Kişisel Bakım

Manikür Yaparken En Sık Yapılan Hatalar!

instagram takipçi hilesi

manikür yaparken yapılan hatalar

Güzellik kadınlar için olmazsa olmazdır. Saçlarından tırnaklarına kadar güzellik için her türlü bakımı yaparlar. Güzelliğimizi tamamlayan en önemli noktalardan biri de bakımlı tırnaklardır. Tırnak bakımı için kimi kadınlar kuaforleri tercih ederken kimileri ise manikürlerini kendi yapmayı tercih ederler.

Manikürünüz ister kendiniz yapın ister pofesyonel yardım alın bazı hatalara düşebilirsiniz. Çünkü profesyonel kişiler de manikür yaparken bazı hatalar yapabilirler.

Bu yazımızda sizler için manikür yaparken yapılan hataları bir araya getirdik. Eğer siz de bu hatalara düşüyorsanız bu alışkanlıklardan derhal vazgeçmenizi öneririz.

Ekipmanları Yıkamamak!

manikür setinizi kullanmadan önce temizlemelisinizmanikür setinizi kullanmadan önce temizlemelisiniz 2

Manikür yapmaya başlamadan önce ilk yapmanız gereken kullanacağınız araç ve gereçleri muhakkak yıkamanız gerekir. Çünkü yapılan araştırmalar tırnakların etrafındaki ve altındaki en büyük zararlı bakterileri depoladığı gözlenmiştir. Eğer ki manikür yaparken kullandığımız aletleri temizlemezsek bu bakterinin yayılmasına neden olur.

Bir diğer yaygın yapılan hata ise bütün aletleri kapalı bir torbada saklamaktır. Bu işlem aletlerdeki bakterilerin daha hızlı üremesine neden olur. Bu yüzden manikür ekipmanlarınızı nefes alan bir kap içinde muhafaza etmeniz gerekir.

Manikür setlerinizi temizlerken alkol kullanmanız şarttır. Temiz bir pamuğa saf alkol dökerek bütün ekipmanlarınızı silmelisiniz. Kullanabileceğiniz bir diğer malzeme ise zefirandır. Islatılmış pamuk yardımıyla manikür aletlerinizi zefiranla temizleyebilirsiniz.

Katikül Kesmek!

tırnak etlerini kesmek yerine itmelisiniz

Tırnak çevresindeki etleri kesmek sağlık için sakıncalıdır. Çünkü tırnak kenarlarındaki bu uzantıların fazla alınması tırnak etrafındaki dokuyu korunmasız bırakır ve tırnak dibinden enfeksiyon dolmasına neden olabilir. Hatta daha da ileriye giderek tırnak matriksi hasarına bağlı olarak enlemesine oluklanmalar olabilir.

Bunların dışında katiküller tekrar büyüdüğünde görüntü tamamen kötüleşebilir. Bu duruma sebep olmamak için yapmanız gereken bir tarafı tırnakları temizlemek için sivri diğer tarafı ise yassı olan ve tırnak etrafındaki etleri itmek, tırnak üstünü temizlemek için gülağacı çubuğu kullanmak.

Baz kullanmamak!

oje sürmeden önce baz kullanın

Pek çok kadın oje sürmeden önce baz sürmek zaman kaybettireceği için bu adımı atlıyor. Ancak baz kullanmak sürdüğünüz ojenin daha kalıcı olmasını sağlar. Hem de ojelerinizi silerken işinizi kolaylaştırır. Çünkü baz sayesinde kullandığınız renkler tırnaklarınıza geçmez.

Tırnakların Yanlış Törpülenmesi!

tırnakları tek bir yöne törpülemelisiniz

Düzgün bir tırnak görüntüsü elde etmek için tırnaklarınızı törpülerken törpüyü ileri geri hareket ettirmemelisiniz. Çünkü bu hata hem tırnaklarınıza zarar verir hem de görüntüsünü bozar. Aynı zamanda tırnakların daha kolay kırılmasına sebep olur. Bu yüzden törpüleme işlemini dairesel hareketlerle ya da tek bir yöne doğru yapmalısınız.

Tırnakların Etrafına ve Altına Oje Sürmemek!

oje nasıl sürülür

Oje sürerken tırnaklarınızın etrafına ve altına da oje sürmeyi atlamamalısınız. Çünkü bu işlem oje sürdükten sonra bulaşık, saç yıkama vb işleri yaparken ojenizin dökülmesini engeller. Aynı zamanda tırnaklarınıza değen suyun kolayca akmasını sağlar ve manikürünüzün ömrünü 5 gün daha uzatır.

Ojeleri Soğuk Suda Kurutmak!

oje sürdükten sonra tırnakları soğuk suda bekletmek yanlıştır

Ojelerinin hızlı kurumasını isteyenler oje sürdükten sonra tırnaklarını soğuk suda kuruturlar. Fakat bu sadece bir efsaneden ibarettir. Çünkü bu yöntem ojelerinizi kurutmak yerine sertleştirir. Bu yüzden ojelerinizi ya doğal olarak kurutmalı ya da fön makinesinden yardım almalısınız.

Oje Şişesini Çalkalamak!

oje sürmeden önce şişeyi çalkalamamalısınız 1

Bitmek üzere olan ojeleri kullanabilmek için pek çok kişinin yaptığı bu yöntem son derece yanlıştır. Çünkü oje şişesini çalkalamak içerisinde kabarcıklar oluşmasına sebep olur ve ojenizin düzgün görünmesini engeller. Çalkalamak yerine yatay şekilde sallamak daha doğru bir uygulamadır.

Kaynak
mynet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu