Kişisel Gelişim

Araştırma Yaparken Verimli Olmanızı Sağlayacak İpuçları

instagram takipçi hilesi

Araştırma yapmanız gereken herhangi bir konuda düzgün, yeterli ve etkin bilgilere ulaşmak için uygulamanız gereken bazı detaylar vardır. Okul ya da iş hayatınızda herhangi bir konuda araştırma yapmanız gerekiyorsa sizi ön plana çıkaracak bazı ipuçlarına ihtiyacınız var demektir. Aşağıdaki yöntemleri araştırma yaparken uygulamak size yardımcı olacak ve rakiplerinizden bir adım öne taşıyacaktır.

arastirma yontemleri7

Öncelikle araştırma yapacağınız konuyu genel olarak tanımlayın

Araştırma yapacağınız konu hakkında sunum yapacağınız her kişinin detaylı bilgisi olmayabilir. Anlatacağınız ya da açıklayacağınız konunun genel olarak anlaşılabilmesi için genel bilgilerle konuyu tanımlamaya çalışın. Nedir, ne için kullanılır, ne işe yarar vs gibi özet bilgilerle başlangıçta konunun netleşmesini sağlayabilirsiniz.

arastirma yontemleri5

Konuyu açıklarken anahtar birkaç sözcük ya da sözcük öbekleri belirleyin

Araştırma yapacağınız konuda belirleyeceğiniz her sözcük öbeği sizin konuyu daha rahat tanımlamanıza ve konuyu yeterince açık hale getirmenize yardımcı olacaktır. Üstelik sadece konuyu tanımlarken değil araştırmanızın her adımını bu sözcük öbekleri ile temellendirebilirsiniz. Sonuca ulaşırken daha rahat ilerlemenizi sağlayacak bu yöntem sizin adım adım ilerlemenizde yardımcı olacak ve konunun dağılmasını engelleyecektir.

arastirma yontemleri4

İnternet üzerinden edindiğiniz bilgiler asla yeterli değildir

Evet, yeterli değildir ve birçok bilgi kirliliğine neden olur. Konunun giderek daha karmaşık hal almasına sebep olan internet araştırmalarını sadece kaynak taramasından faydalanmak için kullanabilirsiniz. İnternet üzerinden edindiğiniz her bilgilinin yanlış ya da kulaktan dolma bilgilerle yazıldığını unutmayın. Kaynağa gidin. Kütüphaneler bunun için vardır. Yazılmış kitapları tarayın. Kitapların kaynakçalarını tarayın. Bu sizin güvenilir bilgi elde etmenize ve konu üzerinde hakimiyet kurmanıza yardımcı olacaktır.

arastirma yontemleri2

Araştırdığınız konuların tarihçelerine inin

Araştırdığınız herhangi bir konunun tarihine inmek, sizin o konuda yetkin görünmenizi ve araştırdığınız konuyu tarihin üzerine temellendirmenizi sağlar. Bu da sunumunuza olumlu olarak yansır ve insanların sizin hakkınızda her şeyi derinlemesine bildiğiniz etkisi yaratır ve aslında gerçekten birçok şeye hakim olmuşsunuzdur araştırmanız hakkında.

arastirma yontemleri8

Konu hakkında yapılan olumlu ve olumsuz eleştirilere göz atın

Araştırdığınız konu hakkında yayınlanmış olumlu ve olumsuz makalelere göz atın. Olumsuz düşünenlerin neden olumsuz düşündükleri üzerine kafa yorun. Bu sizin tarafsız bir araştırma sonucu ortaya çıkarmanızı sağlayacaktır. 

arastirma yontemleri6

Benzer örneklerden yararlanın

Araştırma konunuz hakkında daha önce olmuş ya da benzer olan örneklerden yararlanmanız ya da araştırma konunuzu benzer bir şeyle ilişkilendirmeniz konunun anlaşılmasını kolaylaştırır. Ve bu da detaylarda boğulmaktansa daha iyi ve genel bir şekilde konuyu açıklamanıza yardımcı olur. 

arastirma yontemleri

Her gördüğünüz bilgiyi notlarınız arasına almayın

Her gördüğünüz, her okuduğunuz bilgiyi notlarınız arasına almak sizi bilgi kirliliğine yöneltir. Tam toparladığınız anda her şeyi yeni bir notu hazır araştırmanızın arasına sıkıştırmak bütünlüğü bozabilir ve karmaşaya neden olabilir. Bu nedenle konu ile ilgili olan her şeyi not almaktansa asıl gidişata odaklanın ve konuyu dağıtmaktan sakının. 

Kaynak
ceotudent

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu