Bilim ve Teknoloji

Bilgisayarınızda Olması Gereken Ücretsiz 10 Program

instagram takipçi hilesi

Bir bilgisayara sahip olduğunuzda mutlaka yüklemeniz gereken programlar bulunur. Yüklemek istediğiniz programların ücretli sürümleri olduğu gibi ücretsiz sürümlerini de tercih edebilirsiniz. Güvenliğiniz açısından hiç bir zaman ücretli programların kırılmış (crack) halini kullanmayın.

Bilgisayarınızda Olması Gereken Ücretsiz 10 Program

Antivirüs ve Zararlı Yazılımdan Korunma Programı

zararli yazilim

Her ne kadar Windows ile birlikte gelen Defender uygulaması bir çok kullanıcının işini görse de özellikle malware’lere karşı koruma için ek bir program gerekebilir bunun aşağıdaki programları tavsiye ederiz.

Yedekleme çözümleri

cloud 2104829 1280

Bilgisayarlar için düzinelerce bedava ve ticari olarak bulunan yedekleme programları vardır. Maalesef, bu yedeklemelerin birçoğu yerel olarak depolanıyor; yani eviniz yanarsa, bilgisayarınız çalınırsa  ya da yedek disklerinizi kaybederseniz tüm verileriniz kaybolacak demektir. Önemli verilerin kaybolmasını önlemek için, kullanıcıların çevrimiçi yedekleme hizmetleri kullanmalarını öneririz.

Çevrimiçi yedekleme çözümü: Mozy veya Dropbox

Tarayıcılar

Microsoft İnternet Explorer Windows bilgisayarlarda önceden yüklenmiş olarak gelir. Herkesin denemesi gereken birkaç mükemmel ücretsiz alternatif vardır. Bu ücretsiz alternatifler genellikle daha hızlı olabilir, daha fazla seçenek sunar ve çoğu durumda Internet Explorer’dan daha güvenli olabilir.

İnternet Tarayıcısı: Mozilla Firefox veya Google Chrome

Sıkıştırma programı

Internet’ten dosya indirirken sonunda bir .zip, .rar veya başka bir sıkıştırılmış dosya ile karşılaşırsınız. Aşağıdaki ücretsiz dosya sıkıştırma yardımcı programıyla bu dosyalarla uğraşmak kolay olabilir.

Dosya sıkıştırma programı: 7-Zip

Disk kopyalayıcı ve oluşturma yardımcı programı

Bir ses CD’si veya veri CD / DVD’si oluşturma, verileri bir ses CD’sinden kopyalama veya bir .ISO dosyasından CD oluşturma, aşağıdaki ücretsiz tavsiyemizi kullanarak ücretsiz yapılabilir.

CD yazıcı programı: CDBurnerXP

E-mail

E-posta, ücretsiz yapılabilecek bir başka hizmettir. Bugün birçok kullanıcı aşağıda listelenen gibi çevrimiçi e-posta çözümleri kullanmaktadır. Ancak yine de Microsoft Outlook gibi bir e-posta istemcisi kullananlar için aşağıdaki önermelerden birini veya her ikisini öneririz.

FTP ve SSH Yardımcı Programı

Kendi web sayfalarını kuran veya bir sunucuya dosya yüklemeleri veya indirmeleri gereken kullanıcılar bir FTP yardımcı programı veya SSH istemcisi kullanmalıdır. Bunu yapabilecek çok sayıda ticari program vardır, ancak aşağıda verilen ücretsiz önerilerimiz hepsini yener.

Görüntü düzenleyici, boyama programı ve resim organizatörü

gimp1

Resimlerinizi bilgisayarınızda düzenlemeye ve oluşturmaya yarayan birçok harika ücretsiz çözüm bulunmaktadır. Bu görevleri yapabilecek birçok program birkaç yüz dolar olabilir, ancak aşağıdaki programların tamamı ücretsizdir.

Multimedya

Farklı yetenek ve kısıtlamalara sahip düzinelerce  çoklu ortam programı var. Aşağıda, video dosyalarını izlemek ve ses kaydetmek için kullanılan en iyi ücretsiz multimedya programları bulunmaktadır.

  • Ses düzenleme ve araç oluşturma: Audacity
  • Video ve DVD Oynatıcı: VLC ve MPC-HC

Ofis paketi

Microsoft Office gibi bir Office paketi genellikle bir kullanıcının kendi bilgisayarına yükleyebileceği en pahalı programlardan biridir. Bu kadar özgür çözümler olduğuna göre neden bu pahalı programları yükleyin?

İlgili Videolar

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu