Tarih

5 Kayıp Avrupa Şehri

instagram takipçi hilesi

Kayıp şehirler her zaman hayal gücümüzü büyülemiştir. Atlantis‘ten El Dorado‘ya ve Kayıp Şehir Z‘ye, eski uygarlıkların gerçekte nasıl yaşadıklarını hep merak etmişizdir. Elbette, Truva, Petra, Memphis ve Machu Picchu gibi bazıları yeniden keşfedildi. Ancak diğerleri gizemle örtülmeye devam ediyor. Bu kayıp şehirler de uzak diyarlarla sınırlı değiller. Avrupa’nın da kayıp metropollerde kendi adil payından fazlası var.

Öyleyse, uzun süredir kayıp olan 5 eski Avrupa şehrini keşfedelim. Bu yerler ortadan kaybolmuş olsa da tarihçiler bir gün sırlarını ortaya çıkarmayı umuyorlar. Birkaç tanesi daha mit ve efsane alemine bile girdi. Ancak bu hareketli şehir merkezlerine ne olduğunu merak etmekten vazgeçmeyeceğiz. Ve belki bir gün, ne olduğunu öğrenebileceğiz. İşte;

5 Kayıp Avrupa Şehri

Evonium, İskoçya

kayip sehir 1

Evonium, İskoç tarihine batmış eski bir yerdir. Ve bu listedeki diğer her şey gibi, mit ve efsaneler ile örtülüdür. Kökenleri, geçmiş yüzyıllardaki eski İskoç krallarına kadar uzanır. İskoç bir tarihçi olan Hector Boece, bundan ilk kez 16. yüzyılda bahsetmiştir.

Bununla birlikte, Boece’nin hesapları ve MÖ 330‘a kadar uzanan kralların listesi şüphecilik ile çevrilidir. Birçoğu folklorla iç içedir ve dikkatle ele alınmalıdır. Buna rağmen, bu yarı efsanevi hükümdarların soyağacı 13. yüzyılda kuruldu. Ayrıştırması zor olsa bile orada bir şeyler var.

Kayıp şehrin kendisine gelince, Evonium’un asıl yeri bir tartışma konusudur. Birçoğu, batı İskoçya’daki Oban yakınlarındaki Dunstaffnage‘de olduğuna inanıyor. Diğer İskoç tarihçiler, Evonium var olsaydı, muhtemelen daha güneydeki Irvine‘de bulunacağını öne sürüyorlar.

Irvine, tenha olan Dunstaffnage’den farklı olarak, Orta Çağ boyunca idari ve askeri bir merkez olarak daha büyük stratejik öneme sahipti. Ayrıca, Irvine’i çevreleyen topraklar, o zamanlar “kralın evi” anlamına gelen, tarihsel olarak Cunninghame olarak biliniyordu. Bu bölgenin çok sayıda eski İskoç hükümdarıyla olan ilişkisi, onu Evonium’un olması muhtemel bir yer haline getiriyor.

Güvenilir kanıtların azlığı göz önüne alındığında, Evonium, İngiltere‘deki Camelot‘un İskoçya’daki eşdeğeri olarak görülebilir. Doğrulanmış bir tarihi alandan ziyade efsanevi ve romantik bir güç merkezidir. Ancak bu, insanların ne olabileceğini merak etmelerini engellemedi.

Tartessos, İspanya

kayip sehir 2

Tartessos antik çağda çok müreffeh bir şehirdi. Başlangıçta muazzam zenginliğiyle ün kazandı ve genellikle efsanevi El Dorado ile karşılaştırıldı. İspanya‘nın bugünkü Endülüs bölgesinde yer alan Tartessos, hem bir bölge hem de hareketli bir liman kentiydi. Kültürü, Fenike ve Paleohispanik insanların etkilerini harmanlamıştır. Ekonomik olarak, bakır, kalay, kurşun, gümüş ve altın gibi bol miktarda metal yataklarından yararlandı.

Şehrin refahı o kadar ünlendi ki İncil‘de bile bahsedildi. Eski Ahit‘in Krallar Kitabı 10:22‘de, “Tarshish [Tartessos] donanmasının… birkaç yılda bir altın, gümüş, fildişi, maymunlar ve tavus kuşları getirdiği” belirtilir. Tarihsel kaynakların azlığı ve Tartessos’un yarı efsanevi doğası nedeniyle, bilginler başlangıçta onu bir efsane olarak değerlendirdiler. Hatta bazıları, Herodotus‘un tarif ettiği gibi, efsanevi Atlantis olabileceğini tahmin etti. Şimdi Cebelitarık Boğazı olarak bilinen Herkül Sütunları‘nın ötesindeki konumu göz önüne alındığında, bu yaygın bir varsayımdı.

Ama şehir gerçekten vardı ve şimdi tamamen gitti. Entrikaya ek olarak, Tartessos’un Sevilla‘nın güneybatısındaki Guadalquivir Nehri‘nin bataklıklarında battığına inanılıyor. Bu su yolu, bir zamanlar iç kesimlerdeki toplulukları Atlantik‘e bağlayan gezilebilir bir haliç görevi görüyordu. O zamanlar Tartessos’un durumu her neyse, şimdi onun hakkında pek bir şey bilmiyoruz. Efsanenin ve olası gerçeğin ötesinde, ünlü eski gümüş ve altın şehri, tarihe sağlam bir şekilde ekilmiş durumda.

Vicina, Romanya

kayip sehir 3

Vicina, bir zamanlar şimdi Güneydoğu Romanya‘da gelişen bir ticaret merkeziydi. Stratejik olarak Aşağı Tuna‘da bulunuyordu ve zamanına göre önemliydi. Birincil konumu, gelişmesine izin verdi ve aynı zamanda düşüşüne de katkıda bulundu. 10. yüzyılda Cenevizliler tarafından inşa edilen Vicina, 13. yüzyılda zirveye ulaştı. Ancak 14. yüzyılın ortalarında büyük bir düşüş yaşadı. Uyarı yapılmadan, 15. yüzyılın sonlarında kayıtlardan kayboldu.

Tuna Deltası, Bizans İmparatorluğu, Altın Orda ve Batı için bir buluşma noktası olarak hizmet etti. Vicina, ulaşımı kolay ana nehir üzerinde iyi bir konuma sahipti. Böylece, bu güçler arasındaki ticareti stratejik olarak kolaylaştırdı. 13. yüzyılda Moğolların merkezi fethi, Pax Mongolica olarak bilinen görece bir barış dönemini başlattı.

Bu da ticareti daha da destekledi. Yüzyıllar boyunca, hükümdarları birkaç kez değiştirdi. Cenevizliler, Moğollar, Peçenekler, Türkler, Bizanslılar ve Tatarların hepsi onu kontrol ediyordu. Ancak Vicina’daki ticaret kesintisiz ve karşılıklı olarak faydalı olmaya devam etti.

Ancak Vicina’nın düşüşü 1351-1352 Ceneviz-Bizans Savaşı‘ndan sonra başladı. Bu savaştan sonra Bizanslılar Aşağı Tuna‘nın tüm kontrolünü kaybetti. Ortaya çıkan güç boşluğu ve bölgede artan istikrarsızlık, ticaret yollarının yeniden yapılandırılmasına neden oldu. Yeni pazarlar, nehrin daha huzurlu Eflak tarafında bulunan Braila‘daki limanı tercih etti. Yavaş yavaş ve sonra bir anda, kasaba öldü.

Bazı akademisyenler ayrıca Vicina’nın ortadan kaybolmasının doğal bir fenomenden kaynaklandığını düşünüyor. O döneme ait haritalara ve açıklamalara dayanarak, bir zamanlar güçlü olan ticaret merkezinin, sonunda nehrin altında kalan bir adada olduğuna inanıyorlar. Bu iki konu arasında, Vicina’nın kaderi sonsuza dek günlerini yaşamak değildi. Güneşteki güçlü zamanı geldi ve geçti ve artık sonsuza dek geçmişte kaldı.

Rungholt, Almanya

kayip sehir 4

Kuzey Almanya‘daki Rungholt şehri, birçok tarihçi tarafından eski Avrupa‘nın “Kuzey Atlantis’i” olarak adlandırılmıştır. Bir zamanlar bir efsane olduğu düşünüldüğünde, artık bunun gerçek olduğunu biliyoruz başka pek bir şey bilmesek bile.

Tam olarak nerede olduğu belirsiz olsa da, bu hareketli ticaret merkezi MS 14. yüzyılın ikinci yarısında Wadden Denizi‘nin derinliklerine yenik düştü. Bu dönemde şiddetli fırtınalar, verimli bataklıkların gelgit düzlüklerine dönüşmesine neden oldu. Bu, Rungholt ve diğer küçük kasabaları barındıran tüm ortaçağ Uthland bölgesinin yok olmasına yol açtı.

1362 yılında, St. Marcellus‘un selinin 2’si olarak bilinen yıkıcı bir fırtına, öfkesini serbest bıraktı. 30’dan fazla yerleşim yerini yok etti ve Rungholt içinde ve çevresinde yaklaşık 10.000 kişinin hayatına mal oldu. Kuzey Denizi kıyısı, İngiltere ve İrlanda boyunca, fırtınanın gazabı yaklaşık 25.000 cana mal oldu.

Dahası, kıyı şeridini önemli ölçüde yeniden şekillendirdi. Kumları eski konumlarından kilometrelerce uzağa itti. Bu da bölgedeki tarım ve ticareti kalıcı olarak değiştirdi. Rungholt, bölge içinde en büyük yerleşim yeri ve İskandinavya, Kuzey Almanya, Flanders ve İngiltere‘yi birbirine bağlayan hayati bir ticaret merkezi olarak hüküm sürmüştü. Ancak hava durumu, sonraki on yıllarda kendini sürdürmesi için çok fazla olduğunu kanıtladı.

Tarihsel tahminler, fırtınanın şiddeti sırasında Rungholt’un yaklaşık 2.000 kişiye ev sahipliği yaptığını gösteriyor. Bu, o sırada Hamburg nüfusunun üçte birine eşitti. Ancak fırtına dalgasından sadece birkaç yıl sonra, öldürülmemiş olanlar çoktan gitmişti. Bölgedeki doğal değişiklikler, şehri yeni bir çağa itmek için çok fazlaydı.

Noreia, Avusturya

kayip sehir 5

Alplerin doğu yamaçlarının derinliklerinde, sözde Noreia yatıyor. Bir zamanlar Kelt Noricum Krallığı‘nın başkenti olarak hizmet veren antik bir şehir olduğu söyleniyor. Taurisci kabilesi tarafından yönetilen bu krallık, günümüzün orta Avusturya‘sını, güney Bavyera‘nın bazı kısımlarını ve kuzey Slovenya‘yı kapsıyordu. Keltler, MÖ 500 civarında bölgenin zengin demir cevheri yataklarını keşfettiler. Hızla, gelişen bir çelik endüstrisinin kurulmasına yol açtı.

MÖ 200 civarında Noricum, Roma Cumhuriyeti ile güçlü bir ittifak kurdu. Noriciler, askeri destek karşılığında Romalılara olağanüstü silahlar ve aletler sağladı. Bu ortaklık, iki güçlü Germen kabilesi olan Cimbri ve Teutones, Noricum’un topraklarını işgal ettiğinde çok önemli oldu. MÖ 112‘de Noreia Muharebesi‘nde ezici bir yenilgiye uğramalarına rağmen Romalılar, sonraki Cimbric Savaşı‘nda nihayetinde galip geldiler.

Ama sonra Noreia ve halkının izi soluyor. Hem savaşın hem de Noreia’nın kesin konumu, devam eden bir tartışma konusu olmaya devam ediyor. MS 1. yüzyılın önemli bir figürü olan Yaşlı Plinius, yaşamı boyunca Noreia’yı kayıp bir şehir olarak görmüştür.

Noriea, meseleleri daha da karmaşık hale getiren ulusal tanrıça Noricum’dan da söz etti. Bu nedenle tarihçiler, ismin bir hayranlık gösterisi olarak birden çok yere uygulanmış olabileceğine inanıyor. Bunu bilen uzmanlar, “doğru” olanı asla bulamamak için birden fazla kayıp şehir arayarak çarklarını çeviriyor olabilir.

5 Kayıp Avrupa Şehri ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu