Alternatif TıpCilt Sağlığı

Tırnak Kırılması Neden Olur? Bitkisel Çözüm Önerileri!

instagram takipçi hilesi

Tırnak kırılması çoğu kişinin başına gelen can sıkıcı bir durumdur. Estetik görünüm açısından hoş olmamasının yanı sıra kişinin canını yakabilen ve uzun vadede enfeksiyon gelişimine zemin hazırlayabilen bir problem olarak da karşımıza çıkmaktadır. Nedenleri ise kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir.

Bazen eksik kalan ya da yanlış yapılan bir tırnak bakımı sonucu bu durum meydana gelebileceği gibi, bazen de vücuttaki bazı vitamin depolarının boş olması nedeniyle oluşabilir. Aslında bunlar haricinde pek çok farklı nedenleri de olabilir. Öncelikle altında yatan sebebin bulunup ardından gereken önlemlerin alınması veya tedavi uygulamalarının hayata geçirilmesi gerekir.

tırnak kırılmasına ne iyi gelir

Peki bu soruna yol açan faktörler nelerdir? Doğal tedavi yöntemleri nasıldır? İşte biz de bu yazımızda sizlere, tüm bu soruların cevabı niteliğinde bir takım bilgiler aktarıyor olacağız. Konuya ilişkin videolara ise yazımızın son bölümünde ulaşabilirsiniz.

Tırnak Kırılması Nedenleri Nelerdir?

 1. B vitamini, çinko, kalsiyum, demir ve magnezyum düzeylerinin olması gerekenden daha düşük seyretmesi
 2. Tırnakta meydana gelen mantarlar
 3. Cilt, tırnak ve tırnak bölgesini ilgilendiren enfeksiyonlar
 4. Cilt yapısının kuru ve kurumaya yatkın olması
 5. Günlük sıvı tüketiminin yetersiz oluşu
 6. Sürekli oje kullanmak ve buna bağlı olarak sıklıkla aseton uygulanması (tırnakların hava almaması)
 7. Parmakların sıklıkla kullanıldığı işlerle meşgul olmak (ev işi, temizlik, klavye kullanımı gibi)
 8. İleri yaşta olmak
 9. Tırnak yeme alışkanlığına sahip olmak
 10. Tırnakları dipten değil yüzeyden törpülemek
 11. Tırnağın nemlendirilmemesi
 12. Sıklıkla tekrar edilen manikür uygulamaları
 13. Aşırı sıcak veya aşır soğuk ortamlarda bulunmak
 14. Bazı kronik hastalıklara sahip olmak (kronik akciğer hastalığı, tiroit bozukluğu ve kalp hastalığı gibi)
 15. Sedef gibi cilt hastalıklarının varlığı
 16. Yüksek veya düşük tansiyon problemi
 17. Romatizmal hastalıklar
 18. Aşırı derecede UV ışınına maruz kalmak, güneş ışınlarından gerektiği ölçüde korunmamak
 19. Kan dolaşımında meydana gelen bozukluklar şeklinde sıralanabilir. Dolayısıyla tırnak kırılmasının kökenindeki nedenin tedavi edilmesi, bazen otomatikman bu sorunu da ortadan kaldırmak için yeterli olabilir.

tirnak kirilmasii

Tırnak Kırılmasına İyi Gelen Bitkisel Çözüm Önerileri!

Zeytinyağı: Güçlü bir nemlendirici ve onarıcı olan zeytinyağı mucizesinden faydalanmak için, parmaklarınızı 5 dakika boyunca zeytinyağı döktüğünüz bir kabın içerisine batırabilir ve bekleyebilirsiniz. Veya tırnaklarınıza zeytinyağı sürerek masaj yapabilirsiniz. Ancak bu yöntemi haftada 1 kez düzenli olarak tekrar ettiğinizde istenen etkiyi görebileceğinizi unutmayın.

Hindistan Cevizi Yağı: Yine muhteşem bir cilt dostundan söz edeceğiz. Üstelik hem tırnak kırılmasına hem de tırnak çevresinde görülen soyulmalara karşı etkili olan hindistan cevizi yağını, günde iki kez uygulayabilirsiniz. Tam bir iyileşme sağlayana dek sürmeye devam etmenizde hiç bir sakınca yoktur. Ancak kullandığınız hindistan cevizi yağının doğallığından emin olmanız önem taşır.

Avokado Yağı: Tırnak kırılmasına karşı kullanabileceğiniz muhteşem bir doğal ürün de avokado yağıdır. Püre haline getirdiğiniz avokadoyu zeytinyağı ile karıştırarak tırnaklarınıza masaj yardımıyla uygulayabilirsiniz. Üstelik bu karışımdan sonra durulama yapmamanız çok daha etkili sonuç almanızı sağlayabilir. O nedenle gece yatmadan önce uygulayıp sabaha kadar tırnaklarınızda kalması tavsiye edilir.

tirnak kirilmasiii

Çay Ağacı Yağı: Mikroplarla savaşarak tırnaklarınızı güçlendirecek olan çay ağacı yağını E vitamini yağı ile karıştırıp tırnaklarınıza sürün ve 30 dakika bekletin. Düzenli kullanımda gözle görülür biçimdeki olumlu etkilerine şahit olacaksınız.

Keten Tohumu Yağı: Pek çok derde deva olarak bilinen keten tohumu yağını, ister dahili isterseniz de haricen kullanmanız mümkün! Cilt bakım ürünü olarak tırnak diplerinize sürebileceğiniz gibi, günde bir bardak olacak şekilde içerek de tüketebilirsiniz.

Elma Sirkesi: Hemen hemen her evde bulunan ve şifasıyla nam salan elma sirkesini su ile seyrelterek tırnaklarınıza uygulayın ve kuruduktan sonra durulama işlemine geçin. Çok daha güçlü bir tırnak yapısına sahip olduğunuzu fark edeceksiniz. Ayrıca enfeksiyonlara karşı da koruyucu kalkan olacaktır.

Limon Suyu: İçerdiği C vitamini ve güçlü antioksidanlarla bilinen limon suyunu hafif zeytinyağı ile karıştırarak tırnaklarınıza sürebilir, bu sayede tırnak kırılmasının önüne geçebilirsiniz.

Keçi Boynuzu Pekmezi: Özellikle sıkça tırnak kırılması problemi yaşayanların her gün düzenli olarak 1 yemek kaşığı kadar keçi boynuzu pekmezi yemeleri, hem vücuttaki vitamin mineral dengesini sağlayacak, hem de cilt ve tırnak sağlığı ile ilgili sorunların tedavisinde rol oynayacaktır.

Tüm bunlardan hareketle, tırnak kırılmasına karşı tedbir almak amacıyla; iş yaparken eldiven takmak, ojeleri kazıyarak çıkarmamak, düzenli tırnak bakımını ve nemlendirilmesini ihmal etmemek, dengeli beslenmek ve bolca sıvı tüketmek gerekmektedir.

Tırnak Kırılmasına Ne İyi Gelir İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu