Bilim ve Keşif

Cıva Vücuda Ne Yapar?

instagram takipçi hilesi

Pek çok insan cıvayı ilk olarak okulda öğrenir ve onu bir termometrede bulunan kırmızı sıvı olarak bilir. Bunu genellikle iki gerçek takip eder: Birincisi, cıvanın kendisi zehirlidir ve ikincisi, bu nedenle modern termometreler artık cıva içermez.Cıvanın toksisitesi inkar edilemez. Element hamile kadınlar tarafından emilirse rahimdeki fetüsleri olumsuz etkileyerek doğumdan sonra yavruları etkileyen bilişsel bozukluk gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

civa vucuda ne yapar 1

Titreme, baş ağrısı, nörolojik bozukluklara yol açabilen ve beyin fonksiyonlarını azaltabilen yüksek düzeyde cıva veya bileşik metil cıvaya maruz kalan çocuklarda ve yetişkinlerde de bilişsel hasar meydana gelebilir. Cıva ve bileşikleri ayrıca doğrudan temas yoluyla akciğerler, mide, karaciğer ve böbreklerin yanı sıra cilt ve gözlerde ciddi hasara neden olabilir.

Bununla birlikte, insanlar uzun zamandır garip kimyasal özellikleri nedeniyle cıvaya çekildiler ve hatta bazı durumlarda mucizevi sağlık yararları umuduyla zararlı elementi enjekte ettiler.

Cıva Vücuda Ne Yapar?

QUICKSILVER, Cıvanın Mistik Adı

civa vucuda ne yapar 2

Toksik olmasına rağmen, cıva görünüşe göre binlerce yıldır çok sayıda kültürde insanlar tarafından kullanılmaktadır. Doğal olarak birçok formda bulunur ve eski insanlar tarafından cilt kremleri ve kozmetik ürünleri oluşturmak için kullanılmıştır. Diğer kullanım alanları arasında boya da bulunmaktadır. MS 79‘da Vezüv‘ün patlamasıyla mumyalanmış Roma evlerindeki sanat eserlerinin pigmentlerinde cıva bulunmuştur.

Ancak cıva genellikle en çok simyayla, yani temel metallerden som altın üretmeye ve hastalıkları iyileştirmeye ve simyacıların inandığına göre ölümsüzlüğe ulaşmaya çalışan mistik uygulama ile yakından ilişkilidir. Kükürt ile birlikte cıva, diğer birçok metalle mistik özellikler gösterecek şekilde etkileşime girme eğiliminde olduğu için simyacıların özel ilgisini çekmiştir. M.Ö. 300‘den önce simyacılar tarafından kullanılan cıva “quicksilver” olarak da bilinirdi.

Çin‘de, zengin hanedanların ölümsüzlük iksirleri geliştirmek için simyacıları istihdam ettiği 2.000 yılı aşkın uzun bir geçmiş vardı. Bu iksirlerin birçoğunun bir şekilde cıva içerdiğine ve muhtemelen birçok simyacının erken ölümüne yol açtığına inanılmaktadır. Qin Hanedanlığı‘nın kurucusu İmparator Qin Shi Huang da sözde bir ölümsüzlük iksiri içtikten sonra 49 yaşında ölmüştür.

Zehı̇rlı̇ İlaçlar Ve Delı̇ Şapkacılar

civa vucuda ne yapar 3

Simyacılar, baz metalleri değerli altına dönüştürme mücadelelerinde potansiyel bir mucize malzeme olarak cıvaya yönelirken, daha sonraki yüzyıllarda başkaları da tarihin en ölümcül hastalıklarından biri olan frengiye çare bulmak için bu zehirli elementi kullanmaya çalıştı. Cinsel yolla bulaşan ve 15. yüzyılın başında Avrupa‘da salgın haline gelen hastalık, genel nüfusun bağışıklığının olmaması nedeniyle sayısız ölüme neden oldu.

Hastalığın özellikle dönemin askeri güçleri arasında yaygın olması ve çoğu zaman birçok liderin savaş planlarını bozması frengiye bir çare bulma yarışını başlattı. Hem hap hem de krem formunda bir dizi cıva tedavisi geliştirildi ama her ikisi de sahte idi. Arsenik türevi arsphenamine ve daha sonra antibiyotik penisilin şeklinde hastalık için etkili tedavilerin geliştirilmesi 20. yüzyıla kadar sürdü.

Cıvanın beyin üzerindeki etkisi, çocuk edebiyatının ünlü bir karakterinin alt metninde temel bir espridir: Lewis Carroll‘un “Alice’in Harikalar Diyarında Maceraları” adlı eserindeki Çılgın Şapkacı. Yüzyıllar boyunca cıva, şapka yapım sanatında çok önemli bir malzemeydi ve kullanımı zanaatkârda konuşma bozukluğu ve beyin sisi gibi bir dizi nörolojik soruna yol açıyordu. “Şapkacı kadar deli” deyimi buna gönderme yapar ve Carroll’ın Şapkacısı‘nın dengesiz davranışlarının altında cıva maruziyeti yatar.

Bugün Cıva Zehı̇rlenmesı̇ne Yakalanabı̇lı̇r Mı̇sı̇nı̇z?

civa vucuda ne yapar 4

Günümüzde cıva zehirlenmesi vakaları, bu kimyasalı kullanan ve taşıdığı risklerden habersiz olan önceki toplumların yaşadığı seviyelerle kıyaslandığında yok denecek kadar azdır. Bununla birlikte, halk sağlığını yönetmekle görevli devlet kurumları, belirli şekillerde ortaya çıkabilen cıva zehirlenmesinden kaçınılması konusunda tavsiyelerde bulunmaktadır.

Günümüzde insanları etkileyebilecek en yaygın cıva kaynağı yenilebilir balıklarda bulunmaktadır. Nadir bir element olarak kabul edilmesine rağmen, cıva su altı tortularında doğal olarak bulunur ve solungaç emilimi veya su altı beslenmesi yoluyla balıklara geçer.

Geçtiğimiz yüzyılda, fosil yakıtların yakılması ve madencilik gibi insan faaliyetleri atmosferdeki ve sudaki cıva miktarına katkıda bulunmuştur. Yüksek cıva içeriğine sahip balıkların yenmesi, özellikle hamile kadınlar ve küçük çocuklar için zararlı olabilir. Kral uskumru, kılıç balığı ve köpek balığı o kadar yüksek oranda cıva içerir ki, Kaliforniya Çevre Sağlığı Tehlike Değerlendirme Ofisi insanların bu türleri yemekten tamamen kaçınmasını önermektedir.

Ancak balık, cıva içeriğinin yanı sıra, birçok balık türünün içerdiği omega-3 yağ asitlerinden gelen sağlık yararları ile dengeli bir diyetin sağlıklı bir parçası olarak bilinmektedir. Birçok sağlık danışma kurulu, genel olarak, balık ne kadar küçükse, içinde bulunan cıva seviyelerinin o kadar düşük olduğunu belirtmektedir. Sardalya, somon ve kefal uskumrusu, cıva riski olmadan en fazla sağlık faydası içeren balıklar listesinin başında yer almaktadır.

Cıva Vücuda Ne Yapar ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu