Bilim ve Teknoloji

Tuz Lambası nedir? Faydaları nelerdir?

instagram takipçi hilesi

başucunuza tuz lambası koyun

Tuzdan lamba yapıldığını biliyor muydunuz ? Kulağa çok ilginç gelebilir fakat görüntü olarak oldukça güzeldir ve dekoratif amaçlı kullanılmasının yanında sağlığa faydalı pek çok özelliği vardır.

 

renk değiştiren tuz lambası

Tuz lambası, kaya tuzunun içine tuzu ısıtacak bir ampul koyulmasıyla oluşturulan lambalardır. Bu lambanın özelliği lambanın içerisinde bulunan kaya tuzunun ısınmasıyla ortama negatif iyon yaymasıdır. Açık havada, deniz kenarlarında ya da bir şelale yakınında kendimizi daha iyi hissederiz. Çünkü bu tarz ortamlarda havada bol miktarda negatif iyon bulunur. Bu iyonlar sağlığımız için oldukça faydalıdır. Tuz lambaları da buradan yola çıkılarak tasarlanmıştır.

farklı şekillerde tuz lambaları

İçinde yaşadığımız evler, ofisler vb kapalı ortamlar negatif iyonları içeriye alamıyor. Çevremizde bulunan elektrikli eşyalar kullandığımız cep telefonları ya da bilgisayarlar fazla miktarda pozitif iyon üretimine neden oluyor. Bu pozitif iyonlarsa kendimizi daha yorgun, halsiz, depresif ve sinirli hissetmemize neden oluyor. Bunun yanında kişide eklem veya romatizma rahatsızlığı var ise bu ağrıları daha yoğun hissediyor.

Negatif iyonlar ise pozitif iyonların tam aksine kişinin kendini daha iyi hissetmesini, zinde ve dinç kalmasını sağlıyor. Yapılan araştırmalar, negatif iyon içeren ortamların astım, mevsimsel depresyon, yorgunluk ve baş ağrısı gibi şikayetleri hafiflettiğini gösteriyor. Ayrıca bu tarz ortamlarda kişilerin hareket kabiliyetleri artıyor, performansı artıyor ve hata oranı düşüyor.

tuz lambaları

İşte tuz lambaları tam da bu noktada devreye giriyor. Bu lambaların yaydığı negatif iyonlar havadaki toz, mikrop ve bakterileri temizliyor. Havadaki koku ve nemi azaltıyor, kişiye daha rahat bir uyku ortamı hazırlıyor, sigaranın etkilerini azaltıyor, yaraların iyileşme sürecini azaltıyor.

tuz lambası kullanımı

Tuz lambası, içinde bulunan ampul sayesinde ısınıyor ve ısınan havayla birlikte havaya negatif iyon yaymaya başlıyor. Çalışma odanıza, bilgisayarlarınızın yanına ya da başucunuza koyacağınız bir tuz lambası hem ortama değişik bir görünümü kazandırır hem de dinmek bilmeyen baş ağrılarınızdan, stresten ve uykusuzluktan kurtarabilir.

Genel olarak tuz lambasının faydalarına değinecek olursak;

  • Stres, fiziksel ve ruhsal yorgunluk, migren ağrıları ve uykusuzluğa iyi gelir.
  • Astım, bronşit, nezle ve grip gibi üst solunum yolu hastalıklarına karşı tedavi edicidir.
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
  • Sizi daha zinde tutar, gün içinde daha aktif olmanızı sağlar.
  • İşyerinizde performansınızı ve konsantrasyonunuzu arttırır.

Sağlığa faydaları nedeniyle negatif iyon yayan farklı cihazlar da kullanılmaktadır. Tuz lambası bunların arasında uygun fiyatlı, hem göze hem ruha hitap eden, dekoratif olarak da ortama hoşluk katan doğal bir alternatiftir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu