Bilim ve KeşifCilt Sağlığı

Ponza Taşı Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

instagram takipçi hilesi

ponza taşı nasıl oluşur

Ponza taşını bir yerlerde görmüş fakat kendisinin ponza taşı olduğundan bile haberiniz olmamış olabilir. Adını duydunuz ama henüz kendisiyle tanışmadıysanız sizi yazımızı okumaya davet ediyoruz. Çünkü ponza taşının pek çok farlı kullanım alanı vardır.

Ponza Taşı Nedir?

renkli ponza taşı 1

Ponza taşı lav ve suyun birbirine karışmasıyla oluşur. Volkanik gaz kabarcıkları dolu olan lav hızlı bir şekilde soğutulur, lavlar basınçlanır ve oluşan gazla birlikte delikler büyür. Gaz kabarcıkları yeniden çökmez ve katılaşır. Böylece ponza taşı oluşmuş olur.

Ölü derilerin temizlenmesinden epilasyona kadar uzanan geniş bir kullanım alanı vardır. Farklı renk ve şekillerde oluşur. Nasır taşı, köpük taşı gibi isimlerle de anılır. Ponza taşının ilk olarak Antik Yunan’da kullanıldığı bilinir. Daha sonra Amerika’da ortaya çıkmıştır ve 1988 yılından itibaren Türkiye’de de kullanılmaya başlanmıştır. Nevşehir, Van, Bitlis, Sivas gibi şehirlerde üretilir.

İlginizi çekebilir: Nasır Nedir, Nasıl Oluşur?

Ponza Taşı’nı Hangi Alanlarda Kullanabiliriz?

ponza taşı nerelerde kullanılır 1

Uzun zaman kullandıktan sonra tüylenen kazaklarınızı tüylerden arındırmak için ponza taşını kullanabilirsiniz. Tüylerin üzerinden hafifçe ponza taşı geçerek yepyeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Yumuşak ponza taşını kullanarak fırın ve ocaklarınızı kendinizi fazla yormadan temizleyebilirsiniz. Bunun için kullandığınız taşın ıslak ve esnek yapıda olması yeterli. Eğer tek başına temizlik için yeterli olmayacağını düşünürseniz deterjanla birlikte de kullanabilirsiniz.

Ponza taşını kullanarak klozetlerinizi de derinlemesine temizleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ponza taşıyla klozeti fırçalamak.

Bitkilerin yetişebilmesi için kaliteli toprağa dikilmesi gerekmektedir. Eğer bitkiniin toprağına ponza taşı eklerseniz toprağın hem suyu hem de bitkinin yetişmesi için temel besinleri tutmasına yardımcı olmuş olursunuz.

Eğer epilasyon yaparken çektiğiniz acıdan şikayetçiyseniz ponza taşı bu alanda da işinize yarayabilir. Öncelikle epilasyon yapacağınız bölgeyi ılık suyla temizleyin ve kurulayın. Taşı kıllar dökülünceye kadar dairesel hareketlerle bastırın ve iyice nemlendirin. Tüm kıllar temizleninceye kadar birkaç günde bir uygulayabilirsiniz.

Eğer evinizde bir evcil hayvanınız varsa ve tüylerini döküyorsa ponza taşını gırgır yapar gibi kullanarak bütün tüyleri toplayabilirsiniz.

Ölü derilerinizin olduğunu düşündüğünüz bölgeyi ıslatarak yine ıslak ponza taşını uygulayarak ölü derilerden arınabilirsiniz. Bu işlemden sonra cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.

Kotlarınızın sıradan görünümünden sıkıldıysanız ponza taşını kullanarak kotlarınıza eskimişi ve yırtık bir görünüm verebilirsiniz.

Ponza taşını yüzünüze hafifçe masaj yapar gibi uygulayarak cildinizi canlandırabilirsiniz. Haftada bir kez peeling şeklinde uygulayabilirsiniz.

Ponza taşına istediğiniz esansları ekleyerek kokulu taşlar elde edebilirsiniz. Odanızda bir altlık kullanarak istediğiniz yere koyabilir ve kokusu bittiğinde yeniden doldurabilirsiniz.

İlgili Videolar

Kaynak: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu