Gezi Rehberi

Güneydoğu Asya’daki Mağaralar

instagram takipçi hilesi

Güneydoğu Asya’daki Mağaralar

Güneydoğu Asya’daki Mağaralar oldukça ilgi çeken ve turist çeken yerler olarak bilinirler.

Hang Son Doong Mağarası, Vietnam

Güneydoğu Asya'daki Mağaralar

Vietnam-Laos sınırına yakın Phong Nha kasabasında bulunan Hang Son Doong Mağarası, 9 kilometre uzunluğunda, 200 metre genişliğinde ve 150 metre yüksekliğinde, dünyanın en büyük mağarası olarak kabul ediliyor. Öyle ki eşsiz ormanlara, yeraltı sularına ve hatta kumsallara sahiptir. Mağara büyüktür, benzersiz bir hava sistemine sahiptir ve mağaranın içinde bulutlar bile bulunabilir. Ne yazık ki bu devasa mağara ancak binlerce dolar değerindeki konaklama turlarıyla gezilebilir. Bu turların en özel yanı ise mağara içi kamp yapmaktır.

Puerto Princesa Yeraltı Nehri, Filipinler

guneydogu asyadaki magaralar2

Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri olan Puerto Princesa Yeraltı Nehri, Palawan Adası’nda yer almaktadır. Toplam uzunluğu 8 kilometre olan dünyanın en uzun yeraltı nehri olmasına rağmen turistler sadece birkaç kilometre yürüyebiliyor. Tekne gezisi sırasında görebileceğiniz sarkıtlar devasa boyutlarda. Nehrin sonu denize açılıyor.

Phraya Nakhon Mağarası, Tayland

guneydogu asyadaki magaralar3

Phraya Nakhon Mağarası, Bang Pu kasabasında, Bangkok sakinleri için popüler bir tatil beldesi olan Hua Hin’e 40-45 dakika uzaklıkta, tekneyle veya yürüyerek ulaşılabilmektedir. Mağara iki bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerden birinde bir tepenin üzerinde bir Budist tapınağı var. Yukarıdan süzülen ışık tapınağa düştüğünde başka bir dünya görüntüsü yaratılır. Sadece mağara değil, mağaraya giden yol da görsel bir şölen sunuyor.

Konglor Mağarası, Laos

guneydogu asyadaki magaralar4

Laos’taki klasik turist rotasından biraz daha uzakta olan Konglor Mağaraları, genellikle “Thakhek Döngüsü” olarak bilinen arabayla seyahat eden turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Dikkat çekmeyen küçük bir girişten girilen mağara kısa sürede 30 metre yüksekliğe ulaştı. 7 km uzunluğundaki bu mağarada tekne turu yapabilirsiniz.

Batu Mağaraları, Malezya

guneydogu asyadaki magaralar5

Batu Mağaraları, Malezya Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’dan kısa bir tren yolculuğu mesafesindeki Batu Mağaraları, Hindular için kutsal bir yerdir. Girişteki devasa Murugan heykeli ve mağaraya çıkan 272 basamak dikkat çekici. Mağarada tapınaklar var. Thaipusam kutlamaları sırasında her yıl 150-200 milyon kişi bu mağaraları ziyaret ediyor.

Jomblang Mağarası, Endonezya

guneydogu asyadaki magaralar6

Endonezya Yogyakarta şehrinde bulunan bu mağaraya dikey olarak 60 metre inilerek ulaşılabiliyor. Mağaranın en büyük özelliklerinden biri, zemininde eşsiz bir ormana sahip olmasıdır. Jomblang Mağarası sadece sabahın erken saatlerinden 10:00’a kadar açıktır. Güneş ışınlarının en güçlü olduğu saat 11:30-12:00 arasında, güneş ışınları mağaranın tepesindeki deliklerden süzülerek ışıklık olarak bilinen bir görüntü oluşturur.

Pindaya Mağaraları, Myanmar

guneydogu asyadaki magaralar7

Myanmar Kalaw Şehri yakınlarındaki Pindaya Mağarası’nın girişinde yer alan dev örümcek heykeli dikkat çekiyor. 700 basamağı tırmanırsanız, 8.000’den fazla Buda heykeliyle dolu bir mağara sizi bekliyor. 700 basamak gözünüzü korkutmasın, asansör teknolojisini kullanmayı ihmal etmemişler. Efsaneye göre 7 prenses örümcekler tarafından yakalandı. Bir prens örümceği öldürdü ve prensesleri kurtardı. Mağaranın girişindeki komik dev örümcek, prensesi yakalayan örümceği temsil ediyor.

Tham Lot Mağarası, Tayland

guneydogu asyadaki magaralar8

Tayland Tham Lot mağarası Tayland’ın hippi kasabası Pai’ye 40-50 dakikalık sürüş mesafesindedir ve sadece bir rehber tarafından ziyaret edilebilir. Giriş ücretini ödedikten sonra rehberiniz sizi karşılayacak ve sizi tekne ve gaz lambası ile mağaranın içinde bir tura çıkaracaktır. Mağaranın önemli yerlerini ziyaret etmek için zaman zaman nehir yukarı çıkabilir veya dağdan aşağı inebilirsiniz. Mezarlığın mezarlık olarak adlandırılan kısmı binlerce yıllık freskler ve tabutlarla oldukça ilgi çekicidir. Turunuz bittiğinde yürüyerek veya aynı tekne ile geri dönebilirsiniz.

Güneydoğu Asya’daki Mağaralar İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu