Yaşam

Zippo Çakmak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

instagram takipçi hilesi

Zippo çakmak tarihi çok eskiye dayanan, sevenlerinin tam bir aşığı olduğu sevmeyenlerinin ise asla sevenleri anlamadığı tartışmalı bir üründür. Günümüzde fiyatı kategorisine göre değişse de pek uygun fiyatlı olmayan ancak parasına değen Zippo’lar hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyoruz.

zippo 5 685x685

Zippo Tarihi

1930’lu yılların başında Zippo’nun yaratıcısı George G. Blaisdell, bir gün yanındaki arkadaşının elinde oynadığı çakmağa çok takılmıştır. Oldukça kullanışlı gördüğü bu çakmağı yenilemeye karar veren Blaisdell, Zippo’yu yaratmak için gördüğü o çakmağı yenilemeye karar vermiş ve günümüze kadar gelip devleşen bu markayı kurmuştur.

zippo 2 685x513

Zippo’nun amacı kullanımı kolay, rüzgarlı havalara bile direnen başarılı bir çakmak yaratmaktı. Nihayetinde Blaisdell bunu başardı. 1933’de üretilen ilk çakmak şu an Bradford’da yer alan Zippo Case Müzesi’nde sergilenmektedir.

Zippo Kelime Anlamı

George G. Blaisdell, ürettiği çakmak için telaffuzu hoşuna giden Zipper (fermuar) kelimesinden bir şeyler türetmeye çalışmıştır. Sonucunda modern bir ses olduğunu düşünmüş ve markasının adını Zippo koymaya karar vermiştir.

zippo 3 685x685

Zippo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • İlk Zippo çakmakları üretildiğinde 1.95 $’dan satışa çıkarılmıştır.
  • Orijinal Zippo için ilk patent başvurusu 17 Mayıs 1934  tarihinde yapılmıştır.
  • Üretildiği yıllarda Bradford’da yer alan Kendall Rafinasyonu Firması, ilk zippolardan 500 tane sipariş etmiştir. Bu Zippoların bilinen ve büyük şirketlerin markayı tanıması için reklam amaçla kullandığı ilk Zippolar olduğu bilinmektedir.
  • Bugüne 500 milyonun üzerinde Zippo üretildiği bilinmektedir. 2012 yılında 500 milyona özel seri yapılmıştır.
  • Çakmağın altında yer alan sayı, harf ve rakamlar üretildiği ay ve yılı ifade etmektedir.

zippo

  • Bütün Zippo çakmakların ömür boyu garantisi bulunur. Yaratıcısı Blaisdell, çakmaklarımız ya çalışır ya da biz onları koşulsuz tamir ederiz ifadeleriyle ömür boyu desteğini belirtmiştir.
  • 2. Dünya Savaşı’nın Zippo çakmaklar üzerinde çok büyük bir etkisi olmuştur. Amerika savaşa girdiğinde firma bütün çakmaklarını Amerikan Ordusu için ayırmıştır. Bu olay daha sonra Zippo’nun Amerika’nın ulusal bir markası haline gelmesine yol açar.

zippo 1 685x428

  • Üzerindeki desen ve figürler hariç bugüne kadar Zippo’da hiç bir iç değişikliği yapılmamıştır. Sadece dış görünümü birçok marka, model ve ünlü isimlere özel seri halinde değişik üretimler yapmıştır.
  • Dünya çapında Zippo koleksiyonculuğu diye özel bir oluşun başlamıştır. Kulüpleri bile olan bu koleksiyoncular Zippo çakmak kullananların %21’lik dilimini oluşturmaktadır.
  • Amerika Bradford’da ‘Zippo Case Museum’ adında bir müze açılmıştır. İlk zippodan tüm serilere çakmakların yer aldığı birçok özel ürüne ev sahipliği yapan bu müze hayranları için vazgeçilmez bir duraktır.

zippo

Zippo Severlerin Çakmak İle Hareketleri 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu