Bilim ve Teknoloji

Asgardia Nedir? Nerededir?

instagram takipçi hilesi

Asgardia, Paris’te uluslar arası bilim adamlarının bir araya gelerek yaptığı toplantıda uzayda kurmayı planladıkları ülkeye verdikleri isimdir. Meteor, uzay madenciliği, uzay çöpü gibi yeryüzüne faydalı olacağı düşünülen planlardan biridir.

Bilim kurgu filmlerine konu olabilecek tarzdan bir proje olan Asgardia nedir? Vatandaşlık başvurusu nasıl yapılır? Gibi sorulara cevap arayacağımız yazımız ilginizi çekecektir.

Asgardia Nedir?

asgardia nedir

Asgardia, bilim adamlarının dünya yaşantısından bıkmış farklı maceralar arayan insanları bir araya getirerek uzayda kurmayı planladıkları ülkeye verdikleri addır.

Asgardia İsmi Nereden Geliyor?

Bu isim İskandinav mitolojisinde tanrı olam Odin’in hüküm sürdüğü Asgard’dan esinlenilerek bulunmuştur.

Asgardia Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uzaya meraklı kişileri bir araya getirecek olan bu proje açıklandığı andan itibaren büyük ilgi görmüştür. Durum böyle olunca Asgardia başvuru şartları ve Asgardia’da hüküm sürecek olan yaşam kanunları da kafa yorulan konular arasında yerini almıştır.

igor ashurbeyli 1

Projenin lideri Dr. İgor Ashurbeyli’dir. Uzay ülkesinin vatandaşlığını almak isteyenler kendi ülkelerindeki vatandaşlıklarından avzgeçmek zorunda değillerdir. Uzay ülkesi teknik olarak dünyada var olmaya devam edecektir.

Ashurbeyli yaptığı açıklamada vatandaş sayısının 100 bine ulaşması durumunda Asgardia’ya devlet statüsü kazandırabilmek için Birleşmiş Milletler’e başvurabileceklerini belirtmiştir. Uzay ülkesinden vatandaşlık alan insanların bedenen dünyada bulunacaklarını sadece dünyanın başka bir ülkesinde de yaşayabilceklerini belirtmiştir.

Sayılarla Asgardia

uzay ülkesi asgardia

Uzaya merakı olan, uzayla ilgili hayaller kuran, uzaya ilgi duyan insanlar uzay ülkesi Asgardia vatandaşı olmak için dünyanın birçok ülkesinden başvuruda bulunmuşlardır. Fakat yapılan her başvuru olumlu karşılanmıyor.

Başvuran 500 bin kişi içerisinden şimdiye kadar 221 bin kişi vatandaşlık için kabul edildi.

Türkiye’ye baktığımızda Asgardia’ya en çok başvuru yapılan ülkeler arasında yer aldı. İstanbul ise başvuru rekoru kıran kent olarak tüm dikkatleri üzerine çekti. İstanbul’dan yapılan başvuru sayısı 14 binden fazladır.

Asgardia Kanunları

asgardia kanunları nelerdir

Asgardia, hiçbir ülkedeki kuralları dikkate almayan tamamen kendi kural ve yasalarıyla yaşayan bağımsız bir ülke olmayı hedefliyor. Kurulacak olan 12 bakanlık tarafından yönetilmesi düşünülüyor.

Geçtiğimiz dönemlerde tıpkı diğer ülkeler gibi asgardia da kendi anayasasını tüm dünyaya sundu. Bu anayasa üzerinde durulan en önemli iki konu ise barış ve eşitlik.

Asgardia Ne Zaman Kurulacak?

Yapılan son açıklamalara göre uzayda kurulması planlanan ülke olan Asgardia’yla ilgili olarak ilk uydunun bu yılın yaz aylarında fırlatılacağı belirtilmiştir.

Günün birinde uzayda bir ülke kurulabileceği aklınıza gelir miydi? Evet bilim adamları sonunda bunu da yaptı. Bakalım ilk uydu ne zaman fırlatılacak ve neler olacak? Bekleyelim görelim.

https://www.youtube.com/watch?v=OS853NUa9i0

Kaynak
hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu