Kişisel GelişimYaşam

Meditasyonun Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Hayat telaşı, stres, koşuşturmaca derken zihnimizi ve bedenimizi dinlemeyi unutuyoruz. Kafamızın içinden yüzlerce düşünce geçerken, hiçbirinin farkında bile değiliz. Bu durum daha çok strese ve hem zihinsel hem de bedensel yorgunluğa sebep oluyor. Stres ise hem sağlığı hem de cilt güzelliğini tehlikeye atıyor.

 

Son zamanların en popüler yöntemlerinden biri olan meditasyon, zihni dinlendirmek ve bilinçli farkındalık yaratmak için harika bir tercih. Üstelik göründüğünden daha kolay.

Sizler için meditasyonun faydalarını detaylıca anlattık.

Meditasyon nedir?

meditasyon

Modern yaşam bizi daha hızlı olmaya ve daha az anı yaşamaya itiyor. Hal böyle olunca, hayatımız otomatikleşmiş bir düzende sürüyor. Düşüncelerimiz dahi otomatikleşiyor ve anı yaşamak zor bir hale geliyor.

Latince kökenli bir kelime olan meditasyon, derin düşünme anlamına geliyor. Meditasyon, zihni, bedeni ve ruhu dinlendiren bir teknik. Bu teknik ile bilinçli farkındalık oluşturmak amaçlanıyor. Böylece düşüncelerinizin ve bedeninizin daha çok farkında oluyorsunuz ve anı yaşamak daha kolay oluyor.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

meditasyon nasil yapilir

Meditasyon yapmak, çok zor gibi görünebilir. Fakat aksine, yatarken, otururken hatta ofisteyken bile meditasyon yapabilirsiniz. Kısacası, herkes istediği yerde meditasyon yapabilir. Elbette, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

İlk olarak, yer seçimi çok önemli. Evet, istediğin yerde meditasyon yapabilirsin. Ama seçtiğin yer, senin rahat hissettiğin sessiz bir ortam olmalı. Havadar, sessiz ve rahat bir ortam olmalı.

Bilinenin aksine, meditasyonda tek pozisyon bağdaş değil. Kendini rahat hissettiğin bir pozisyon olmalı. Ayaklarını uzatabilirsin, kollarını kucağına koyabilirsin, sandalyede uzanabilirsin. Hatta yatağına bile uzanabilirsin.

Bağdaş kurmayı tercih ediyorsan, meditasyon minderi kullanmanı tavsiye ederiz. Böylece daha rahat oturabilirsin. Ayrıca doğru nefes akışı için dik oturmayı unutmamalısın.

Doğru pozisyonu aldıktan sonra yavaşça burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan vermelisiniz. Bunu yaparken nefesinize odaklanın ve hissedin. Bitirdikten sonra yavaşça gözlerinizi açabilirsiniz.

Meditasyona yeni başlayanlar için 5 dakika ile başlamak yeterli. Zamanla bu süreyi arttırabilirsiniz. Ayrıca daha rahat bir ortam sağlamak için meditasyon müziklerinden yardım alabilirsiniz.

Meditasyonla ile ilgili bilinen bazı yanlışlar var. Bunlardan biri de meditasyonun düşünceleri durdurmaya çalışma pratiği olduğudur. Meditasyonda düşünceleri durdurmaya çalışmak doğru değildir. Aksine, düşüncelerinizi engelleyemezsiniz. Meditasyon esnasında, düşüncelerinizin geçip gitmesine izin verirsiniz. Böylece onlara dışarıdan bir göz olarak bakabilirsiniz.

Meditasyonun Faydaları Nelerdir?

meditasyonun faydalari nelerdir

Meditasyonun faydaları saymakla bitmiyor. Düzenli meditasyon yapmak, adeta hayatınızın her alanına dokunuyor.

 • Meditasyonun faydalarından ilki ve en önemlisi stresi azaltması. Sürekli koşuşturma telaşı bizleri yetersizlik hissi ile karşılaştırıyor. Bu da stresin iyice artmasına sebep oluyor. Durup kendinize vakit ayırdığınızda, düşüncelerinizin farkına vardığınızda kendinizi daha az stresli hissediyorsunuz. Sadece stresi değil stresin sebep olduğu anksiyete gibi hastalıklara da iyi gelir.
 • Meditasyon yapmak depresyonu azaltır. Düzenli olarak meditasyon yapan insanların daha az depresyon belirtisi gösterdiği tespit edilmiştir.
 • Meditasyonun faydalarından biri de odaklanmayı arttırması. Gündelik yaşantımızda birçoğumuz odaklanma sıkıntısı çekiyoruz. Etrafımız birikmiş işlerle ve birçok dikkat dağıtıcı ile çevriliyken bu çok normal. Düzenli olarak meditasyon yaptığınızda odak sürenizin arttığını farkedeceksiniz.
 • Düzenli meditasyon yapmak uyku kalitesini arttırır. Meditasyon sırasından yapılan nefes egzersizleri daha rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur.
 • Meditasyonun faydaları denince akla “huzur” geliyor. Kendinizi dinlemeye başladığınızda iç huzurunuzu sağlayabileceğinizi göreceksiniz.
 • Meditasyon yapmak, zihin ve beden arasında olumlu ve güçlü bir bağ oluşturur.
 • Kan basıncını dengeler.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Hem bedensel hem de zihinsel yorgunluğu giderir.
 • Meditasyonun faydalarından biri bağımlılıklardan kurtulmaya yardımcı olması. Alkol, sigara, yeme bağımlılığından kurtulmak için tedavi gören insanlara, tedaviyi desteklemesi için meditasyon tavsiye edilir.
 • Meditasyon yapmak, bilinçli farkındalık yaratır. Daha dingin ve sakin olursunuz. Etrafınızdaki insanlara karşı daha anlayışlı ve kibar olursunuz.

Gördüğünüz gibi düzenli meditasyonun faydaları inanılmaz. Meditasyon ayrıca yoga pratiği ile de ilişkilidir. Hem yoga hem de meditasyon bilinçli farkındalık üzerine kuruludur. Yoga pratiği, meditasyonu da içine alır.

Eğer bedenle bir bütün olarak çalışmak isterseniz, yoga da harika bir seçenek. Böylece hem zihninizi dinlendirmiş olursunuz hem de bedeniniz esneklik kazanır. Yoga bedenin ve zihnin daha uyumlu olmasına yardımcı olur.

Elbette, yoga daha çok vakit ve emek gerektiren bir pratik. Meditasyon ise günde 5 dakikanızı bile ayırabileceğiniz bir yöntem. Tercih tamamen size kalmış!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu