdır. Hamilelik ve doğum ile ilgili bir korku olan tokofobi, dünya genelinde pek çok kadında var olan bir korkudur.

Bu yazımızda tokofobi ile ilgili detay bilgilere ve tedavi yöntemlerine ulaşabilirsiniz.

Tokofobi Nedir?

dogum korkusu tokofobi nediri

Tokofobi, tıp alanında doğum yapma ya da hamile kalma korkusuna verilen isimdir. Tokofobisi olan kadınlar, hamile kalmamak için abartılı önlemler alırlar. Hatta bazılarında bu korku o kadar ileri derecededir ki hamile kaldıklarında sırf bu korkuları yüzünden kürtaj bile yapabilirler.

Yapılan bir araştırma dünya üzerindeki kadınların yüzde 14’ünün tokofobiye sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu korkuya sahip bir kadın bu konudaki korkusunu ‘Hamile kadınları görmek beni çok ürkütüyor, hatta hamilelik ve doğum üzerine konuşmak titrememe, terlememe ve sinir atakları geçirmeme neden oluyor.’ Sözleriyle anlatıyor.

Tokofobi iki şekilde ortaya çıkıyor. İlk olarak hiç doğum yapmamış kişilerde ya da ikinci olarak daha önceki doğumunda kötü bir tecrübe yaşamış kadınlarda ortaya çıkıyor.

Tokofobi’nin Nedenleri Nelerdir?

dogum korkusu tedavisi

Tokofobi, yani doğum korkusunun altında pek çok farklı neden olabiliyor. Daha önce hamile kalmamış kadınlarda tokofobi olmasının nedeni geçmişte tacize uğramaları, jinekolojik sorunlar ya da depresyon ve anksiyete bozuklukları yaşamaları olabiliyor.

Çevrelerinden ya da televizyonlardan duydukları kötü doğum hikayeleri de tokofobi oluşturan sebepler arasındadır.

Doğum yapmış kadınlarda tokofobi oluşmasının nedeni ise daha önceki doğumlarında yaşadıkları kötü tecrübeler nedeniyle yine aynı şeyi yaşayacaklarını düşünmeleridir.

Tokofobi Nasıl Tedavi Edilir?

tokofobi nasil gecer

Tokofobi, kadınların hayatını zorlaştıran bir problemdir. Hem isteyerek çocuk sahibi olabilmek hem de rahat ve sağlıklı bir doğum yapabilmek için muhakkak tedavi edilmesi gerekir.

Tokofobi yüzünden ameliyatla doğum yapmak isteyen kadınlar vardır. Halbuki bir terapistten destek alınarak çok kolay atlatılabilir bir durumdur. Uzmanlar, kendilerine başvuran hastalara doğumun ne kadar normal bir süreç olduğunu uygun bir dille anlatmaktadırlar.

Uzmanlar, tokofobi problemine karşı terapi, eft ve hipnoz teknikleri uygulamasının son derece olumlu sonuçlar verdiğini v bilinçaltındaki korkularının kolaylıkla yenildiğini söylemektedirler. Eğer böyle bir korku yaşıyorsanız bir uzmana danışmaktan çekinmemelisiniz.

Doğum Korkusu Nasıl Geçer?

dogum korkusu nasıl asilir

  • Doğum korkusunu yenmek için öncelikle doğumun nasıl ilerlediği, fizyolojisi ve psikolojisi ile bilgiler edinmelisiniz. Bu konuda doğuma hazırlık kurslarından yardım alabilirsiniz.
  • Eğer korkunuz baş edemeyeceğiniz boyutlara ulaştıysa bir uzmana danışmaktan çekinmeyin.
  • Pozitif düşünüp olumsuz düşüncelerden kendinizi uzak tutmaya çalışın.
  • Düzenli spor ve nefes egzersizleri yaparak hem vücudunuzu hem de ruhunuzu rahatlatın.
  • Her kadının doğumu birbirinden farklı ve kendine özeldir. Bu yüzden çevrenizdekilerin kötü doğum tecrübelerini dinlemeyin.
  • Hamileliğiniz boyunca yanınızda bu konu hakkında bilgili kişiler olsun.
  • Doğum yapmanın bedeniniz için doğal bir işlev olduğunu unutmayın ve hem kendinize hem de bedeninize güvenin.

Kaynak
daimakadin

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu