Akıllı Telefonlar ve Tabletler

iPhone 16 ve iPhone 16 Pro Nasıl Olacak? Özellikleri Neler Olur? İşte Tüm Sızıntılar! (Güncellenir)

instagram takipçi hilesi

2024 sonbaharında tanıtlacak olan iPhone 16 ve iPhone 16 Pro ile ilgili tüm sızıntıları bu yazımızda derleyeceğim. Aynı zamanda yeni sızıntılar olduğunda bu yazımın da yeni bilgiler ışığıdan güncellenebilir olduğunu hatırlatmak isterim.

Bildiğimiz gibi yıllardır Apple iPhone modellerini Eylül ayında tanıtır ve Ekim sonuna doğru satışa sunar. Bir sonraki model hakkındaki meraklar ise yılbaşından itibaren artar. Şimdiye kadar olduğu gibi hep söylentilere yakın model ortaya çıktığından üç aşağı beş yukarı ana hatları bu aylarda belli olmuş olur.

Gelelim yerli ve yabancı kaynaklardan derlediğim tüm sızıntılara ele almaya. Başta da söylediğim gibi yeni sızıntılar oldukça eklerken, belirginleşen sızıntılar yerine bir önceki bilgiler de güncellenebilir olacak. Bu anlamda bizi takip etmeyi unutmayın!

Unutmadan 2024 yılı itibariyle daha etkili kullandığımız twitter yani X hesabımızı da takip ederek, bu yazımıza olan güncellemelerden haberdar olabilirsiniz. Buradan Maksatbilgi.com twitter / X hesabımızı takip edebilirsiniz.

Apple iPhone 16 ve iPhone 16 Pro Serisi Nasıl Olacak? İşte Tüm Sızıntılar!

iPhone 16

Baştan tasarımıyla başlamak isterim. Ardından sızıntılar ışığında beklenen özellikleri ele alacağım. Çünkü hiç kuşkusuz kullanıcıların ve bu modeli sevenlerin ilk baktığı şey tasarımının nasıl olacağıyla ilgili merak edilenler oluyor.

İlginizi çekebilir: iPhone 15 Özellikleri ve Fiyat Listesi

iPhone 16 ve iPhone 16 Pro Tasarımı Nasıl Olacak?

Bu konu hakkında birçok kaynakta birçok görseller var. Fakat telefon üreticileri yeni modellerini tasarlayıp, üretim aşamasına geçmeden hemen önce kalıplarını aksesuar ve kılıf üreticilerine gönderirler. Bu aşamada oluşan en ufak bir sızıntı sayesinde ise modeller hakkında kullanıcılara bir fikir sunar. İşte kalıplarda ortaya çıkan o görüntüler:

iphone 16 tsarimi

Yukarıdakiler kılıf firmalarına gönderilmek üzere olan kalıplardır. Burada iphone 16 modelinin nasıl olacağıyla ilgili keskin bir fikir sunmakta. Bu düz modeli olarak görünüyor. Pro modelleri için ise henüz kalıplardan alınan herhangi bir görüntü yok. Aşağıdaki görsel tamamen sızıntılardaki yoruma dayalı olan görseldir. Temsili diyebiliriz.

iphone 16 ve 16 pro sizinti

Yukarıdaki görüntüde 16 modelinin yanı sıra bir SE modelinin de geleceği konusunda sızın kaynağından alınan bilgidir. Tabi yeni modellerle birlikte lansman renginin de farklı bir renk olacağını hatırlatmak gerekir. Aşağıdaki görüntüde ise daha yeni bir görüntü:

iphone 16 ve 16 pro goruntuleri yeni

iPhone 16 serisi, yukarıdaki görüntülerde de anlaşılacağı üzere tasarım olarak çok büyük olmasa da kamera yerlerinde büyük değişiklik yapacağına benziyor. Özellikle baz modeli olan iPhone 16 düz modelinin kamera lenslerinin konumlandırmasında tıpkı X modeline benzer bir açıda kamera lensleri dikey olarak konumlandırılmıl gibi duruyor. Bu konuda birçok kaynak aynı kanaatte.

Diğer bir görüntü ise Pro modelleriyle alakalı olan. Bu görüntüde pro modelinde tasarım olarak pek değişikliğin olmadıyla alakalı bir görüntü:

iphone 16 pro
Screenshot

Daha Büyük Tasarım ve Büyük Ekran

En büyük değişim uzun süredir olduğu gibi yine Pro modellerinde yaşanacak gibi. Özellikle ekran kasa oranından büyük incelme ve düşme olacak. Bununla birlikte, ekranlarda da büyüme gerçekleşecek:

  • iPhone 16 Pro Ekran Boyutu: 6.1 inc yerine 6.3 inc olacak
  • iPhone 16 Pro Max Ekran Boyutu ise: 6.7 inc yerine 6.9 inc olacak.

Yeni Eylem Düğmesi

iPhone 15 ile gelen ses düğmesinin yerine eylem düğmesinin gelmesinin ardından iPhone 16’da da aynı olacak gibi. Buna ilave olarak da yeni bir ikinci eylem düğmesinin de olacağı sızıntılar arasında en çok konuşulan konulardan biri.

Sizinti iPhone 16 Pro and iPhone 16 Pro Max 3

iPhone 16 Serisinin Kameraları

İphone 16 Kamerası

iphone 16 kamera sizintisi

Düz modeli olan iPhone 16 modelinde 48 MP çözünürlük ve f1.6 diyafram açıklığında olacak. İkinci kamera ise 12 MP çözünürlük ve f2.4 diyafram açıklığında olacak. Ultra geniş açı özelliği olacak. Bu modelde bir önceki model olan iphone 15 ‘den fazla özellik olarak ayrılacağı düşünülmüyor. Ön kamerada ise muhtemelen 12 MP kamera ve f1.9 diyafram, 4K 60 fps video kaydı becerisi olacak.

iPhone 16 Pro Ailesinin Kamera Özellikleri

Özellikle kamera lenslerinin 300 mm değerinin üzerinde olacağı belirtilerek, 14 ve 15′ TKİ 77 milimlik odak uzaklığıyla karşılaştırıldığında çok daha net görüntüler elde edileceği ifade ediliyor. Ayrıca, geniş açı kameranın 16 serisinde 48 megapiksele yükseltileceği belirtiliyor.

Bu gelişmelerin özellikle portre ve düşük ışık çekimlerinde performans artışı sağlayacağı öngörülüyor. Yeni modellerde bulunacak olan tetra prism telefoto kamerasının boyutları artacak ve ekran-gövde oranının yükselmesi bekleniyor.

Batarya Kapasitesi

Ekran büyürde pil kapasitesi artmaz mı? İşte iPhone 16 modellerinde olacak olan batarya kapasiteleri:

  • iPhone 16 Pro pil kapasitesi: 3,274 mAh yerine 3,355 mAh olacak

iphone 6 pil kapasitesi

Diğer Özelliklerle ilgili detaylar

+ iOS 18’in tanıtımıyla birlikte Apple yapay zekaya önem vererek daha akıllı bir telefon haline getirmek istiyor.

Yeni gelişmeler oldukça bu yazımız güncellenmiş olacaktır.

iPhone 16 Ne Zaman Çıkacak?

iPhone 16 sizintilari

Apple, yaz ayında iOS güncelleme lansmanı yapar, WWDC etkiliğinde yeni işletim sistemlerini tanıtır. Bunu developerlar 3-4 ay boyunca test ederler. Kullanıcılara da gelen beta testler sonucunda yeni modellerle bilrikte kullanıma sunar. Bun da Eylül ayını işaret eder. Bu hep böyle olmuştur.

iPhone 16 Sızıntıları ile ilgili Videolar

İbrahim İbil

MaksatBilgi'nin kurucusu ve geliştiricisidir.Daha önce yüksek hitli web siteleri ve reklam ajans şirketi kurmuştur.Şimdi ki hedefi ise MaksatBilgi'de , İnsanların aradığı içeriği ;düzenli ve anlaşılır ,bol içerikli sunmayı hedeflemiştir.MaksatBilgi, 2013 yılından beri yayında olup öncesinde araştırma ve ekip kurmayla çalışma yapmak için bir sene boyunca çalışılmış bir projedir.Sürekli geliştirilmektedir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu