Bilim ve Keşif

E-Posta Gönderen Ispanak

instagram takipçi hilesi

Pek çok insan, teknolojinin evcil hayvanlarıyla iletişim kurmalarına izin vereceği günün hayalini kuruyor. Peki ya bitkileriniz? Massachusetts Institute of Technology‘deki bilim adamları, e-posta gönderebilen bir ıspanak türü yaratarak tam da bunu başardılar.

Aslında nispeten basit bir sistemdir. Bitkiler, doğal biyolojileri ve elektronik modifikasyonların bir kombinasyonu sayesinde topraktaki belirli bileşikleri tespit edebiliyor. Daha sonra bitkinin yapraklarındaki bir mekanizma tetikleniyor. Bu mekanizma (karbon nanotüpler) yakındaki bir kamera tarafından algılanan bir sinyal yayıyor ve ardından bilim insanlarına doğrudan e-posta gelen kutularına iletilen bir mesaj gönderiyor.

ispanagin eposta gondermesi 1

Mashable Güneydoğu Asya‘ya göre, elektronik cihazları bitkilere yerleştirme bilimine bitki nanobiyoniği deniyor. Bitki nanobiyoniği alanında çalışan araştırmacılar, e-posta göndermek de dahil olmak üzere yeni ve heyecan verici şeyler yapabilen bitkiler yapmayı umuyor. Peki ama kim ıspanağından e-posta gelmesini ister ki? İnanmayacaksınız ama şaşırtıcı derecede ciddi bir nedenden ötürü.

E-Posta Gönderen Ispanak

Bomba Koklayan Ispanak

ispanagin eposta gondermesi 2

Bombaların ve diğer patlayıcı cihazların nasıl tespit edileceğini bulmak, bu silahlar var olduğu sürece insanların peşinde olduğu bir şey olmuştur. Yıllar boyunca, bu arayışımızda bize yardımcı olmaları için diğer şeylerin yanı sıra bomba koklayan köpekler ve fareler eğittik.

Ancak bu yaratıklar inkar edilemez derecede yetenekli olsalar da, biyonik, bomba koklayan bir ıspanak yaratmak, hayvanları eğitmeye potansiyel olarak daha üstün bir alternatif olabilir. Bu nedenle e-posta gönderen ıspanağı geliştiren bilim insanları, onu birçok patlayıcıda bulunan bir parçacık olan nitroaromatikleri tespit etmek üzere eğitti.

Mashable Güneydoğu Asya‘ya göre, bitkiler toprakta neler olup bittiğini izlemenin iyi bir yoludur çünkü her zaman su alırlar ve çevrelerindeki ortama tepki verirler. Projenin arkasındaki beyin olan Profesör Michael Strano‘nun yayına söylediği gibi, ‘Bitkiler çevreye çok duyarlıdır. Bizden çok önce kuraklık olacağını biliyorlar.’ ‘Toprağın özelliklerinde ve su potansiyelindeki küçük değişiklikleri tespit edebiliyorlar. Eğer bu kimyasal sinyal yollarından faydalanırsak, erişebileceğimiz çok sayıda bilgi var.’

Ispanak bitkileri toprakta patlayıcı bulunduğuna dair işaretleri tespit ettiğinde, herhangi bir canlıyı riske atmadan doğrudan yetkililerin e-posta kutularına gönderilen tehditle ilgili verileri hızlı ve net bir şekilde sağlayabilir. Bu da onları potansiyel olarak değerli bir araç haline getiriyor.

Teknolojinin Diğer Kullanımları

ispanagin eposta gondermesi 3

Bu araştırma dikkat çekici olsa da, bitkilerin topraktaki bileşikleri tanımlamak üzere modifiye edilmesi ilk kez gerçekleşmiyor. Örneğin, Mashable Güneydoğu Asya‘ya göre TNT, sarin ve dopamini tanımlayabilen bitkiler yaratılmıştır. Nitrik oksidi tespit edebilen başka bitkiler de üretilmiştir. MIT‘ye göre nitrik oksit bir kirleticidir.

Gelecekte bu listeye daha da fazla bileşik eklenebilir. Örneğin, bitkilerin iklim değişikliğiyle ilgili belirli kimyasalları veya bileşikleri izlemesi sağlanabilir. Bu şekilde bitkiler, çevrede olup bitenler hakkında bilgi toplamamız için önemli bir yol olabilir, böylece hızlı ve doğru bir şekilde hareket edebiliriz.

Bitki nanobiyonikleri parçacık tespit çalışmalarının ötesine de geçmeye devam ediyor. Örneğin, bilim insanları nanobiyonik kullanımının bitkilerin biyolojileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bitkilerin sağlığını izlemelerine yardımcı olabileceğini söylüyor. Öyle ki tarım, tıp ve ekoloji gibi alanlara henüz bilinmeyen faydalar sağlayabilecek bir çaba.

E-Posta Gönderen Ispanak ile İlgili Videolar

 

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu