Kültür&SanatGezi Rehberi

İspanya Hakkında 50 İlginç Bilgi

instagram takipçi hilesi

İspanya’da yılda bir kez herkesin sokaklara döküldüğü ve domatesle yemek savaşı yaptığı La Tomatina adlı bir festival düzenleniyor. Dünyadaki hemen hemen herkes İspanya ülkesini duymuştur.

İspanya Hakkında 50 İlginç Bilgi

İspanya, Avrupa’nın içinde yer alıyor ve sömürge dönemlerinde dünyanın çoğunu fethetti. Ama bu kadar küçük bir ülkenin dünyayı nasıl bu kadar etkilediğini hiç merak ettiniz mi? İşte sizi İspanya’ya hayran bırakacak 50 harika bilgi;

İspanya Hakkında 50 İlginç Bilgi

1) İspanya, Kaliforniya eyaletinden biraz daha büyük olan 505990.437 kilometrekaredir.

ispanya hakkinda 1 324x405 1

2) İspanya’nın İspanyolca adı España‘dır.

3) España isminin tavşan anlamına gelen Ispania kelimesinden geldiğine inanılmaktadır. Bu isim toprağa M.Ö. 300 yıllarında Kartacalılar tarafından verilmiştir.

ispanya hakkinda 6 269x405 1

4) Barselona‘nın İspanya’nın başkenti olduğunu düşünebilirsiniz, ancak öyle değil. Madrid ispanyanın başkentidir.

5) İspanya, AB‘nin en büyük ikinci ülkesidir.

6) Bourbon ailesi olarak bilinen İspanyol Kraliyet ailesi, 1700‘lerden beri hüküm sürmektedir.

7) İspanya eski bir ülke olarak kabul edilir, ancak resmi olarak 6 Aralık1978 tarihinde kurulmuştur.

8) İspanya Krallığı resmi adıdır.

9) Marcha Real adlı İspanyol milli marşı, dünyada sözü olmayan sadece 4 marştan biridir.

10) İspanyolca, dünyada konuşulan en popüler ikinci dildir. Dünya nüfusunun %5,85’i ile günümüz itibariyle yaklaşık 442 milyon kişi bu dili konuşuyor.

11) İspanyol bayrağı sarıdır, alt ve üstte kırmızı yatay bir şerit ve bayrağın sol tarafında bir arma vardır.

12) Halka açık yerlerde çıplaklığa karşı herhangi bir yasa yoktur, ancak bazı yerlerde hala uygunsuz kabul edilmektedir ve Barselona gibi bazı bölgelerde sokaklarda çıplaklık yasaklanmıştır.

ispanya hakkinda 7 229x405 1 1

13) İspanya’da diş perisi yoktur. Bunun yerine, bir diş kaybettiklerinde, Ratoncito Pérez adlı küçük bir farenin toplaması için onu yastığının altına koyuyorlar. Karakter, 1894 yılında Madrid’den doğdu ve İspanyol kültürü içinde popüler bir karakter haline geldi.

14) İspanya’nın ulusal hayvanı Boğa‘dır; bu onların boğa güreşi sevgisini temsil etmek içindir.

15) Hayvan refahı nedeni ile boğa güreşi çoğu ülkede yasaklanmıştır, ancak İspanya’nın çoğu yerinde hala yasaldır.

16) Kısaca La Ventas olarak da bilinen La Plaza de Toros de Las Ventas del Espíritu Santo, Madrid’de boğa güreşi için kullanılan ana arenaydı. Ama şimdi müze ve konserler için kullanılmaktadır.

17) Madrid’deki La Ventas, dünyanın en büyük 3. boğa güreşi ringidir ve en büyüğü Mexico CityMeksika‘da ve ikinci en büyüğü ise Venezuela‘dadır.

18) Boğa ile ilgili bir başka spor da “boğanın koşusu” olarak adlandırılır. Bu, İspanya’daki çoğu kasabada yılda bir kez oluyor ve bölünmüş sokakların oluşturduğu bir parkurda 6 ila 10 sığır veya boğanın serbest bırakılmasını içeriyor.

19) Paella, İspanya’nın Valensiya kentinden geldi ve orijinal olarak tavşan, salyangoz ve sebzelerden yapıldı.

ispanya hakkinda 9 270x405 1

20) Pek çok ulusal yemek var ama en iyi bilineni İspanyol omleti veya İspanyolca Tortilla España.

21) İspanya’nın ulusal bir çölü İspanyol Flan‘dır ve ilk olarak 1518 yılında yaratılmıştır.

22) İspanya, ülke genelinde yetişen 250 milyondan fazla zeytin ağacı olduğu için dünya zeytinyağının neredeyse yarısını üretiyor.

23) Teide Dağı, 3.718 metre ile İspanya’nın en yüksek dağıdır. Kanarya Adaları‘nın Tenerife adasında bulunur.

ispanya hakkinda 13 329x405 1

24) İspanya ana karasının en yüksek dağı ülkenin güneydoğusunda yer alır ve Mulhacén olarak adlandırılır. Sierra Nevada sıradağlarında bulunabilir ve 3.478 metre boyundadır.

25) İber Yarımadası‘ndaki en uzun nehir İspanya’da başlar. Tagus nehri olarak adlandırılır ve 1.007 kilometre uzunluğundadır. 716 kilometresi İspanya’dan geçiyor ve ardından sınır boyunca Portekiz‘e giriyor.

26) İspanya’nın ulusal çiçeği, İspanyolca’da Clavel olarak bilinen Kırmızı Karanfil‘dir ve İspanya’nın güneyinde Endülüs ve Aragon‘da yetişir.

27) İspanya’da UNESCO dünya mirası alanları olarak listelenen etkileyici 47 yer var.

ispanya hakkinda 4 324x405 1

28) Guinness Rekorlar Kitabı‘na göre dünyanın en eski resmi restoranı Madrid’dedir. 1725 yılından beri çalışıyor ve adı Sobrino de Botín.

29) İspanya’da bulunabilecek en eski bina, 848 yılında inşa edilmiş olan İngilizce Saint Mary Kilisesi olan Santa María del Naranco Sarayı‘dır.

ispanya hakkinda 15

30) Her yıl La Tomatina adında bir festival var. Domates festivalidir ve sokaklar domatesle büyük bir yemek kavgasına dönüşür.

31) İspanya’nın Lanzarote adasında, Timanfaya Ulusal Parkı‘nda, yiyecekleri ızgara yapmak için volkanın kendisini kullanan El Diablo adında bir restoran var. Yanardağ deliklerinden birinin üzerinde özel olarak yapılmış bir ızgara bulunmaktadır.

ispanya hakkinda 14

32) Kullanılacak ilk Quill kalem türü, MS 600-1800 yılları arasında İspanya’nın Sevilla kentindeydi.

33) 1535 yılında Guglielmo de Lorena, dalış dünyasında önemli gelişmelere yol açacak olan ilk dalış çanını icat etti.

34) İspanya, Pablo Picasso‘dan Salvador Dalí‘yedünyanın en ünlü sanatçılarından bazılarını üretti.

35) “Don Kişot” adlı ilk modern roman, İspanyol yazar Miguel de Cervantes tarafından yazılmıştır. Romanın ilk bölümü 1605 yılında yayınlandı.

ispanya hakkinda 10 327x405 1

36) 1240 civarında İspanya’da doğan Villanovalı Arnold, karbon monoksiti ilk keşfeden kişiydi.

37) Manuel Jalón Corominas adlı bir İspanyol mühendis, 1956 yılında ilk paspas ve kovayı icat etti.

38) İspanya, Avrupa’daki tek maymuna ev sahipliği yapmaktadır. Berberi makakları, bir İngiliz denizaşırı bölgesi olmasına rağmen İspanya’nın güney ucunda yer alan Cebelitarık‘ta bulunabilir.

39) İspanya anakarası ile İspanyol Adaları arasında 9.000’e kadar damarlı bitki türü vardır ve bu da onu Avrupa‘nın en büyük çeşitliliğe sahip ülkesi yapar.

40) İspanya’da bulunan bitki türlerinin sadece %25’i yerlidir.

41) İspanya, İber Vaşağı, İber Kurduİspanyol Dağ Keçisi ve İber Domuzu gibi birçok yerli hayvana ev sahipliği yapmaktadır.

42) İber Domuzu en çok eti ile tanınır. Serrano jambonu yapmak için kullanılır ve en iyi Serrano jambonu, yalnızca meşe palamudu diyetiyle beslenen domuzlardan gelir.

ispanya hakkinda 12

43) 1990 yılında Consorcio del Jamón Serrano Español, İngilizce İspanyol Serrano Ham Konsorsiyumu kuruldu. Amaç, yalnızca en yüksek kalitede İspanyol Serrano jambonunun üretilmesini sağlamak için Serrano jambonu ihracatçılarını ve üreticilerini bir araya getirmekti.

44) Tapas; İspanya’da alkole eşlik edecek küçük yemek tabakları kavramı icat edildi.

45) Efsaneye göre, Kral Alfonso X ciddi bir şekilde hastalandığında, bir kadeh şarabın yanında yalnızca az miktarda yiyeceği sindirebiliyordu. İyileştikten sonra, o andan itibaren tüm Hanların yemekle birlikte sadece şarap servis edebileceğine dair bir açıklama yaptı.

46) Chorizo ​​aslen İspanya’dan, Meksika’dan değil.

47) İspanyolca’da tüm İber usulü tütsülenmiş ve yıllanmış etleri kategorize eden bir kelime vardır ve bu kelime “Embutido” dur.

48) Flamenko dansı, 18. yüzyılda Endülüs, İspanya’da doğmuş bir sanat dalıdır.

ispanya hakkinda 11 315x405 1

49) Flamenko’yu sanat yapan üç unsur vardır ve bunlar; İspanyolca’da “cante” olan şarkı, “baile” dansı ve İspanyolca’da “guitarra” olan gitar çalmadır.

ispanya hakkinda 3 324x405 1

50) İngilizce’de kutsal ailenin bazilikası olarak bilinen La Basillica de La Sagrada Familia‘nın ilk tuğlası 1882 yılında atıldı. Halen inşaat halinde yani inşa edilecek en uzun bina olma unvanını elinde tutuyor.

İspanya Hakkında 50 İlginç Bilgi ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu