Kişisel Gelişim

Fotoğrafçıların Kesinlikle Okuması Gereken Kitaplar Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

İster profesyonel olun ister amatör, fotoğrafa ilginiz var ise bu kitaplara kütüphanenizde yer açmanız lazım. Fotoğrafçıların kesinlikle okuması gereken kitaplar;

fotografcilara ozel kitaplar

Akıllı telefonunuz ile fotoğraf çekmenin ötesine geçip elinize fotoğraf makinesi alıp kendinizi yollara vuruyorsanız, fotoğraf sanatına dair sizi hem teknik açıdan geliştirecek hem de entelektüel açıdan fotoğraflara farkı bir bakış açısı ile bakmanızı sağlayacak kitapları bir araya getirdik.

Camera Lucida

camera lucida

Göstergebilimci ve filozof Roland Barthes’in kaleme almış olduğu Camera Lucida, fotoğraf edebiyatının en önemli iki başyapıtları arasında gösterilmekte. Cemara Lucida’da fotoğrafın ne olduğu sorusuna yanıt aranırken, ölüm ve fotoğraf arasındaki ilişkiye de değinilerek fotoğraf sanatının felsefi yönünü ele alıyor.

Fotoğraf Üzerine

fotograf uzerine

Kuramcı, deneme ve roman yazarı Susan Sontag’ın Fotoğraf Üzerine isimli kitabı fotoğrafın dönüştürücü etkisini konu edinmekte. Fotoğraf sanatının algılama ve görme yetilerimizi nasıl dönüştürmüş olduğuna tanık olacaksınız.

Fotoğrafın Kısa Tarihi

fotografin kisa tarihi

Walter Benjamin’in fotoğraf sanatına dair en önemli yazısı sayılan Fotoğrafın Kısa Tarihi, yeniden üretim döneminde sanat eserinin nasıl bir dönüşüm geçirmiş olduğunu ele alıyor. Bundan neredeyse bir yüzyıl önce Benjamin’in ele aldığı bu kitap günümüzdeki fotoğraf algısına da ışık tutmakta.

Fotoğrafın Yapısal Ögeleri ve Fotoğraf Sanatında Kompozisyon

kompozisyon

Fotoğrafın Yapısal Ögeleri ve Fotoğraf Sanatında Kompozisyon isimli kitapta fotoğrafın teknik tarafının inceliklerini ele alan fotoğrafçısı Sabit Kalfagil, fotoğrafta kompozisyona dair temel bilgileri vermekte.

A’dan Z’ye Fotoğraf

adan zye fotooğraf

Fotoğraf sanatçısı ve eğitmeni Özer Kanburoğlu’nun bu kitabı fotoğraf tutkunları adına bir rehber görevi üstleniyor. Özellikle fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için ışıktan alan derinliğine bütün püf noktalara değinmekte olan bu kitap, fotoğraf konusunda kendini geliştirmek isteyen kişiler için en ideali.

Doğada Fotoğrafçılık

dogada fotografcilik

Eğer doğa fotoğrafçılığı ilginizi çekiyorsa, Mark Gardner ve Art Wolfe’ın Doğada Fotoğrafçılık kitabı mutlaka okunması gereken kitaplardan. Özellikle uzun pozlama, ışık ayarı, anı yakalama gibi teknik bili sahibi olurken, o hayran olduğunuz doğa fotoğraflarını yakalamanın yollarını bulabileceksiniz.

Görme Biçimleri

gorme bicimleri

Sadece fotoğraf değil, hayata olan bakış açınızı da değiştirecek bir kitap Görme Biçimleri. Tıpkı ressam Magritte’in Bu Bir Pipo Değildir ya da Düşlerin Anahtarı kitaplarında değindiği gibi, görmüş olduğumuz ile söz döktüğümüz arasında büyük bir uçurum bulunmakta. John Berger’in bu kitabı ile fotoğraf sanatına farklı bir gözle bakacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu