Zerdeçal Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Zerdeçal yağı, Hint mutfağında ve Ayurveda’da baharat olarak kullanılan sarı-turuncu bir bitkisel yağdır. Zerdeçal, su ve hindistancevizi yağı karışımında kaynatılarak yapılır. Yiyeceklere lezzet, renk ve besin eklemek için çeşni veya yemeklik yağ olarak kullanılır.

Zerdeçal Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal yağı, bitkisel veya kanola yağları gibi diğer yemeklik yağların yerine daha sağlıklı bir alternatif olarak kullanılabilir. Kolesterolü düşürmede etkili olduğu kanıtlanmıştır ve hatta kanser riskini azaltabilir. Zerdeçal yağı da iltihap ve ağrıyı gidermede son derece etkilidir.

Artrit ağrısını ve şişmesini hafifletmek için topikal olarak kullanılır. Zerdeçal yağının ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmeye, sedef hastalığı, egzama ve siğiller gibi cilt sorunlarını iyileştirmeye ve genel olarak sağlığı iyileştirmeye yardımcı olduğuna inanılıyor.

Zerdeçal, kansere karşı güçlü faydaları nedeniyle binlerce yıldır kutsal bir bitki olarak değerlendirilmiştir. Kemoterapi gören kanser hastalarında sık görülen tromboflebit romatizma (damar iltihabı) olarak bilinen yaygın kan hastalığı zerdeçal ile tedavi edilebilir. Zerdeçal, romatizmal eklemler de dahil olmak üzere tüm vücutta dolaşımı artırmaya ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Vücut üzerindeki bu güçlü terapötik etkisi nedeniyle zerdeçal, Alzheimer, bunama ve Parkinson hastalığı gibi bilişsel sorunları tedavi etmek için en iyi ev ilaçlarından biri olarak kabul edilir. Zerdeçal yağı, artrit semptomlarının giderilmesinde etkilidir ve hatta romatoid artrit için bir tedavi olabilir.

Zerdeçal yağı ayrıca sindirim sistemindeki iltihabı azaltarak crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi iltihaplı bağırsak hastalıklarını da etkili bir şekilde tedavi eder. Hatta dahili olarak alındığında veya karın bölgesine topikal olarak uygulandığında irritabl bağırsak sendromunu (IBS) ortadan kaldırmada etkili olduğu bulunmuştur. Zerdeçal, yanıklardan egzamaya kadar çeşitli cilt rahatsızlıklarına karşı da etkilidir.

Zerdeçal, eklem hareketliliğini ve esnekliği geliştirerek osteoartrit gibi durumların tedavisinde rol oynayabilen güçlü bir antioksidan olarak bilinir.

zerdecal yagi ne 1536x1130 1

Zerdeçal yağı tükettiğinizde, tüm vücuttaki iltihapla savaşmak için kan dolaşımına kolayca emilir. Depresyon veya bipolar bozuklukla uğraşan hastalarda ruh hali değişimlerini düzenleyebilir ve yaşam kalitesini iyileştirebilir.m Zerdeçalın, kadınlarda menstrüasyon sırasında kemik sağlığını, bilişsel işlevi ve ağrının giderilmesini destekleyerek menopoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Zerdeçal Yağının 18 Faydası Önemli Faydası

Anti-inflamatuar Özellikler: Zerdeçal yağının, iltihabı tedavi etmede, ağrı kesici için reçete edilen bazı iltihap önleyici ilaçlar kadar etkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca vücuttaki kronik ağrı ve artrit semptomlarını durdurmada etkilidir. Zerdeçaldan elde edilen uçucu yağ, vücuttaki iltihabı azaltmak için topikal olarak uygulanabilen zerdeçal esansiyel yağı yapmak için kullanılır.

Zerdeçal, enzim üretimini inhibe ederek, inflamatuar hücre büyümesini önleyerek ve vücuttaki inflamasyonu tetiklemede önemli bir rol oynayan lökotrien sentezini inhibe ederek çalışan güçlü bir anti-inflamatuar ajandır.

Antioksidan Özellikler

Zerdeçal yağının anti-inflamatuar özellikleri, vücut oksidatif stres altındayken en iyi sonucu verir çünkü bağışıklık sisteminin gücünü arttırır ve vücut dokularına zarar gelmesini önler. Zerdeçal yağı, vücudun her yerinde hücre hasarını önlemek için zararlı serbest radikallerle savaşan antioksidanlarla yüklüdür.

Artrit Tedavisi

Bilim adamları, zerdeçaldaki kimyasal bir bileşik olan kurkuminin, sağlıklı eklemlere ve kıkırdağa saldıran inflamatuar enzimleri bloke ettiğini bulmuşlardır. Kurkumin ayrıca eklemlerde ağrı ve şişmeyi tetikleyen spesifik bir enzim olan COX-2’yi de inhibe eder. Eklem hareketliliğini iyileştirirken ve artrit ağrısını hafifletirken şişlik ve sertlik gibi semptomları azaltabilir. Zerdeçalın romatoid artriti de etkili bir şekilde tedavi ettiği gösterilmiştir.

Anti-Kanser Özellikleri

Zerdeçal, kanser önleyici özellikleri ile yaygın olarak bilinir. Kanser hücrelerinin vücutta yayılmasını durdurarak çalışır, bu da kanserin yayılmasını veya gelecekte geri gelmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Araştırmalar, zerdeçalın radyasyonun neden olduğu hasara karşı doğal bir radyasyon koruyucu ajan olarak hareket ettiğini ve kemoterapi ve diğer toksik tedavilere maruz kalması gereken kanser hastaları için faydalı olabileceğini düşündürmektedir. 2012 yılında yayınlanan bir araştırma, zerdeçalda bol miktarda bulunan kimyasal bir bileşik olan kurkuminin lösemi hücreleriyle etkili bir şekilde savaşabildiğini buldu. Kemoterapi tedavisinin neden olduğu bulantı ve kusma gibi yan etkileri de azaltır.

Anti-Diyabetik

zerdecal yagi nedir

Zerdeçal yağı, diyabet semptomlarını önlemede ve hatta tersine çevirmede etkilidir, bu da onu sentetik ilaçlara mükemmel bir alternatif haline getirir. Araştırmalar, zerdeçaldaki birincil kimyasal bileşik olan kurkuminin, insülin salgısını artırarak ve insülin direncini önleyerek kan şekerini önemli ölçüde azaltabildiğini gösteriyor. Ayrıca vücuttaki kolesterolü etkili bir şekilde azaltır.

Anti-inflamatuar

Zerdeçal yağı, romatoid artrit, osteoartrit ve diğer inflamatuar durumlarla ilişkili ağrı, şişme ve sertliği azaltarak vücuttaki iltihapla savaşabilir. Kronik obstrüktif akciğer hastalığında (KOAH) ve interstisyel sistitte (idrar yolu bozukluğu) iltihabı etkili bir şekilde tedavi eder.

Migrenleri Hafifletir

Migrenden muzdarip insanlar muhtemelen vücutta iltihaplanma yaşarlar, bu nedenle zerdeçal yağı semptomları hızlı bir şekilde gidermek için harika bir doğal çözümdür. Migren ağrısını önleyebilir veya hafifletebilir ve hatta migren sıklığını azaltabilir.

Cilt Bakım Ürünleri

Zerdeçal yağı, özellikle akne, sedef hastalığı ve egzama yönetimi söz konusu olduğunda, çeşitli cilt bakım uygulamalarına sahiptir. Enflamasyonu azaltarak siğiller ve benler gibi cilt durumlarını tedavi edebilir, aynı zamanda sağlıklı cildi teşvik etmek için vücuttaki kolajen üretimini artırabilir. Zerdeçal yağı ayrıca dolaşımı ve ışıltıyı iyileştirirken ciltteki toksinleri gidererek kırışıklıkları iyileştirmeye yardımcı olur.

Cilt Görünümünü İyileştirir

Zerdeçal yağının kolajen üretimini artırarak ince çizgilerin, kırışıklıkların ve sarkan cildin görünümünü azalttığı gösterilmiştir. Cilt tonunun görünümünü iyileştirirken ve kırışıklıkların görünümünü yumuşatırken cildi sıkılaştırmada da etkilidir. Ayrıca, yaşlanma boyunca cildi nemlendirir ve elastikiyetini korurken, akne izi veya güneş hasarından kaynaklanan yüz ve vücuttaki koyu lekelerin hafifletilmesine yardımcı olur.

Ağız Sağlığı İçin Etkili Tedavi

 Zerdeçal yağı, ağızda ağız kokusuna, diş eti iltihabına ve ağız kokusuna (kötü ağız kokusu) neden olan bakterileri öldürdüğü için dişleri temizlemek için doğal bir gargara görevi görebilir. Ayrıca çürükler, plak ve diş hassasiyeti ile savaşmaya yardımcı olur. Zerdeçal yağı, etkili bir diş macunu yapmak için hindistancevizi yağı ve kabartma tozu gibi diğer doğal bileşenlerle birleştirilebilir.

2001’de yapılan bir araştırma, zerdeçalın ağız sağlığı üzerinde, özellikle plak oluşumuna, diş eti iltihabına ve periodontal hastalığa duyarlı kişilerde önemli bir etkiye sahip olduğunu bulmuştur. Çalışma, bu koşullardan muzdarip kişilerin, üç aylık bir süre boyunca zerdeçal özü içeren bir ağız gargarası kullandıklarında daha az iltihaplanma olduğunu gösterdi.

PMS Belirtilerini Tedavi Eder

Zerdeçal yağı, menopoz ve adet öncesi sendromu (PMS) semptomlarını hafifletmek için topikal olarak uygulanabilir veya dahili olarak alınabilir. Menopozla ilişkili şişkinlik ve kramplar gibi semptomları azaltarak vücuttaki hormon seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir. PMS’nin neden olduğu ağrı ve rahatsızlığı gidermede de etkilidir.

Uykusuzluğu Tedavi Eder

Zerdeçal yağı uykusuzluk için etkili bir çözümdür çünkü sağlıklı bir uyku döngüsünü desteklemeye yardımcı olur ve ayrıca uykusuzluk veya kronik uyku yoksunluğu çekenler için uyku kalitesini artırır. Ayrıca vücuttaki enerji seviyelerini yükseltir, böylece her sabah yenilenmiş ve yola çıkmaya hazır uyanırsınız.

Hormonları Dengeler

Zerdeçal yağı, özellikle PCOS veya menopozdan muzdarip kadınlarda, hatta perimenopoz veya menopozda olan kadınlarda hormon seviyelerini dengelemede etkilidir. Hormonları düzenlemeye ve dengelemeye yardımcı olabilecek hormon dengesizlikleri ile ilişkili serbest radikalleri ve iltihabı azaltır.

Sindirime İyi Gelir

Zerdeçal yağı sindirim sorunları için harika bir doğal çözümdür çünkü hazımsızlığın yanı sıra ülser gibi diğer gastrointestinal sorunları gidermeye yardımcı olur. Safra kesesi işlevini destekleyerek, karaciğer detoksifikasyonunu teşvik ederek ve bağırsak peristaltizmini (yiyecekleri midenizden sindirim sistemi yoluyla hareket ettiren kasları) aktive ederek sindirim sistemi boyunca yiyeceklerin sağlıklı sindirimini teşvik ederken mide astarını toksinlerden korur. Zerdeçalın ayrıca vücuttaki iltihabı azaltarak bağışıklığı güçlendirdiği ve bu da sağlıklı sindirimin korunmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Bağışıklığı İyileştirir

Zerdeçal yağı, vücuttaki bakteri, virüs ve diğer yabancı cisimlerle savaşmaya yardımcı olduğu için etkili bir bağışıklık güçlendiricidir. Vücudun hastalık ve enfeksiyona karşı doğal tepkisini güçlendirerek sağlıklı bir savunma sistemini destekler. Zerdeçal yağı ayrıca vücutta zaten mevcut olan kanser hücreleriyle savaşma yeteneğine sahiptir ve bu da lösemi, lenfoma ve tümörler gibi ciddi hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Göz Sorunlarını Tedavi Eder

Zerdeçal yağı, iltihabı azaltırken göz dolaşımını iyileştirerek glokom, maküler dejenerasyon ve katarakt gibi göz rahatsızlıklarını tedavi edebilir. Ayrıca oksidatif stresin neden olduğu gözlerde sinir hücresi hasarını önleyerek görüşü iyileştirebilir.

Artrit Tedavisi

Zerdeçal yağı, hastalıkla ilişkili iltihabı ve ağrıyı azalttığı için artrit semptomlarıyla mücadelede etkilidir. Ayrıca, artrit alevlenmelerinin oluşumunu azaltabilen eklem kıkırdağının dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olur.

Solunum Bozukluklarını Tedavi Eder

Zerdeçal yağı, akciğerlerdeki ve sinüslerdeki iltihabı azalttığı, nefes almayı iyileştirdiği ve astım semptomlarını en aza indirdiği gösterildiğinden, çeşitli solunum bozukluklarını tedavi edebilir. Hatta bazı araştırmalar konu astım tedavisi olduğunda zerdeçalın belirli steroidler kadar etkili olabileceğini göstermiştir.

Zerdeçal yağı ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu