Bilim ve KeşifYaşam
Trend

Borcam Nedir? Bor’dan mı Üretilir?

instagram takipçi hilesi

Son günlerde borcamın ne olduğu neyden üretildiği halk arasında merak edilir oldu. Yıllardır evimizde kullandığımız, eşimize dostumuza hediye olarak sıklıkla götürdüğümüz borcamı sizler için araştırdık.

borcam nedir
Hepinizin bildiği üzere borcam, ısıya dayanıklı bir yemek kabı. Piyasada çok çeşitli şekillerde ve büyüklükte bulabileceğiniz borcamda her türlü yemeği pişirebiliyor, tatlı ve salatalarınızı yapabiliyorsunuz. Gerektiğinde ocak üzerinde yemek ısıtmak için kullanabiliyor, ya da saklama kabı boyutunda olan kapaklı borcamlarla artan yemeklerinizi saklayabiliyorsunuz.
borcam çeşitleri

Peki ama neyden üretiliyor bu borcam? Bor’dan mı üretiliyor? Bu soruların cevabına gelin hep birlikte bakalım.

Isıya dayanıklı fırın kabı olarak üretilen ürünlere tüketicilerin de görüşü alınarak ‘Borcam’ adı verildi. Aynı zamanda buna benzer pres ürünlere de yine borcam denilmeye başlandı.

Öncelikle Bor Nedir? Sorusuna cevap verelim.

bor elementi nedir

Bor, kimyasal sembolü B olan ve atom numarası 5 olan bir elementtir. Yarı metaldir. Elementel bor doğada bulunmaz ve endüstride saf bor çok zor elde edilir. Çünkü bor, karbon ve farklı elementlerle başka bileşenler oluşturur.

Dünyada en çok bor üreten ülke ise Türkiye’dir. Dünyada elementel bor üreten 3 önemli ülke vardır. Bunlar ; Almanya, A.B.D ve Türkiye’dir.

Bor bileşiklerinin ana kullanım alanı çamaşır makinalarında beyazlatıcı ve ısı yalıtımında kullanılan cam elyafının boraks bileşimi olaraktır. Bor bileşikleri aynı zamanda camların ve seramiklerin şok ısılara dayanıklı olması için kullanılır.

Borcam’ın Özellikleri

 • Öncellikle cam mutfağınızda kullanabileceğiniz en sağlıklı malzemelerden biridir.
 • Borcam ocağa ,fırına koyulabilir. 
 • Temizliği çok kolaydır.
 • Bulaşık makinesinde yıkanabilir.
 • Berrak yapısı sayesinde, yemeklerinizi pişirirken veya sunarken izleme özelliğine sahip olursunuz.
 • Tuzlu yemeklerden, tatlı yemeklerine kadar kullanım olanağı sunar.
 • Yüksek ve düşük sıcaklıkta kullanım sağlanabilir.
 • Genleşme katsayısı soda camının 3 katıdır.
 • Termal şok dayanımı oldukça yüksektir.

Borcam İlk Ne Zaman Üretildi?

ilk borcam ne zaman üretildi

1968 yılında Teknik Cam San. A.Ş.-Topkapı ‘da sert borosilikat kullanılarak camdan ısıya dayanıklı cam ev eşyası, cam boru/çubuk ve laboratuar malzemeleri üretimine başlandı.

1974 yılında M-16 Üfleme makinesi kullanılarak sert borosilikat camdan cam çaydanlık ve bardak otomatik üretimine başlandı. El imalatı çaydanlık, bardak vb ürünlerin üretimi zenginleştirildi.

1977 yılından itibaren, sert borosilikat camdan üfleme ve pres ürünlerin tüm dünyada bilinen önemli bir üreticisi durumunda olan Japon NEG Firması ile karşılıklı ziyaretlerde bulunularak teknik konularla ilgili görüşmeler yapıldı.

1981 yılında günümüzde de cam eşya üretimi konusunda önde gelen firmalardan olan Paşabahçe Fabrikası M-16’ ya göre büyük ürün üretebilen ve teknolojisi daha yüksek olan LH-16 Üfleme Makinesi, M-16 Makinesi yerine devreye alındı.

1985 yılında Japon NEG firması ile cam ev eşyası üretebilmek adına teknik yardım anlaşması imzalandı. Anlaşma ile teknoloji desteği de alınmak üzere üretim için otomatik pres makineleri alındı. Borosilikat camın özellikleri yenilendi ve yeni tasarımlar üretildi. Teknik Cam Sanayi Fabrikası’nda sadece bir adet pres makinesi ile 1986 yılının 2. yarısından itibaren ısıya dayanıklı fırın kabı üretimine başlandı; kapaklı yuvarlak ve dikdörtgen tencereler ile dikdörtgen tepsi ısıya dayanıklı olarak üretilen ilk ürünlerdir.

1986 yılında ısıya dayanıklı olarak üretilen cam fırın kabı ve benzeri pres ürünlere, tüketicilerin de görüşüne sunularak BORCAM adı verildi.

198 yılında ise ‘Borcam ‘ ibaresi tescil edilerek bir marka halina geldi.

1989 yılından itibaren üretim arttırılarak borcamın ürün yelpazesi genişletildi. Oval tencere, kare ve yuvarlak tepsi gibi çok çeşitli şekillerde borcam üretimine başlandı.

İlgili Videolar 

6 Yorum

 1. Yazıda geçen ‘Bor bileşikleri aynı zamanda camların ve seramiklerin şok ısılara dayanıklı olması için kullanılır.’ ifadesi yeterince açık diye düşünüyorum.

 2. Yazıda geçen ‘Bor bileşikleri aynı zamanda camların ve seramiklerin şok ısılara dayanıklı olması için kullanılır.’ ifadesi yeterince açık diye düşünüyorum.

 3. Yani başlıkta sorunun cevabını açık açık verememiş laf salatası bir yazı olmuş, yaniiiii yazan kardeşim BORCAM , Bordan mı yapılırmış? Evet mi Hayır mı?

 4. Yani başlıkta sorunun cevabını açık açık verememiş laf salatası bir yazı olmuş, yaniiiii yazan kardeşim BORCAM , Bordan mı yapılırmış? Evet mi Hayır mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu