Sanatçılar ve Kültür İkonları

Salvador Dali’nin Hayatta En Çok Korktuğu Şey Nedir?

instagram takipçi hilesi

Kahraman ve eksantrik Salvador Dali, inanılmaz gerçeküstü görüntüler yaratmak için tuhaf hayal gücünü kullandı: eriyen saatler, uzun bacaklı filler ve ürkütücü çöl manzaraları. Ancak Dali’nin hayal gücünün ürünü olan bu eserler rastgele değildi; bunlar Sigmund Freud‘un dünyayı insan bilinç dışı kavramıyla yeni tanıştırdığı bir dönemde insan zihnini keşfetmeye yönelik girişimlerdi.

salvador dali korktugu sey 1

Tıpkı bir rüyada olduğu gibi, Dali’nin resimlerinde de umutlarımız ve korkularımız, kafa karıştırıcı ve bazen de ürkütücü imgeler aracılığıyla bize geri aktarılır. Bu resimler aynı zamanda bize, kendi korkularından bazılarını tuvale cesurca yansıtan adamın kendisini psikanaliz etme şansı da veriyor.

Karıncalar ve çekirgeler Dali’nin çalışmalarında özellikle yaygın motiflerdir ve karanlık semboller olarak birçok resminde gizlenmiş olarak tekrar tekrar yer alırlar. Örneğin, Dali’nin en sevilen tablosu olan ‘Belleğin Azmi’ndeki sızan saat yüzlerinin arasında, köşedeki bir cep saatinin minik bir karınca sürüsüyle kaplı olduğunu fark etmiş ya da etmemiş olabilirsiniz. Bu bir tesadüf değildir. Dali böceklerden sıradan bir tiksintinin çok ötesinde bir derecede korkardı.

Salvador Dali’nin Hayatta En Çok Korktuğu Şey Nedir?

Dali’nin Böcekler ile İlgili Travması

salvador dali korktugu sey 2

Birçoğumuz gibi Salvador Dali de çocukken ürpertici böcekler tarafından korkunç bir şekilde travmatize edilmiş ve bu durum onda ömür boyu sürecek bir korku ve tuhaf bir hayranlık yaratmıştır. Dali, otobiyografisi ‘Salvador Dali’nin Gizli Yaşamı’nda böceklerle ilgili birkaç rahatsız edici olaydan bahsetmiştir; bu kitap, resimlerinin şifresini çözmek için yararlı bir özet görevi görmektedir.

Örneğin, küçük bir çocukken Dali, kuzeniyle birlikte teneke bir kovaya koydukları yaralı bir yarasayı yanına aldı. Tüylü kanatlı iki ayaklı hayvanı çok seven Dali, bir gün talihsiz yaratığın istenmeyen ziyaretçiler tarafından saldırıya uğradığını fark edince dehşete kapıldı. Hatırladığına göre: ‘ … yarasa, hala yarı canlı olmasına rağmen, çıldırmış karıncalarla doluydu, işkence görmüş küçük yüzü yaşlı bir kadınınki gibi küçük dişlerini ortaya çıkarıyordu.’

Karınca olayı Dali’yi üzmüştü ama karıncalardan çok daha kötüsü çekirgelerdi. Dali’nin hayal edebileceği en dramatik dille anlattığı bir böcek. Çekirgelerin minik yüzlerinin, bir zamanlar yakaladığı korkunç görünümlü bir balığınkine benzediğini fark eden Dali, onlardan sürekli rahatsız oldu. ‘Onları her yerde görüyordum, hiç olmayan yerlerde bile: aniden görülen ve bana çekirge gibi bakan grimsi bir kağıt, herkesi sevindiren tiz bir çığlık atmamı sağlıyordu…’ Dali’nin korkusu, her fırsatta onu böceklerle korkutarak eğlenen diğer çocuklar tarafından daha da kötüleştirildi.

Sürünen Deri Ve Tüyler Ürpertici Tuvaller

salvador dali korktugu sey 3

Bir yetişkin olarak Salvador Dali böcek korkusunu maalesef hiçbir zaman yenemedi. Smithsonian‘a göre, hastaların sanki ciltlerinin her yerinde görünmez böcekler geziniyormuş gibi hissettikleri nadir bir psikolojik durum olan Ekbom Sendromu‘ndan bile muzdarip olabilir.

Dali’ye ölümünden sonra konulan bu teşhis, Paris‘te bir otel odasında gördüğü böceklerden sonra yaşadığı dehşet verici bir olayı hatırlamasından kaynaklanmaktadır. Yaratıklardan rahatsız olan Dali, sırtındaki bir noktanın kene olduğuna ikna olmuş ve onu bir jiletle şiddetle kazımaya başvurmuştur. Bir doktor geldiğinde Dali şunu fark etti: ‘Derime yapışmış olan ne bir tahtakurusu, ne bir kene, ne bir hamam böceği ne de bir siyam ikiziydi – tüm bunlar sadece benim hayal gücümde vardı. Bu sadece daha önce yüzlerce kez gördüğüm küçük bir doğum lekesiydi’.

Özellikle çekirgeler Dali’ye hayatı boyunca musallat olmaya devam edecek, ancak ona ürkütücü ilhamlar vermeye de devam edeceklerdi. Şöyle yazmıştı: ‘Otuz yedi yaşındayım ve çekirgelerin bende yarattığı korku ergenliğimden beri azalmadı. Tam tersine. Belki de daha da arttığını söyleyebilirim. Bugün bile, bir uçurumun kenarında olsam ve büyük bir çekirge üzerime atlayıp yüzüme yapışsa, bu korkunç ‘şeye’ katlanmaktansa kendimi uçurumdan aşağı atmayı tercih ederim.’ Çekirgeler Dali’nin pek çok eserinde korkunun bir sembolü olarak karşımıza çıkar.

Salvador Dali’nin Hayatta En Çok Korktuğu Şey ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu