EğitimKişisel Gelişim

Genel Kültür Geliştirmenin Yolları

Genel Kültürü Geliştirmenin En Basit Yolları

instagram takipçi hilesi

Kişinin kalitesini ortaya koyan en önemli detay genel kültürüdür. Genel kültür; birçok konuda bilgi sahibi olmak ve bu bilgileri gelecek kuşağa aktarmaktır. Girdiğiniz her ortamda sizi üst seviyelere taşıyacak olan kültürel birikim, aynı zamanda kariyer hayatında da oldukça önemlidir. İşte genel kültürü geliştirmenin yolları: 

1- Okuyun

kitapdostu 1150x647

Genel kültürü geliştirmenin ilk ve en önemli yolu okumaktan geçer. Elinize geçen her tarzdan kitabı okuyun. En saçma gördüğünüz kitaplardan bile bir şeyler kazanabilirsiniz. Ancak özellikle klasikleri okumanızı tavsiye ederiz. Klasiklerin haricinde gazeteleri, dergileri, makaleleri mutlaka okuyun.

2- İzleyin

filmbg

Film izlemek genel kültür geliştirmenin em zevkli yoludur. Film kültürünüz yoksa özellikle IMDB listesinde yer alan filmler ile işe başlamanız önerilir. Filmlerin haricinde TED X konuşmalarını da izleyebilirsiniz. Farklı hayatlara tanık olarak hem genel kültürünüzü hem de kişisel gelişimizi ileri seviyeye taşıyabilirsiniz. Belgeselleri de izleyin. Sadece belgesel deyince aklınıza hayvan belgeselleri gelmesin. Bunların haricinde farklı konulardan belgeselleri de izleyin.

3- Dinleyin

rahatlatici muzikler

Müzik de genel kültürün büyük bir parçası rolündedir. Tabi her şarkı değil. Büyük sanatçıların -yerli ve yabancı- şarkılarını dinlemek, klasik parçaları bilmek çok önemlidir. Bu sayede birçok sese karşı kuşağımızın duyarlılığı artacaktır.

4- Gezin

gezi tatil

“Çok okuyan mı çok gezen mi bilir?” atasözünü duymuşsunuzdur. Bu atasözünün cevabını bilemeyiz ama gezmenin de genel kültür konusundaki faydaları yadsınamaz. Paranız ve imkanınız doğrultusunda gidebileceğiniz her yere gidin. Birçok farklı kültürden insanları tanıyın. Emin olun bir yeri gezip görmeden tam olarak tanıyamazsınız.

5- Merak Edin

baskalarini merak etmeyin

Aklınıza takılan bir kelimeyi, bir şehri, bir sözü ne olduğu farketmez… Kesinlikle araştırın, öğrenin. Asla ihmal etmeyin. Neyin nerede lazım olacağı belli olmaz. Bunu hiçbir zaman unutmayın. Hayat mottonuz merak etmek olsun.

6- Yabancı Dil Öğrenin

ingilizce nasil ogrenilir

Mutlaka bir yabancı dil öğrenin. İngilizce, Fransızca, Almanca… Ne olduğu fark etmez fakat bir farklı dilde mutlaka kendinizi geliştirin. Öğrendikçe büyüyeceksiniz bunu hiç unutmayın.

7- Hobi Edinin

depresyona-iyi-gelen-hobiler-4

Kendinize bir hobi bulun. Resim olur, müzik olur… Hem kendinizi hem de el becerilerinizi geliştireceğiniz hobiniz sayesinde vaktiniz de oldukça değerli hale gelir. Hobinizi geliştirmek için kursa gidin ya da evden çaba gösterin. Emin olun YouTube’da her konuda bir şeyler öğrenebileceğiniz kanallar mevcuttur.

8- Eğitimde Hep İleri Gidin

egitim 4

Lise mezunuysanız; üniversiteye, üniversite mezunuysanız; yüksek lisansa, oradan da doktoraya koşun. Asla durmayın. Öğrenmenin yaşı yok. Hayatta en güzel şey bilmek. Eğitim en çok okul sıralarında öğrenilir. Özellikle üniversitede bir profesörden ders dinlemenin tadını başka hiçbir şeyde bulamayacaksınız. Ayrıca ilerde parayla bile anı profesörün dersini dinleme şansı elde edemeyeceksiniz. 

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu