Bilim ve Teknoloji

Router Nedir, Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

Artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen internet, aslında arkasında oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Büyük sağlayıcılardan evinize internet ağ bağlantıları büyük bir girişimdir ve konu evinize geldiğinde bazı donanım ve bileşenler de gereklidir. Bunlardan belki de en önemlisi yönlendiricidir. Onlarca farklı insanın çalıştığı bir işyerinde tek bir internet ağ bağlantısını yaymanın en iyi yolu budur.

Router Nedir, Ne İşe Yarar?

Router Nedir?

router nedir ne ise yarar6

Türkçe’de yönlendiricinin kısaltması olan router, aynı protokol üzerinde çalışan iki ağı birbirine bağlamak için kullanılan bir ağ aygıtıdır. Temel olarak bu ağlar arasında veri alışverişini sağlayan ana unsurlar yönlendirici olarak kabul edilir.

Yönlendirici tek bir cihaz olabilir veya farklı bir cihazda donanım olabilir. Bu deformasyon görevini etkilemeyecektir. Yönlendiriciler kablolu veya kablosuz olarak çalışabilir. Yönlendirici, kullanıcıları doğrudan İnternet’e bağlamaz, bunun yerine bir servis sağlayıcı tarafından sağlanan bir IP adresi aracılığıyla İnternet erişimine aracılık eder.

Router Ne İşe Yarar?

router nedir ne ise yarar5

Yönlendirici, birincil kaynağı internet servis sağlayıcınızdan gelen bir Wi-Fi ağı üzerinden akıllı telefon bağlantınız aracılığıyla internet yolculuğunuzun önemli bir parçasıdır. Yönlendiriciler, modemlerden sonraki adımdır. Yönlendirici sistemler ve cihazlar da kullanıcı ağ güvenliğinin sağlanmasında en önemli adımlardan biridir.

Daha doğrusu, bir yönlendirici bir ağ alanını genişletir. Özellikle büyük evlerde veya kalabalık çalışanların olduğu işyerlerinde tek bir modem üzerinden paylaşılan bir internet ağ bağlantısının daha geniş bir alanda daha verimli kullanılmasını sağlar.

Router Nasıl Çalışır?

router nedir ne ise yarar4 405x405 1

Yönlendirici sisteminin iki farklı çalışma prensibi olduğu söylenebilir. En yaygın kullanılan yönlendiricilerin amacı, modem üzerinden geçen internet bağlantısını alıp yeni bir ağ noktası oluşturacak şekilde yeniden yapılandırmaktır. Yani Wi-Fi ağlarının ulaşamadığı yerlere erişmek için kullanılır.

Yönlendirici aygıtın bir diğer görevi de yeni bir ağ noktası oluşturmaktır ancak bu kez oluşturulan ağ noktası kullanıcı için yeni bir IP adresi tanımlar. Bu açıdan bakıldığında, bir yönlendirici tek bir ağı birden çok benzersiz ağa dönüştürebilir. Elbette her yönlendirici aygıtın görevleri farklı olabilir.

Router İle Modem Arasındaki Fark Nedir?

router nedir ne ise yarar3

İnternete bir modem aracılığıyla bağlandığınızdan, evinizdeki internet ağı bağlantısı için bir modem şarttır. Ancak, bir yönlendirici aracılığıyla doğrudan İnternet’e bağlanamazsınız. Yönlendirici, modem üzerinden aldığı ağ bağlantısını yalnızca diğer yerel ağlar ve cihazlarla paylaşır. Günümüzde kullanıcılara yönlendirici işlevi gören modemler de sunulmaktadır.

Router Kurulumu Nasıl Yapılır?

router nedir ne ise yarar2 768x597 1

Yönlendirici ayarları da cihazın kullanıldığı alana göre değişir. Kullanıcının yeni bir IP adresi alacağı bir ağ noktası oluşturacak bir yönlendirici kullanıyorsanız, çoğu durumda bir ethernet kablosu kullanılarak doğrudan ana internet ağına bağlanması gerekecektir. Bundan sonra, adımlar modem kurulumuna benzer.

Yeni bir ağ noktası oluşturan ve Wi-Fi ağınızın ulaşamadığı noktalara internet sağlayan bir yönlendirici kullanıyorsanız, çoğu durumda onu bir prize takmanız yeterlidir. Bu tür cihazların üreticileri, mobil uygulamalar aracılığıyla parola ve ad gibi şeyler belirlemenize izin verir.

Router İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu