Kişisel Bakım

Tırnak Batması Nedeniyle Yaşadığınız Acıları Önleyebilirsiniz

instagram takipçi hilesi

Tırnak batmasıyla uğraşan kişilerin öykülerine bakıldığında yanlış tırnak kesimi ve bakımının önemli bir neden olduğu görülür. Buna ek olarak bir takım yapısal bozukluklar da tırnak batması sorununa yol açabilmektedir. Her duruma karşı tırnak batmasının önlenebilmesi için izlenebilecek bir takım yollar bulunur.

tirnak batmasi

Tırnak Batması Nedir? Neden Olur?

Gelişim yaşlarına bakıldığında ergenlik çağı ve yaşlılık dönemlerinde tırnak batması sorununun daha sık görüldüğü fark edilir. Bunda çeşitli sebepler rol oynayabilmektedir. Ayaklarda önemli ağrılara yol açan batık tırnak sorununu daha yakından tanımak, önlenebilmesi için önemli bir yol haritası çizer. Neden kaynaklandığı bilindiğinde bireysel olarak tırnak batması nasıl önlenir sorusuna faydalı yanıtlar alınabilir.

Tırnak Batması Nedir?

En özetlenmiş halinde tırnak batması; ayak tırnaklarının içe doğru büyümesi olarak tanımlanabilir. Bu sorun kimi zaman yapısal bozukluklardan ileri gelebilir. Ancak büyük çoğunlukla ayak tırnaklarının yanlış kesiminden kaynaklandığı söylenebilir. Ayrıca ayakların özenli kullanılmaması da bu soruna davetiye çıkarır niteliktedir. Büyük oranda her iki ayağın baş parmaklarında görülür.

Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnak batmasının ortaya çıkış nedenleri herkesçe bilinmelidir. Bu sayede henüz tırnak batması sorunuyla karşılaşmamış olan kişiler de bu sorunu önleyebilmek adına gerekli tedbirleri alabilirler. Tırnak batması neden olur sorusuna cevaben şu maddeler sıralanır:

  • Tırnakların doğuştan gelen şekil bozukluğu
  • Tırnak genişliğinin doğuştan tırnak yatağından büyük olması
  • Ayak tırnaklarının yanlış kesimi
  • Özellikle önlerden ayağı sıkan ayakkabılar giyilmesi
  • Tırnak bölgesine alınan darbeler

Buradan da anlaşılacağı üzere kalıtsal nedenler hariç olmak üzere insanların hatası, tırnak batması sorununa doğrudan etki edebilmektedir.  Bunları önlemek için yapılması gerekenler ise şu şekilde ifade edilebilir:

  • Ayak tırnaklarının ayda 1 veya 2 defadan fazla kesilmemesi
  • Tırnak kesiminin düz ve yüzeysel yapılması
  • Geniş ve rahat ayakkabılar giyilmesi
  • Ayak tırnaklarının, özellikle baş parmakların darbelere karşı korunması

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Ayak tırnaklarında batma sorunu yaşayan herkesin aklında bu soru mutlaka bulunur.  Çünkü, özellikle yürüme fonksiyonunu ciddi ölçüde etkiler. Kişi yürürken ve dururken önemli ağrılar yaşayabilir. Bu sebeple de tırnak batması nasıl geçer sorusunun yanıtı bu sorunu yaşayan herkes için oldukça önemlidir.

Batık tırnak sorununun iyileştirilmesi için podoloji hizmetlerine başvurulması gerekir. Ayak sağlığı merkezlerinde gerçekleştirilen bakım ve temizlik sayesinde yaşanan ağrılar büyük ölçüde azaltılır. Bu sayede insanların tırnak batması nedeniyle kaybettiği fonksiyonellik geri kazandırılabilir.

Bu kapsamda yürütülen hizmetler öncelikle varsa bölgedeki iltihabın temizlenmesiyle başlar.  İltihaptan temizlenen bölgeye çeşitli aparatlar uygulanabilir. Burada podologun yapacağı gözlem ve değerlendirme büyük öneme sahiptir. Batık tırnak üzerine uygulanan tel ve bantlar yardımıyla bozulan tırnak şeklinin düzeltilmesi mümkün olabilmektedir. Tedaviden sonraki süreçte ise ayak sağlığı ve bakımına dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde tırnak batması sorunu tekrarlayabilen bir sorundur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu