Gezi Rehberi

Venezuela’da Gezilecek 10 Yer!

instagram takipçi hilesi

Venezuela bir Güney Amerika ülkesidir. Resmi dil İspanyolca olan ülkede para birimi olarak Venezuela Bolivarı ve Sovereign Bolivar kullanılır. Kuzeyinde Karayip Denizi, doğusunda Guyana, güneyinde Brezilya ve batısında ise Kolombiya ile çevrilidir. Vizesiz gidebileceğiniz ülkelerden biridir.

Bu ülkeye yolunuz düşerse gezilecek pek çok tarihi yapı ve doğal güzelliklere rastlayabilirsiniz. Sizler için bu yerlerden 10 tanesini bir araya getirdik.

1-Angel Şelalesi

venezuela angel şelalesi

Venezuela denildiği zaman ilk akla gelen yer  979 metrelik yüksekliği ile dünyanın en büyük şelalesi olma özelliği taşıyan Angel Şelalesi gelmektedir. Bu şelale, 807 metre boyunca hiçbir engele çarpmadan dans eder gibi akıp sonra Churun Nehri’ne karışmaktadır.

Çevresi yemyeşil alanlarla dolu olan şelalenin oluşturduğu manzara görülmeye değerdir. Eğer Venezuela yolcusuysanız bu şelaleyi hemen ziyaret edilecekler listenize not edin.

2-Bolívar Meydanı

venezuela bolivar meydani

Bolivar Meydanı başkent Caracas’da yer alan şehrin kalbinin attığı bölgedir. Meydanın etrafı turistik yapılarla çevrilidir. Bu meydana gittiğinizde gezip görecek pek çok yapı bulabilirsiniz. Venezuela’da görülmesi gereken yerlerden biridir.

3-Caracas Katedrali

venezuela caracas katedrali

Caracas Katedrali başkent Caracas’ta bulunan ve 17. yüzyılın ortalarında inşa edilen bir kilisedir. 1641 yıllında yaşanan depremde büyük zarar görmüş ve yıkılmıştır fakat 1674 yıllında tekrar restore edilip hizmete açılmıştır. Günümüzde gözde olan turistik yapılardan biri haline gelmiştir.

Mimarisiyle dikkat çeken yapı şehrin önemli sembollerinden biridir. Aynı zamanda Katedralin içinde Simón Bolívar’ın anne ve babasıyla birlikte eşinin de mezarı bulunmaktadır.

4-Canaima Ulusal Parkı

venezuela canaima ulusal parki

Bir doğa parkı olan Canaima Ulusal Parkı Venezuela’nın Bolivar Eyaleti’ne bağlıdır. 30 bin metrekarelik alanda kurulurdur ve dünyanın en büyük altıncı, Venezuela’nın ise en büyük ikinci parkı olma özelliğini taşımaktadır.

Meşhur Angel Şelalesi de bu parkın içinde yer almaktadır. Park, 1994 yıllında UNESCO Dünya Miras listesine alınmıştır.

5-Roraima Dağı

venezuela roraima dagi

Kayıp dünya olarak bilinen Roraima Dağı, adrenalin tutkunları için efsane bir yerdir. adrenalin sevenler için oldukça harika bir yerdir. Özellikle Trekking için oldukça uygun bir yerdir.

6, 8 ve 9 günlük süre seçeneklerinden birini tercih ederek dağın zirvesine çıkabilirsiniz. Dağın tepesine vardığınızda küçük göletler göreceksiniz. Suyu soğuk olan göletlerde şifa bulmak niyetiyle yüzebilirsiniz. Eğer dağcılık merakınız varsa bu dağı muhakkak ziyaret etmelisiniz.

6-Los Roques

los roques beach

Los Roques bir takımada olup her yıl pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Maldivler’e gitmeden de beyaz kumların sardığı plajlarda uzanıp güneşlenebilir, unutulmaz bir tatil yapabilirsiniz.

Muhteşem denizi ve kumu olan adaya gittiğinizde daha önce gitmediğiniz için çok üzüleceksiniz.

7-El Hatillo

venezuela el hatillo

El Hatillo bölgesi başkent dışında kalan renkli evleriyle dikkat çeken bir bölgedir. Küçük ve iç içe sıralanan evleriyle masallardaki mahalleleri andırır. Buraya gittiğinizde bolca fotoğraf çektirebilir ve bölgedeki diğer tarihi yapıları da ziyaret edebilirsiniz.

8-Maracaibo

venezuela maracaibo

Maracaibo, Venezuela’nın başkentten sonraki en büyük ikinci şehridir. Şehirde pek tarihi yapı ve doğal güzellik alanı vardır fakat en popüler olanı şehirle aynı isimdeki Maracaibo Gölü’dür.

Dünyanın en eski göllerinden biri olan Maracaibo Gölü, şehre gelenlerin ilk ziratey ettikleri yerdir. 1957 yıllında göl üzerine dünyanın en büyük betonarme köprüsü olarak tarihe geçen bir köprü inşa edilmiştir. Gölün bir diğer özelliği ise dünyada en çok yıldırımın düştüğü bölge olmasıdır.

9-Valencia

venezuela valencia

Valencia, Carabobo eyaletinin başkentidir ve Venezuela’nın en büyük üçüncü şehri olma özelliğini taşımaktadır. Bölgede çok sayıda sanayi kuruluşu ve fabrika bulunmaktadır.

Şehirde pek çok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı olduğundan dolayı yıl boyunca ziyaretçi akınına uğramaktadır.

10-Barquisimeto

barquisimeto venezuela

Barquisimeto, ülkenin en eski şehridir ve Lara eyaletinin  merkezi olarak kabul edilir. Aynı zamanda günümüzdeki tarımsal faaliyetlerin de merkezidir.

Ülkenin en popüler şehirlerinden biridir fakat endüstriyel anlamda geliştiği için çok fazla ziyaretçi almamaktadır. Ancak yolunuz düşerse pek çok tarihi yapı ve doğal güzellikle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca harika bir gün batımı da izleyebilirsiniz.

 

Kaynak
gezilecekyerler.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu