Cilt Sağlığı

Dezenfektan Özelliği Bulunan Bitki Yağları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Hijyenimize daha çok dikkat ettiğimiz bu son zamanlarda antibakteriyel ve dezenfekte özelliklere sahip ürünler arayışındayız. Mis gibi kokulara sahip bitkilerden bazıları aynı zamanda dezenfektan özelliklere de sahiptir. İşte bu özelliğe sahip bitki yağları!

Dezenfektan Özelliği Bulunan Bitki Yağları Nelerdir?

1- Okaliptus Yağı

okaliptüs

Solunum yollarını arındıran ve rahatlatan özelliklere sahip Okaliptus Yağı, aynı zamanda Antibakteriyel ve antiviral özelliklere de sahiptir. Burun tıkanıklığı yaşayanların ağız ve burun arasına sürerek rahatlayabilir.

Okaliptol ve sitronellal gibi bileşenleri bulunan bu yağda bağışıklık sistemini güçlendiren güçlendiren ve iltihap önleyen etkiler bulunur. Bundan dolayı mevsim alerjisi içinde faydalıdır. Sinüzitlere bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrıları içinde masajla yağı uygulayabilirsiniz.

2- Nane Yağı

nane yagi 685x456

En doğal mentol kaynağı olarak bilinen nane yağı, doğal bitkiler arasında rahatlatıcı etkisi en kuvvetli olanlardan birisidir. Uzakdoğu, Yunan ve Mısır’ın eski kaynaklarına göre, nane yağı koklamak sinüsleri açar, tahriş olmuş boğaz bölgesini rahatlatır.

Antivirüs özelliğinden dolayı solunum yollarını temizler ve güçlendirir. Nane yağını, doğrudan belirli aralıklarla koklayarak, masaj yaparak veya kaynar suya damlatıp buharını soluyarak kullanabilirsiniz. Hafızayı ve konsantrasyonu güçlendiren nane yağı aynı zamanda fiziksel performansı artırmaya da yardımcı olmaktadır.

3- Lavanta Yağı

lavanta yagi 685x417

Lavanta Yağı bugüne kadar hoş kokusuyla, cilt için olan yararlarıyla, stres azaltmasıyla alakalı olarak birçok kez yardıma koşan değerli bitkilerden olmuştur. Birçok rahatlatıcı özelliği bulunan Lavanta yağının en büyük avantajlarından bir diğeri ise soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonları, öksürük, sinüs tıkanıklığı gibi sorunlara iyi gelmesidir.

Boyun, göğüs ve sırt bölgesine sürülerek bu rahatsızlıklar için fayda sağlanabilir. Diğer yağlarda olduğu gibi yine kaynar suya damlatarak buhar etkisiyle de solunum yoluyla faydalanılabilir.

4- Limon Yağı

limon

Antiseptik özelliği bulunun Limon Yağı, insana aynı zamanda enerji veren bir yağdır. C vitamini, mineral, kalsiyum, potasyum açısından zengin olması da Limon yağını en çok tercih edilen yağlar arasına alır. Limon yağı astım, baş ve boğaz ağrısı, mide bulantısı gibi rahatsızlıkların belirtisini azaltarak bitmesine yardımcı olur. Bu yağında bağışıklık sistemi güçlendirme ve sinüsleri temizleme gibi özellikleri vardır.

5- Çay Ağacı Yağı

Kış aylarında doğal bitkilerin yağlarına çok ihtiyacımız olmakta. Çay Ağacı grip mevsiminde en çok yararı dokunan yağlardan birisidir. 10 konsantre çay ağacı yağının, bakterileri öldürebilecek kadar da kuvvetli olduğu bilinmektedir. Antibakteriyel, antifungal ve antiseptik tüm özellikleri barındıran Çay Ağacı yağı bazı antibiyotiklerden bile etkili olduğunu kanıtlamıştır. Ancak bu yağı seyreltilmiş şekilde kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Doğal Dezenfektan Yağlar ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu