Yabancı Erkek Ünlüler

Salvador Dali

Salvador Dali Kimdir?

instagram takipçi hilesi

salvador dali 1
Tam adı: Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech (Kısaca: Salvador Dali)
Doğum tarihi: 11 Mayıs 1904
Doğum yeri: Figueres, İspanya
Ölüm tarihi: 23 Ocak 1989
Ölüm yeri: Figueres, İspanya
Boyu: 
Burcu: Boğa
Ailesi: Salvador Dali i Cusi (Babası), Felipa Domenech Ferrés (Annesi), Anna Maria Dali (Kardeşi)
Eşi: Gala (1934 – 1982)
Çocuk (ları): 
Mesleği: Ressam, Oyuncu, Senarist, Heykeltıraş, Yönetmen
Aktif Yılları: 1930’lu ve 1982 yılları arası
imdb-logo
youtube-chaneldeezer logo mbSpotify'den dinle
Sosyal Medyada

Başlıklar

Hakkında

Salvador Dali Kimdir? Salvador Dali, ressam, oyuncu ve senaristtir.

Salvador Dali, 11 Mayıs 1904 tarihinde İspanya’nın Figueres kentinde dünyaya gözlerini açmıştır. Gerçek adı Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech‘dir. Babasının Salvador Dali i Cusi ve annesinin adı ise Felipa Domenech Ferrés’dir. Anna Maria Dali isminde bir kardeşi vardı. Babası bir noterde memur olarak çalışıyordu.

İspanya, Figueras’ta yer alan Colegio de los Hermanos Maristas’da eğitim almıştır. 1921 yılında babasını bir sanatçı olarak geçimini sağlayabileceğine ikna etti ve resim okumak için İspanya’nın Madrid kentine için izin aldı. 1888 ve 1978 yılları arasında yaşayan İtalyan ressam Giorgio de Chirico‘nun eserlerinden etkilenmiştir. Ayrıca nesnelerin geometri açısından incelendiği bir sanat türü olan kübizmi de denemiştir. Hükümete karşı siyasi faaliyetler nedeni ile kısa bir süre hapis yatmıştır. 1925 yılında ise eğitim gördüğü sanat okulundan atılmıştır.

Dali’nin kendi tarzı sonunda kendini göstermeye başladı. Hayal dünyasının tuhaf konularını son derece kesin bir şekilde kaleme alırdı. Her bir nesne dikkatlice çizilirken, diğer nesnelerle tuhaf bir tezat oluşturuyor ve genellikle keskin bir şekilde yukarı doğru eğilmiş gibi görünen bir alanda bulunuyordu. Büyük donuk renk lekelerine karşı koyulmuş küçük nesnelere parlak renkler uygulardı.

Sürrealistler, hayal gücünü serbest bırakmaya yardımcı olmak için sanatsal ve politik özgürlüğe inanıyorlardı. Dali’nin hareketle ilk teması, 1928 yılında Paris’i ziyaret ettiğinde diğer sürrealist sanatçılarla tanıştığı resimleri görerek olmuştur. Dali, 1929 yılında en güzel resimlerinden birkaçını çizmiştir.

1930’lu yılların başlarında sürrealistlerin çoğu, doğrudan politik eylemin herhangi bir sanatsal devrimden önce gelmesi gerektiğini düşünerek hareketten kopmaya başladı. Dali, dünyayı siyasi olarak fethetmekten kaçınmanın bir yolu olarak paranoyak kritik yöntemini ortaya koydu. Gerçekliği beğenisine göre renklendirmek için kendi vizyonunu kullanarak dünyayı gerçekten değiştirmenin gereksiz hale geleceğini hissetti. Paranoyak kritik yöntem, Salvador Dali’nin kendisini bir nesneye bakma ve diğerini görme gücüne sahip olacak şekilde eğittiği anlamına geliyordu.

Dali’nin bu dönemdeki hayatındaki önemli bir olay, o sırada başka bir sürrealistle evli olan Gala ile tanışmaktı. Salvador Dali, 1934 yılında Gala ile dünya evine girmiştir. Çift, 1982 yılında ayrılmışlardır. 1930’lu sonlarına doğru, Dali’nin abartılı görüşü başkalarını kızdırmaya başladı. Önde gelen bir sürrealist olan Fransız şair ve eleştirmen André Breton, Dali’yi sürrealist hareketten men etti. Dali, resim, yazı, sahne tasarımı ve filmlerde çok başarılı olmaya devam etti. Ancak bir sanatçı olarak ciddiyeti sorgulanmaya başlandı.

1983 yılında Dali’nin eserlerinin pek çoğu Madrid’deki Çağdaş Sanat Müzesi‘nde sergiledi. Bu sergi onu İspanya’da büyük bir üne kavuşturdu ve onu İspanyol kraliyet ailesi ve dünyanın dört bir yanındaki büyük koleksiyoncular arasında daha da öne çıkardı. Dali, 1984 yılından sonra bir ev yangınında yaralandıktan sonra tekerlekli sandalyeye mahkum oldu.

Salvador Dali, 23 Ocak 1989 tarihinde İspanya’nın Figueres kentinde kalp yetmezliği sebebi ile vefat etti.

Salvador Dali’nin Bazı Eserleri

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=9jDv0M48BQQ

Fotoğrafları

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu