Yaşam

Kış Aylarında İçinizi Isıtacak 5 Kış İçeceği Nedir?

instagram takipçi hilesi

Soğukların gelmesiyle beraber en yumuşak ve rahat giysilerimizi giyip, battaniyelerin altına gömüldüğümüz geceler başlamaktadır. İçimizi ısıtacak bazılarına her zaman olmasa da çoğuna kolaylıkla ulaşabileceğiniz ve yapabileceğiniz 5 muhteşem kış içeceğini sizler için listeliyoruz.

1 685x456

1- Sıcak Çikolata

Çikolataya kim karşı koyabilir ki? Bazen bir tablet yediğimiz bazen kaşık kaşık bitirdiğimiz çikolatanın içilebilir versiyonu içeceklerin en güzel hali olabilir sanırım. İnsanın canı bir dikişte bitirmek istese bile sıcaklığı buna izin vermemektedir. Paket halinde markaların toz olarak sattıkları sıcak çikolataların yanı sıra kendi sıcak çikolatanızı evde istediğiniz çikolatayı sütün içinde eriterek yapabilirsiniz. İçeceğinizi daha da muhteşem hale getirecek ufak bir ipucu daha verelim size: Marshmallow! Sıcacık çikolatanın üzerine koyduğunuz marshmallowlarla adeta şölen hazırlayabilirsiniz kendinize.

kış

2- Chai Tea Latte

Her geçen kış daha da popüler bir içecek haline gelen Chai Tea Latte, içinizi ısıtmakla kalmayıp sizleri hastalıklara karşı koruyan bir kalkan da olacaktır. Evde de yapması kolay bir içecektir. Chai tea yapmak için gerekenler toz tarçın ve zencefil, kakule, karanfil ve iri yapraklı siyah çaydır. Çayı demleyip sütle karıştırarak tam bir kış içeceği ve çayı olan Chai Tea Latte’nizi hazırlayabilirsiniz.

2 685x513

3- Boza

Kış mevsiminin belki de sembollerinden biri diyebiliriz Boza için. Darı, nişasta ve mısırla yapılan bir içecektir. Tarçın ve leblebi de tamamlayıcısıdır. Çoğu İstanbullunun kışın gidip Vefa’da içmişliği vardır. Siz de evinizde bu güzel kış içeceğinin keyfini çıkarabilirsiniz.

kış

4- Salep

Soğuk kış gecelerinde sıcacık bir Salep içmek mi? Daha güzel bir keyif olamaz sanırım. Salep bir cins orkide türüdür. Bu bitkinin köklerinden toplanarak elde edilen tozların, süt ve şekerle karıştırılmasıyla yapılır. Bu kış içeceği içinizi ısıtırken, öksürüğe de iyi gelir. Hastalıklara karşı sizi koruyan Salep kışın tüm enerji ihtiyacınızı karşılar.

kış

5- Somata

İzmir’in unutulmaya yüz tutmuş bir içeceği olan Somata, acıbadem tozu ve damla sakızından yapılmaktadır. Eskiden daha çok tüketilen ve bilinen bir içecek olan Somata son derece sağlıklı ve doğal bir kış içeceğidir. Artık fazla yapılıp, satılmasada bilenlerin çok sevdiği ve özlediği bir içecektir.

5 685x441

Bonus

Nane-Limon

Bazı içeceklerin kış mevsiminde ayrı bir yeri vardır ancak bazıları zamansızdır. Nane-limon da zamansız olanlardan biridir. Tabii ki mis gibi nane kokularıyla kışın içimizi ısıtması ve faydalarıyla kışında en çok tercih edilen içeceklerden biridir. Onu da listeye koymadan yapamadım. Mide ağrısı, sindirim pek çok şeye iyi gelmesinin yanında iç açan ferahlığıyla her zaman tercih edilebilir bir içecektir.

nane 685x513

Kahvesiz Asla!

Eğer bir sıcak içecek listesi yapılıyorsa bu listeye kahveyi koymamam imkansızdır. Kahve de tıpkı nane limon gibi zamansız olanlardandır. Bağımlılığıyla meşhur kahveyi her an her yerde içebiliriz. Kışın içmek ise apayrı bir keyif olur…

kış

Kış İçecekleri Yapılışı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu