HastalıklarMental Sağlık

Alzheimer Hastalığına Karşı Neler Yapılabilir? 8 Tavsiye

instagram takipçi hilesi

Alzheimer genetik özelliği olan bir hastalıktır. Ancak bu durumu tamamen genetik olarak özetlemek yetersizdir. Alzheimer hastalığının ortaya çıkmasının altında birçok neden vardır. Bu konuda detaylı yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Peki Alzheimer hastalığına karşı neler yapılabilir? 

Alzheimer Hastalığına Karşı Neler Yapılabilir?

Alzheimer Hastalığına Karşı Neler Yapılabilir?

1.Bulmaca Çözün: Alzheimer hastalığına karşı sıklıkla bulmaca çözülmesi gerektiği söylenir. Bulmaca çözmek beynin çalışmasını sağlayarak, hafızayı kuvvetlendirir. Ancak her gün aynı türde bulmaca çözmek, bir süre sonra faydasını yitirir. Çünkü her gün bulmaca çözen kişilerin artık sorulara karşı aşina olduğu ve zihnini yormadan cevapları bulduğu görülür.

2. Satranç Oynayın: Satranç beyne oldukça büyük fayda sağlayan bir aktivitedir. Beyni kullanmayı teşvik eden satranç oynamak, bir nevi zihin sporudur.

3. Zihni Meşgul Edin: Zihnin meşguliyeti oldukça önemlidir. Beyin, çalışır durumda olmalı ve herhangi bir amaç doğrultusunda üretime geçmelidir. Yaşlılarda Alzheimer görülmesinin en önemli nedeni, zihnin düşünmeye zorlanmamasıdır.

4. Vitamin Alın: Vitamin alımı Alzheimer hastalığını önlemede oldukça etkilidir. Yağda eriyen A, D ve E vitamini alımına özen gösterilmelidir. Özellikle D vitaminin Alzheimer hastalığına karşı etkili olduğu görülür. D vitamini en çok güneşten alınır. Bu doğrultuda yürüyüş yapmak ve güneşlenmek tavsiye edilir.

Alzheimer Hastalığına Karşı Neler Yapılabilir?

5. Fiziksel Aktivitelerle Uğraşın: Hareketsiz yaşam tarzı hem zihne hem de bedene büyük zarar verir. Alzheimer hastalığına karşı spor yapılması gereklidir. Her yaştan kişinin günlük olarak yürüyüşe çıkması tavsiye edilir. Gençlik döneminden itibaren spor yapma alışkanlığı kazanılmalıdır.

6. Düzenli Uyuyun: Uyku düzeni her  yaştan kişi için şarttır. Uyku problemi çeken kişilerde sinir ve stres görülür. Bu nedenle düzenli olarak uyuyan kişiler Alzheimer hastalığına karşı daha dirençli hale gelir.

7. Her Yaşta Öğrenmeye Devam Edin: Öğrenmenin yaşı yoktur diye söylemiş atalarımız. Bu söz gerçekten de çok doğrudur. Zihnin meşgul edilmesi için öğrenme süreci devam etmelidir. Her gün bir bilgi öğrenmeye kendinizi adayabilirsiniz.

Alzheimer Hastalığına Karşı Neler Yapılabilir?

Bugünün bilgisini biz verelim: 0 kan grubuna sahip olan kişilerin Alzheimer hastalığına daha çok dirençli olduğu saptanmıştır. Çünkü 0 kan grubunun beyninde, diğer kan gruplarına kıyasla daha fazla gri madde oluğu tespit edilmiştir.

8. Yabancı Dil Öğrenin: Yabancı dil öğrenmeye genellikle gençlik ve çocukluk döneminde sıcak bakılır. Fakat yabancı dil öğrenmeye her yaşta başlayabilirsiniz. Yabancı dil öğrenmek Alzheimer ve bunama gibi birçok hastalığın önüne geçiyor.

Yapılan araştırmalara göre yaşlılık döneminde bile yabancı dil öğrenmeye çalışılması, zihinsel ve fiziksel gerilemeyi yavaşlatıyor. Bu konu hakkında ilgi çekici bir videoyu buraya bırakıyorum, tıklayarak izleyebilirsiniz.

Alzheimer Hastalığına Karşı Neler Yapılabilir? Hakkında Videolar

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu