İnternet ve Web

YouTube’u Kim Kurdu?

instagram takipçi hilesi

youtube kurucusu 3

YouTube, her geçen gün kullanıcı sayısı artan özel bir televizyon haline geldi. İçerisinde barındırdığı videolar dünyadaki her kültüre, her zevke ve her inanışa hitap edecek çoğunlukta.  YouTube üzerinden müzik dinleyebilir, filminizi izleyebilir, dizinizi takip edebilir hatta takip ettiğiniz sıradan kullanıcıların günlük hayatlarını gözlemleyebilirsiniz. Peki, artık hayatımızın neredeyse vazgeçilmez bir parçası olan YouTube, kim tarafından ve ne zaman kuruldu?

youtube kurucusu 4

YouTube’un Hikayesi

YouTube, 2005 yılının Şubat ayında Steve chen ve Chad Hurley isminde iki genç tarafından kurulmuştur. Tıpkı Google gibi bir kuruluş hikayesine sahip olan YouTube, kısa bir süre sonra, 9 Ekim 2006’da Google tarafından satın alındı. 20 ay gibi kısa bir sürede milyar dolarlık bir şirket haline gelen YouTube, 1,65 milyar dolara satıldı.

Steve chen ve Chad Hurley, PayPal şirketinde çalışan iki arkadaştı. Ocak 2005’te çektikleri bir parti fotoğrafını ve videosunu arkadaşlarıyla paylaşmak istediler. Ancak dosyaların büyüklüğü sebebiyle e-mail üzerinden gönderimi mümkün olmamıştı. Bunun üzerine kafa yoran iki arkadaş, videoların kolay bir şekilde karşıdaki kullanıcı tarafından izlenebilmesi için YouTube’u geliştirdi. Ancak maddi konular sebebiyle ilk videoyu ancak 23 Nisan 2005 yılında Jawed Karim yüklemiş oldu.

Yotube’a Yüklenen İlk Video

 

Şirketin, Google tarafından satın alınmasında sonra her geçen gün büyümesi gerçekleşti. Daha tanınır ve daha çok kişi tarafından kullanılır hale geldi.

YouTube “broadcast yourself” sloganı ile yola çıkmış bir buluştur. Türkçesi “kendini yayınla” olan bu sloganın, günümüzde hakkının verildiğini düşünüyoruz.

youtube kurucusu 1

YouTube’da En Çok İzlenen Video Hangisi?

YouTube’un kuruluş hikayesi kadar en çok izlenen video da merak konusu. YouTube’da  en çok izlenen video, 15 Temmuz 2012’de yayımlanmış olan PSY – Gangnam Style videosudur.

Günümüzde artık şarkıcıların kaset, CD satmak yerine YouTube üzerinden kazanç sağladıkları bilinmektedir. Bu buluş, dünyanın her yerinden anında hedef videoya ulaşmayı sağlıyor. Bu da kullanım kolaylığı getirdiği için milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Birkaç dakikalık bir video bile dünyanın diğer ucundaki bir kişi tarafından anında izlenebiliyor.

YouTube’a her gün ortalama 65.000 tane yeni video yüklenmekte. Her gün izlenen video sayısı da ortalama 100 milyon civarında. YouTube’a video eklemenin de belli başlı kuralları bulunuyor elbette. Kuralların ihlal edildiği tespit edilen videolar YouTube üzerinden siliniyor.

youtube kurucusu 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu