Bilim ve KeşifYeni Teknolojiler

HAARP Teknolojisi Nedir? HAARP Deprem Yaratır Mı?

instagram takipçi hilesi

Türkçe diline “Yüksek Frekanslı Etkin Güneşsel Araştırma Programı” olarak çevrilen HAARP, ABD’nin Alaska eyaletinde yer alan bilimsel bir projedir. İngilizce adı “High Frequency Active Auroral Research Program” dır.

“HAARP” araştırma istasyonu olarak anılan radyo elektronik vericisi 1997 yılında faaliyete geçmiştir. İstasyon, Sırp bilim adamı Nikola Tesla‘nın teorisini hayata geçirerek iyonosfere 3.5 megavat güç ve 10 megahertz boyutunda dalgalar gönderiyor.

Belli bir bölge üzerinde güneşten bin kat daha güçlü enerji gönderme özelliğine sahiptir. Uzmanlara göre bu yapay ışınlar dünyadan 600 kilometre uzağa ulaşabiliyor. Yüksek bir yerden yansıtılarak dünyanın herhangi bir yerine yansıtılırsa HAARP o bölgede mikrodalga fırın etkisi yaratıyor.

HAARP Teknolojisi

HAARP Teknolojisi Deprem Yaratır Mı?

HAARP, iyonosferin özelliklerini ve davranışını incelemek için Alaska Üniversitesi ile ortak bir projenin sonucudur. Şu anda Pentagon tarafından kontrol ediliyor ve ABD ordusuna hizmet etmektedir.

Projenin kurulduğu Alaska’nın toplamda 180 dev antene sahip olduğu söyleniyor. Yetkililerden yapılan açıklamaya göre, bu antenler manyetik dalgalar üretiyor. Havadan gelen füzeleri imha etme, yer altı araştırmaları yapma, denizaltı ve gemilerle iletişimi kolaylaştırma, atmosferi bozma gibi işlevleri yerine getiriyor.

HAARP Teknolojisi

HAARP teknolojisi başlangıçta Sırp asıllı Amerikalı bilim adamı Nikola Tesla tarafından oluşturuldu. Tesla, atmosfere düşük seviyeli manyetik dalgalar göndererek güçlü enerjinin üretildiğini buldu. HAARP’ın kurulu olduğu alana herhangi bir uçağın yaklaşması ya da üzerinden uçması yasaktır. Elektromanyetik dalga araştırmaları alanı uçaklar için çok tehlikelidir. Herhangi bir uçak yaklaşırsa, kurulu antenler faaliyetlerini otomatik olarak durduracaktır.

HAARP teknolojisi, yapay depremler yaratmak, meydana gelebilecek şiddetli bir depremi küçük parçalara bölerek etkisini azaltmak, belirli bir alanın haberleşme ağını kesmek, elektronik cihazların işleyişini azaltmak ya da tamamen durdurmak ve iklim koşullarına müdahale etmek gibi işlemlerde kullanılmaktadır.

Türkiye HAARP’ı Kullanıyor Mu?

Araştırmacıların yaptığı açıklamalara göre Türkiye’de bu teknoloji ile yakından ilgilenmektedir. Hatta Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde sadece bu teknoloji ile ilgilenen bir ekibin olduğu da söylenmektedir. Fakat ne şekilde kullanıldığı ve nerede olduğu bilinmemektedir.

HAARP Teknolojisi

HAARP Teknolojisi İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu